Force India nezůstává jen u domluv, hodlá volit ostřejší metody

V Kanadě začala anabáze obou pilotů Force Indie
V Kanadě začala anabáze obou pilotů Force Indie, foto: Sahara Force India
Robert RoBertino Pavelka 28. srpna 2017 12:45
Sdílej:

Hned dvě kolize a ještě na stejném místě v průběhu Grand Prix Belgie, jejichž výsledkem bylo poškození "pachatelova" vozu a ztráta důležitých bodů. Vedení Force Indie sahá k dalším razantním opatřením, aby se její piloti uklidnili.

Oba incidenty se odehrály na původním startovním roštu, který leží na klesající části trati před vlásenkou Eau Rouge. Poprvé se tu střetli Esteban Ocon a Sergio Pérez už po startu, ale to jejich kontakt skončil jen lehkým nárazem kolo na kolo. Ve 28. kole už Mexičan zatlačil svého kolegu tvrdě až na zeď, ale paradoxně na situaci doplatil defektem pravého zadního kola, ale i přes pouhé zbytky pneumatiky se dokázal dovléci do depa. Úlomky levé poloviny předního spoileru Oconova vozu na trati byly příčinou výjezdu safety caru na trať. 

Tým se prakticky ihned po závodě nechal slyšet, že piloti mají okamžitý zákaz vzájemných soubojů, protože je nepřípustné, aby Force India kvůli jejich řevnivosti přicházela o body. To ale nebylo zdaleka všechno. Následovaly osobní výlevy pilotů na sociálních sítích. Esteban Ocon si na svém twitterovém účtu stěžoval, že se Pérez svým chováním pokusil hned dvakrát zabít, což Pérez následně na své platformě vyvrací. Vzhledem ke zvýšenému napětí mezi oběma piloty vedení prohlásilo, že trpělivost je u konce a budou následovat tvrdé tresty, pokud ještě k nějakému incidentu dojde. 

Damage limitation today, we were having a good race until Perez tried to kill me 2 times! Anyway he didn't manage to do so ending up P9?! pic.twitter.com/00kmub96B4

— Esteban Ocon (@OconEsteban) 27. srpna 2017

Part 1 #NeverGiveUp #Checo11 pic.twitter.com/KwIJ3pRj1u

— Sergio Pérez (@SChecoPerez) 27. srpna 2017

Part 2 #NeverGiveUp #Checo11 pic.twitter.com/k5NMb4TLxM

— Sergio Pérez (@SChecoPerez) 27. srpna 2017

"Pokud se taková situace opakuje, musíme to řešit. Pomalu při startu myslíme na to, aby nám naše auta vydržela. Jsem z toho zklamaný, že to nejde vyřešit jinak - že si tým musí hrát na Velkého bratra. Je to zklamání, ale tým je na prvním místě a proto to musíme udělat," potvrdil své rozhodnutí výkonný ředitel Otmar Szafnauer a pro server motorsport.com připustil, že Force India půjde ve šlépějích Mercedesu, který po rakouské Grand Prix v minulém roce přijal podobná opatření.

Szafnauer je o to víc roztrpčen, že piloti dostali důvěru a možnost spolu bojovat o pozice, namísto aby hned od začátku proti nim ze strany týmu bylo postupováno tvrdě. Ostatně incidenty mezi oběma vozy jsme zaznamenali už v Kanadě, Ázerbajdžánu a Maďarsku. Szafnauer nyní připouští, že varování mělo přijít už dříve.

"Kdybychom reagovali dříve a měli jasně nastavená pravidla, možná by se nic podobného nestalo. Můžeme konstatovat, že jsme přišli o nějaké body, ale pořád to bylo v rovnováze s produkovanou show, dali jsme jim možnost na sebe útočit. Nelíbí se nám umělé řízení z boxové zídky. Všechno bylo uvedení v prohlášení po závodě, ale předtím, než provedeme nějaké rozhodnutí, musíme shromáždit informace a otevřeně o nich debatujeme. Změníme pravidla v oblasti povinností. To se stane. Pokud neexistuje žádný potenciál ke zlepšení situaci a zbývá pouze riskování, budeme muset přistoupit k sankcím," zdůraznil Szafnauer s tím, že každý další incident bude mít za následek penalizaci v podobě vynechání jednoho závodu. 

Stalo se
Novinky
Pierre Gasly

Spor o penalizaci Pierra Gaslyho po GP Monaka eskaluje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k FIA

Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Lando Norris ocenil návrat Lewise Hamiltona na vrchol. Kritikům vyslal vzkaz

Lando Norris po vítězství Lewise Hamiltona v Barceloně ocenil jeho návrat na vrchol i formu s Ferrari. Zároveň řekl, že Hamilton „ukázal prostředníček“ kritikům na internetu. Sedminásobný šampion vyhrál po 686 dnech a znovu se zapojil do boje o titul.

Novinky
Isack Hadjar v Barceloně

Red Bull řeší problémy se starty. Isack Hadjar volá po změně

Isack Hadjar ostře zkritizoval startovní proceduru Red Bullu, kterou označil za příliš složitou a vyžadující nepřiměřenou přesnost. Po nepovedeném startu v Barceloně se propadl z 6. na 14. místo a vyzval tým k rychlému řešení problému.

Novinky
Kimi Antonelli

Kimi Antonelli měl namále. Penalizace z Barcelony ho v Rakousku nepostihne

Andrea Kimi Antonelli po Velké ceně Španělska obdržel pětisekundovou penalizaci za opakované porušování traťových limitů. Přestože trest přišel až po závodě a mladý Ital nedokončil posledních pět kol, díky klasifikaci ve výsledcích se vyhnul posunu na startovním roštu pro nadcházející Velkou cenu Rakouska.