McLaren se zadním křídlem Mercedesu problémy na rozdíl od soupeřů nemá, důvěřuje FIA

Mercedes
Mercedes, foto: Mercedes AMG F1 Team
Petr Hlawiczka 21. března 2012 00:00
Sdílej:

Generální ředitel McLarenu Jonathan Neale říká, že jeho tým bude důvěřovat FIA, která má vydat finální verdikt ohledně toho, zda je zadní křídlo Mercedesu v souladu s pravidly.

Lotus a Red Bull otevřeně zpochybňují legálnost zadního křídla Mercedesu, v němž se nachází vstup do F-kanálu vedoucího vzduch do přední části vozu, kde pomáhá odtrhávat proudění na předním křídle (více jsme psali již minulý týden zde).

Šéf závodního týmu McLarenu Martin Whitmarsh již dříve pro BBC uvedl, že takový systém je podle něj v pořádku: "Ano, myslím, že jo, protože pro mechanismus DRS je stanovena výjimka a podle mě se vztahuje i na něj."

Jonathan Neale v dnešní telekonferenci s novináři uvedl, že Mercedes si s FIA předem vše ujasnil, a proto věří, že vrcholný orgán vydá definitivní rozhodnutí místo toho, aby se nechal zapojit do vřavy mezi týmy kvůli tomuto kontroverznímu technickému řešení.

"Mercedes byl během kvalifikace velmi rychlý a na YouTube je dostatečně zachyceno to, jak se Michael [Schumacher] velmi snaží zabránit v pořizování snímků vozu. Myslím si však, že musíme spoléhat na FIA.

Všechny týmy se budou snažit dostat maximum z platného rámce pravidel a inovace - obzvlášť, když je vůz rychlý - se stávají často výzvou. My to velmi dobře chápeme. Nerozumím ale dostatečně tomu, co Mercedes dělá, musíme tedy spoléhat na naše kolegy z FIA.

Pokud bychom měli něco, co by podle nás bylo inovativního či na hraně pravidel, jsme povinni s tím obeznámit Charlieho Whitinga a jeho kolegy. Plně věřím tomu, že přesně to Mercedes udělal a dostalo se mu rozhodnutí, že to je OK."

Schumacher se snaží zabránit fotografům v pořizován snímků po chybě v Melbourne

Šéfovi Red Bullu Christianovi Hornerovi však zlepšovák Mercedesu nedává spát: "Je to chytrý systém, klobouk dolů před tím, co dělají. Ale to nejdůležitější pro nás je - je to OK? Frustrující je, že všechny tyto systémy budou příští rok bezpochyby zakázány, mezitím se však do toho všichni pustíme a budeme se za tím nápadem hnát.

Nevyhnutelně s tím budou souviset nemalé náklady. Jednalo by se o vývoj, na který se přední týmy zaměří, mohlo by to však být něco, co by pro malé týmy bylo cenově nedosažitelné," stěžuje si Horner, jehož tým na sklonku loňského roku vystoupil z FOTA.

Stalo se
Novinky
Pierre Gasly

Spor o penalizaci Pierra Gaslyho po GP Monaka eskaluje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k FIA

Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Lando Norris ocenil návrat Lewise Hamiltona na vrchol. Kritikům vyslal vzkaz

Lando Norris po vítězství Lewise Hamiltona v Barceloně ocenil jeho návrat na vrchol i formu s Ferrari. Zároveň řekl, že Hamilton „ukázal prostředníček“ kritikům na internetu. Sedminásobný šampion vyhrál po 686 dnech a znovu se zapojil do boje o titul.

Novinky
Isack Hadjar v Barceloně

Red Bull řeší problémy se starty. Isack Hadjar volá po změně

Isack Hadjar ostře zkritizoval startovní proceduru Red Bullu, kterou označil za příliš složitou a vyžadující nepřiměřenou přesnost. Po nepovedeném startu v Barceloně se propadl z 6. na 14. místo a vyzval tým k rychlému řešení problému.

Novinky
Kimi Antonelli

Kimi Antonelli měl namále. Penalizace z Barcelony ho v Rakousku nepostihne

Andrea Kimi Antonelli po Velké ceně Španělska obdržel pětisekundovou penalizaci za opakované porušování traťových limitů. Přestože trest přišel až po závodě a mladý Ital nedokončil posledních pět kol, díky klasifikaci ve výsledcích se vyhnul posunu na startovním roštu pro nadcházející Velkou cenu Rakouska.