Darth Vaderem z Jediho: Když dominujete, lidé vás začínají vnímat jinak, říká Mercedes

Hamilton, Lewis
Hamilton, Lewis, foto: Daimler AG
Petr Hlawiczka 14. ledna 2015 06:45
Sdílej:

Sportovní ředitel Mercedesu Toto Wolff vnímá rostoucí antipatie vůči svému týmu. Je to podle něj normální, podobným procesem podle něj kdysi prošel Red Bullu, kterému zpočátku také všichni přáli úspěch.

Německý tým se těšil větší oblibě před loňskou sezónou, kdy začal v F1 dominovat ještě více, než v předchozích letech Red Bull. V zákulisí mu soupeři vyhlásili válku: nejprve v polovině sezóny 2014 prosadili zákaz hydraulicky propojeného předního a zadního zavěšení (FRIC), nyní se jim podařilo Mezinárodní automobilovou federaci přimět k ústupku na poli homologace pohonných jednotek, jejichž vývoj měl být původně během sezóny zmrazen.

"Myslím, že to je normální, když začnete jako tým dominovat. Lidé na vás změní svůj názor a vidí vás v odlišném světě. A to je podle mě normální," popisuje sportovní ředitel Mercedesu pro Autosport.

"Vzpomínám si na Red Bull, který se proměnil se super skvělého týmu s kostýmy z Hvězdných válek v Monaku, kde jsme měli všichni radost z toho, že se dostal na pódium, na tým, který byl vnímán jako Temná strana [Síly].

Z Jediho se stanete Darth Vaderem. A Christian [Horner] tehdy musel samozřejmě bránit svou pozici a silné stránky Red Bulu. Dnes jsme v podobné roli," uznává Wolff po sezóně, ve které získali 701 bodů - o 296 bodů (o 73 %) více než druhý Red Bull.

Toto Wolff přirovnává proměnu dominující týmu ke Straně temna z Hvězdných válek (foto: Pirelli)

Mercedes musí před letošní sezónou zapracovat na spolehlivosti, jeho vozy kvůli technickým potížím několikrát nedojely do cíle, jindy měly štěstí, když se jim to povedlo - jako například v Kanadě, kde Nico Rosberg kvůli potížím s ERS dojel druhý za Danielem Ricciardem s Red Bullem a kde musel Lewis Hamilton odstoupit.

Soupeři si dělají naději, že náskok Mercedesu za neměnných pravidel stáhnout - pro dominantní tým to podle nich bude náročnější se zlepšit o tolik, co pro ně. Přiznává to i technologický šéf Geoff Willis: "Pravidla mezi roky 2014 a 2015 jsou poměrně stabilní, což představuje vlastní výzvy. Je to těžší se zlepšit."

Bude se muset vypořádat také s vnitřním tlakem - oba jejich piloti chtějí svého kolegu porážet a po týmu požadují stejně kvalitní techniku - ať už se jedná o motor, šasi, hmotnosti či aerodynamiku. Jak na tom budou rychlostně a zda si udrží svůj náskok nad konkurencí, to nám napoví první závod, který začíná 15. března v australském Melbourne.

Témata:
Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.