Fernley: Za půl roku by si na Red Bull nikdo ani nevzpomněl

Red Bull nemůže sehnat konkurenceschopné motory, hrozí odchodem z F1
Red Bull nemůže sehnat konkurenceschopné motory, hrozí odchodem z F1, foto: Red Bull Content Pool
Petr Hlawiczka 7. října 2015 06:40
Sdílej:

Formuli 1 hrozí podle zástupce šéfa Force Indie, Roberta Fernleyho, nebezpečí, a proto by měla podniknout rázné kroky. Upozorňuje na problémy na obou stranách startovního roštu.

"Jedna věc, která nám dělala minulý rok největší obavy, se znovu objevuje. Máme bídný Lotus pod velkým finančním tlakem, což se snad vyřeší. Je to ale skutečně příznakem smluv, které máme, že týmy jako Lotus, Force India a Williams nedostávají kvůli rozdělování příjmů dost peněz," popisuje Fernley pro Motorsport.

"A na druhém konci, kde peníze plynou, se bojíme také toho, že se v rozmaru Red Bull zkrátka rozhodne odejít, což také hrozí. To jsou dvě rozdílné věci, které mi opravdu dělají starosti. A myslím si, že páteří F1 jsou nezávislé týmy, jak pořád tvrdíme. Bez nich se budete trápit," pokračuje zástupce Force Indie, která letos drží pátou pozici v šampionátu konstruktérů a zažívá tak svou nejlepší sezónu ve své osmileté historii.

Nemilosrdný svět F1

"Podle mě to bude smutné, pokud Red Bull odejde, protože toho pro F1 udělali mnoho dobrého. Ale F1 je větší než Red Bull a bude pokračovat. Za šest měsíců nikdo nebude ani vědět, kdo Red Bull byl. A to je normální věc, s Force Indií by to bylo stejné, pokud by odešla. Během pár týdnů by to bylo: Force India kdo?" přibližuje Fernley tvrdý svět Formule 1.

"Musíte přijmout to, že F1 je taková. Z tohoto pohledu jde o nemilosrdný sport. Ale o týmy, které jsou vytlačovány, bychom přicházet neměli. Pokud se tým rozhodne odejít z jakýchkoliv vlastních důvodů - ať už je to rozhodnutí správní rady automobilky, protože je nasycena a chce odejít dělat něco jiného, nebo jde o individuální rozhodnutí, jako v případě Red Bullu, protože nemůže působit na úrovni, na jaké by chtěl, to řídit nemůžeme.

Ale můžeme kontrolovat udržování jádrového byznysu, kterým jsou nezávislé týmy," myslí si Fernley, podle kterého by F1 měla táhnout za jeden provaz a takovým týmům pomáhat.

Účastnit se F1 nebo soutěžit?

"Pokud chcete v F1 spíše soutěžit než se ji účastnit, pak to momentálně musíte dělat za určitou cenu. Můžeme být buď Manorem, který se účastní, nebo Lotusem, Force Indií, Torem Rossem či Williamsem, které soutěží. Ten kousek uprostřed má svou cenu.

Na světovém trhu sponzoringu neexistuje příjem, který by dokázal vynahradit ty rozdíly. A fakt, že to všechno končí na jedné straně pole, je to, co způsobuje škodu.

Pokud by tedy odměny byly rozdělovány lépe a zabavíme se hloupého procesu vládnutí Strategické skupiny, pak bychom možná mohli začít pozorovat návrat určité stability," dodává Fernley.

Kvůli vedení F1 a rozdělování peněz již Force India se Sauberem podali stížnost u Evropské unie. Podle nich dochází k porušování soutěžního práva.

Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.