Dennis o Whitmarshovi, znovu vítězícím McLarenu i rozpočtových stropech

McLaren
McLaren, foto: McLaren
Jana Šrámková 6. března 2014 17:24
Sdílej:

Ron Dennis dnes na tiskové konferenci odpovídal na dotazy novinářů ohledně budoucnosti Martina Whitmarshe, týmu McLaren či finanční stránce Formule 1.

Šéf McLarenu Ron Dennis je přesvědčen, že letos tým z Wokingu získá znovu vítězství. V lednu se vrátil do vedení stáje, když na pozici výkonného šéfa týmu nahradil Martina Whitmarshe a naplánoval velké personální změny, které podle něj budou znamenat lepší výsledky než ty loňské. Minulá sezóna byla totiž pro McLaren tou nejhorší od roku 1980.

"Věřím, že letos vyhrajeme závody. Kolik? Nevím. Jak brzy? Nevím. Pokud každý dosáhne stejné vášně, soustředění a oddanosti, rozhodně zvítězíme. Nebyli jsme fit a potřebujeme se dostat do formy - a to bolí a chce to čas. Doufám, že každý chápe, co od sebe můžeme očekávat a co očekávám já od nich. A pokud to nesplní, nebudeme dál spolupracovat," uvedl šestašedesátiletý Brit na tiskové konferenci.

Dennis z vedení týmu odešel na jaře v roce 2009, loni získal pozici nevýkonného ředitele a brzy poté zaujal místo výkonného šéfa stáje. Jako závodního ředitele angažoval Erica Boulliera a s hledáním dalšího výkonného ředitele prý zatím nespěchá. Potvrdil také, že do úvodního závodu sezóny McLaren odstartuje bez hlavního sponzora.

Co však odmítl blíže komentovat je role Martina Whitmarshe a jejich případná další spolupráce. Whitmarsh od začátku roku ve Wokingu nebyl, nezúčastnil se ani předsezónních testů a i to naznačuje, že se zřejmě po více než dvaceti letech s McLarenem rozloučí. Dennis však nic nepotvrdil a uvedl, že stále jednají a jsou nadále přáteli. 

Rozloučí se McLaren po letech spolupráce s Whitmarshem? (foto: McLaren Mercedes) 

Prozradil také, že Boulliera, který nyní společně s Jonathanem Nealem zodpovídá za vedení týmu F1, oslovili nezávisle na sobě jak on, tak právě Whitmarsh. "Nebylo to ale překvapivé, protože jsem již delší dobu s akcionáři hovořil o tom, že věci nefungují."

Odpověděl také na otázku ohledně rozpočtových stropů, se kterými nesouhlasí. "Lidé utrácí to, co mají. Pokud si nemůžete dovolit být v F1, tak z ní odejděte," nechal se slyšet. "Letošní nové turbo motory byly těmi nejdražšími motory v dějinách motorsportu. A ti stejní lidé, kteří nás poslali na tuto cestu najednou volí jinou a říkají, že musíme snížit náklady. To je zkrátka v rozporu s logikou," okomentoval situaci.

Témata:
Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.