Kaltenbornová si nemyslí, že se Indie po roční přestávce vrátí do kalendáře F1

Sauber
Sauber, foto: Sauber Motorsport AG
23. října 2013 13:46
Sdílej:

Podle šéfky týmu Sauber se Formule 1 nedokázala v Indii vhodným způsobem prosadit.

Šéfka týmu Sauber Moniša Kaltenbornová (narozená v Indii) se domnívá, že pro Velkou cenu Indie bude velmi těžké dostat se znovu do kalendáře Formule 1 v roce 2015. V příštím roce se nepojede a v roce 2015 se má jet na začátku sezony. Uspořádat dva závody Formule 1 v zemi, jakou je Indie, v průběhu šesti měsíců, je v podstatě nemyslitelné. Podle Kaltebornové existují ale i jiné problémy, například popularita Formule 1 v Indii.

„Domnívám se, že je těžké se vrátit, když jednou vystoupíte, zejména když se nepodařilo prosadit v zemi tento sport. V prvním roce těžila Formule 1 z nováčkovského efektu, kromě závodu se organizovalo mnoho věcí. Připravilo se mnoho reportáží v místě závodu, nebylo to jen o vysvětlování veřejnosti, že Formule 1 je soutěž jedenácti týmů, která přitahuje slavné osobnosti světa.

Lidem v Indii bylo vysvětleno, které týmy soutěží mezi sebou, proč jsou pneumatiky tolik důležité, silné a slabé stránky každého týmu. Byla to před prvním závodem v zemi didaktická mediální kampaň. Ve druhém roce se už na ni nekladl takový důraz. Lidi už nezajímal sport, ale jiné problémy – daně a všechny problémy, které přináší běžný život.

Domnívám se, že teď je Formule 1 v Indii tak trochu v zapomnění. Když všichni vědí, že v příštím roce se závod nepojede, upadá zájem o věc.“

Kaltenbornová vidí chybu i v nedostatečném marketingu, Formule 1 se nedokázala v nové zemi prodat a získat si nové fanoušky.

„Problémem je, že jsme se nebyli schopni v této zemi prodat správným způsobem. Nepřesvědčili jsme dostatečné množství indických podnikatelů. Indické firmy, které se angažují ve Formuli 1, můžete spočítat na prstech jedné ruky. Všichni ve Formuli 1 jsme zodpovědní za tento neúspěch.“

Stalo se
Grand Prix
Kimi Antonelli

GP Rakouska: Mercedes dál dominuje. Kimi Antonelli nejrychlejší i ve druhém tréninku

Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.

Grand Prix
Kimi Antonelli v Rakousku

GP Rakouska: Mercedes vyslal konkurenci jasný vzkaz. Kimi Antonelli ovládl první trénink

Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.

Novinky
Nový prezident FIA Mohamed ben Sulajem

Ben Sulayem získal neomezenou vládu. FIA ruší limit funkčních období prezidenta

FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Ferrari Lewise Hamiltona prošlo po Španělsku přísnou kontrolou FIA

Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.