Vyjádření lidí z F1 o aktuální situaci kolem gum

Button, Jenson
Button, Jenson, foto: McLaren
iM2 5. července 2013 15:29
Sdílej:

V Silverstone jsme byli svědky velmi neobvyklého závodu, který byl ovlivněn čtyřmi defekty pneumatik. Během týdne jsme vás o celé situaci informovali, přečte si, co si o aktuálním dění myslí někteří lidé z F1.

Jezdec Red Bullu, Mark Webber, například k celé situaci řekl: "Činy mluví hlasitěji než slova a Pirelli musí po stránce bezpečnosti něco udělat. Výkonnost je jednou věcí, ale když do toho zahrnete také bezpečnost, tak musíte pro nás pro všechny najít správnou cestu. Silverstone bylo velmi dramatické a nebezpečné pro nás pro všechny."

Výkonný ředitel Marussie, Graeme Lowdon, pro BBC Radio 5 live řekl, že týmy sdílejí obavy jezdců z aktuální situace. "Pro pocity jezdců mám pochopení, protože se jich to přímo týká. Můžete tedy pochopit, že jejich pocity jsou velmi důležité. A zároveň nechceme jako tým naše jezdce postavit do situace, která je nebezpečná. Myslím, že jsme více lidé, než si jezdci myslí. Myslím, že cokoliv, co se týká jezdců, by také mělo zahrnovat týmy. O bezpečnost se extrémně zajímáme."

Ve čtvrtek Fernando Alonso popsal situaci prasknutí gumy z jeho pohledu ve 288 km/h, kdy byl těsně za Sergiem Pérezem a na jeho voze došlo k selhání pneumatiky. "Byla to nebezpečná situace. Rozhodl jsem se předjet Sergia zleva. Měl jsem štěstí, protože kdybych si vybral pravou stranu, tak by všechno trefilo mojí helmu. Byly tam kousky oceli letící 300 km/h, které by byly jako kulka nebo nůž."

Pneumatiky byly na Silverstone opravdovým problémem

Španěl pak dodal: "Pirelli udělalo nějaké změny. Věříme jim a myslíme si, že vyřeší ten problém." V čele GPDA (Grand Prix Drivers' Association), která by mohla mluvit za všechny jezdce, je Pedro de la Rosa, řediteli jsou Sebastian Vettel a Jenson Button, nicméně Kimi Räikkönen, Adrian Sutil a Valtteri Bottas se této organizace neúčastní. Jedna věc je jistá, problémů s pneumatikami je letos více než dost. Ze začátku roku to byly problémy s delaminací. GPDA tedy požádala FIA, aby s tím něco udělala. 

Před GP Kanady chtělo tedy Pirelli představit modernizované gumy, nicméně tuto změnu zablokovaly tři týmy, které se bály, že tato novinka mohla omezit jejich konkurenceschopnost. Tyto stejné gumy budou použity i v Německu. Pirelli tehdy odmítalo, že by to bylo kvůli bezpečnosti a pravidla byla nastavena tak, že ke změně v gumách může dojít pouze při jednomyslném souhlasu všech týmů. 

Nicméně po Silverstone, po kterém se všichni shodli, že tato situace je neakceptovatelná, FIA do celé věci vstoupila a prosadila změnu, která byla nutná. Pirelli v úterý oznámilo, že za problémy v Silverstone mohly samotné týmy, které se neřídily jejich nařízeními. Jenson Button k tomu řekl: "My posloucháme všechna nařízení - na obou vozech."

Témata:
Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.