Horner lamentuje nad týmovou režií Ferrari, Mosley hovoří o znehodnocení šampionátu

Horner - Mosley
Horner - Mosley, foto: Sutton Images
František Zakopal 29. října 2010 14:14
Sdílej:

Jde do tuhého! Tak bychom mohli mluvit o boji, který se naplno rozhořel mezi jednotlivými týmy Formule 1.

Fernando Alonso vede s náskokem 11 bodů před Markem Webberem, 21 bodů před Lewisem Hamiltonem a 25 bodů před Sebastianem Vettelem. Jensona Buttona již nemusíme zmiňovat, i když matematická naděje tu pro něho ještě je. Aby Button vyhrál, to by se ale musel stát zázrak, jaký formulová historie nepamatuje.

Christian Horner znovu oživil vzpomínky na německý Hockheimring, kde se jela Velká cena 25. července. Tehdy Felipe Massa „přepustil“ svou pozici Fernandovi, takže si mohl připsat k dobru dalších 7 bodů. „Kdyby tyto body rozhodly šampionát, bylo by to velmi frustrující, týmová režie je zakázaná,“ uvedl šéf Red Bull Racing Christian Horner. „FIA ale rozhodla takto. Nemůžeme u změnit to, co se stalo. Musíme se jen soustředit na blížící se závody v Brazílii a Abú Zabí.“

Pokutu ve výši 100 000 dolarů dostala stáj Ferrari od komisařů FIA. „Je to o demokracii,“ uvedl bývalý prezident FIA Max Mosley. „Ve světové radě (FIA) se děje mnoho věcí, se kterými osobně nesouhlasím, ale rada má 26 členů a každý z nich má svůj hlas.“

Mosley zastává názor, že FIA měla Alonsovi odebrat i body, které získal díky předjetí Massy: „Měli to udělat, bylo to absolutní minimum. Pokud teď Alonso získá titul s menším náskokem než 7 bodů, znehodnotí to celý šampionát.“

Právě § 39.1, zakazující týmovou režii byl schválen v době, kdy FIA vedl Max Mosley. Sám však týmovou režii nepovažuje za úplně špatnou. „Každý si může všimnout toho, že někteří jezdci si občas pomáhají,“ říká Mosley. „Vyhrát totiž může jen jeden z nich. Je to celkem jasné a každý to ví. Neakceptovatelné je to hlavně díky fanouškům, kterým se toto nelíbí.“

"V Hockenheimring jsme byli svědky pěkného souboje Alonsa s Massou. Mnozí se ptali: Předjede Alonso Massu? Bylo to napínavé, ale když tým svým jezdcům oznámil své plány, zájem se vytratil. Především fanoušci se cítili podvedeni a to se nedá tolerovat,“ dodal Max Mosley. 

Německý Express po závodech šel ještě dál – přišel s informacemi, že si Alonso na Massu do vysílačky neustále stěžoval, kritizoval Massu že ho nechce pustit před sebe až do doby, než přišel příkaz týmu. Doufejme jen, že ve zbývajících dvou závodech zvítězí ten, kdo je silnější a rychlejší a tím pádem nejlepší.

Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.