Force India odhaluje nový monopost VJM05 (+foto)

Force India
Force India, foto: Sahara Force India
Petr Hlawiczka 3. února 2012 10:30
Sdílej:

Sahara Force India dnes v na britském okruhu Silverstone představila svůj nový vůz pro sezónu 2012 - VJM05. Přinášíme první fotografie.

Těsně po 10 hod, dnes představila svůj nový vůz i stáj Sahara Force India. Odhalení nového vozu proběhlo v Silverstone, kde také chtějí zahájit i první jízdy. Mrazivé počasí to však prozatím nedovoluje. Byť bylo auto zakryté plachtou, bylo na první pohled jasné, že nos bude velmi podobný již představenému vozu z týmu Caterham a dnešnímu Ferrari F2012.

Technický ředitel týmu Sahara Force India, Andrew Green, očekává, že většina týmu bude používat design předního nosu, který zatím představil Caterham, Sahara Force India a Ferrari.

"Myslím, že většina týmů bude následovat naši filozofii. Je to [snížená přední část vozu] filozofie,kterou použil McLaren na předek jejich vozu, vloni byli jediným týmem, který to použil. Jsou zde změny v pravidlech ohledně výšky nosu a my přicházíme se sníženým nosem. Pro nás to není žádný velký problém, je to čistá estetika."

Podle Greena je cílem týmu páté místo mezi konstruktéry. Tento cíl je založen na předchozích výkonech týmu, když byli devátí, sedmí a šestí.

"Pro tak malý tým, jako jsme my, je to velká výzva, ale týmu kolem mě věřím. Hodně jsme se toho vloni naučili a udělali jsme velký pokrok v porozumění výkonu auta a aerodynamiky. Letos uděláme další krok, můžete to vidět na detailech našeho auta a můžete také vidět novou aerodynamickou filozofii, která s tím přichází. Je to další kapitola Force Indie."

"Nové auto jsem párkrát viděl ve větrném tunelu a sledoval jsem jeho progres během zimy. Vypadá agresivně a rychle, ale nebudeme vědět, jak na tom jsme, dokud se nedostaneme na trať a nezměříme síly s ostatními. Přípravy na novou sezonu probíhaly plně s využítím simulátoru a hodně jsem také trénoval. Cítím se být připraven začít znova závodit a už se těším, až budu příští měsíc moci zkusit, co nové auto dokáže," uvádí Nico Hülkenberg.

Paul di Resta dodává: "Největším cílem je mít silnější start než tomu bylo v minulé sezoně, protože naše rychlost na konci loňské sezony byla neuvěřitelná. Myslím, že by hoši měli být velmi hrdí na to, co jsme vloni dosáhli. Pořád se z toho těšíme a bylo by opravdu skvělé, kdybychom začli tuto sezonu tam, kde jsme tu minulo skončili.Byli jsme opravdu velmi blízko tomu, abychom byli 5. Ale i 6. místem jsme splnili naše cíle, které jsme si pro loňskou sezonu stanovili. Letos chceme být ale ještě lepší, to je mým cílem. Chci pokračovat ve snaze o co nejlepší výkon."

Piloti s novým vozem VJM05

Oba závodní piloty bude podporovat rezervní jezdec a současně člen Ferrari Driver's Academy - Jules Bianchi, jenž své pocity popisuje takto: "V každém sportu jste pod tlakem, ale ano, letošek bude těžší, protože už nejsem nováček. Pokaždé se snažíte porazit svého týmového kolegu.

Jsme zde ale pro to, abychom reprezentovali Force Indii jako tým. I rezervní jezdec může být pro Vás hrozbou, protože jak moc stabilní Formule 1 je? Musíte se soustředit na svoje vlastní ježdění. Můžeme však říci, že Force India jako celek udělala opravdu velký pokrok a plně se do F1 integrovala."

Výfuk u vozu VJM05

Zástupce šéfa týmu Bob Fernley říká, že stáj teď dokončila fázi přestavby týmu a nyní se může plně zakousnout do závodění. "Myslím, že tým má momentálně pozici, kde by se měly plány na rekonstrukci již naplňovat. Musíme se podívat na to, jakým směrem se budeme muset ubírat, abychom mohli bojovat s nejlepšími čtyřmi nebo pěti týmy. To je náš další program a to je to, o čem teď diskutujeme."

Fernley přiznává, že loňský dobrý výsledek v poháru konstruktérů zvýšil očekvání pro tento rok. "Myslím, že Vijay by neakceptoval nic jiného než páté místo [v poháru konstruktérů]. Vlastně bylo v některých pohledech dobré, že jsme nebyli pátí [v roce 2011], protože jinak by byl cíl čtvrté místo..."

"Bude to těžké. Každý z týmů kolem nás bude schopný bojovat o páté místo a myslím, že boj o páté místo bude stejně vzrušující jako boj o špici. Všechny týmy mají talentované lidi, kteří jsou tak cílevědomí, jako jsme my a nebude to lehké v žádném případě."

Stalo se
Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

George Russell varuje konkurenci. Ferrari může zamíchat bojem o titul

Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.

Novinky
Velká cena Monaka 2026

Mercedes oficiálně vstupuje do sporu po GP Monaka

Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.

Novinky
Pierre Gasly

Spor o penalizaci Pierra Gaslyho po GP Monaka eskaluje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k FIA

Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Lando Norris ocenil návrat Lewise Hamiltona na vrchol. Kritikům vyslal vzkaz

Lando Norris po vítězství Lewise Hamiltona v Barceloně ocenil jeho návrat na vrchol i formu s Ferrari. Zároveň řekl, že Hamilton „ukázal prostředníček“ kritikům na internetu. Sedminásobný šampion vyhrál po 686 dnech a znovu se zapojil do boje o titul.