Alonso a Button kritizují pneumatiky, Pirelli reaguje

mclaren mp4-28
mclaren mp4-28, foto: McLaren
Petr Hlawiczka 14. května 2013 06:40
Sdílej:

Piloti si po pátém závodě sezóny stěžovali na pneumatiky. Degradace byla v Barceloně výjimečně vysoká a každý z nich stavěl v boxech průměrně čtyřikrát. Co na situaci kolem pneumatik říkají?

Vítěz Velké ceny Španělska, domácí Fernando Alonso z týmu Ferrari po závodě uvedl: "Je to pro diváky příliš matoucí? O tom není pochyb. Myslím, že není možné sledovat závod. Pokud sedíte na tribunách bez nějakého rádia či telefonu, vidíte jen, jak se auta předjíždějí."

Zcela se na dráze neorientoval ani Paul di Resta z Force Indie, který se po dojezdu do cíle na sedmém místě - o sekundu později než vítěz kvalifikace Nico Rosberg - svého týmu rádiem dotazoval na stav slovy: "Může mi někdo říci, co se děje?"

Řádně frustrovaný byl i Jenson Button, který krom pneumatik v Barceloně zkritizoval také práci svého týmu poté, co novinky McLarenu nepomohly stáhnout náskok svých soupeřů: "Někteří lidé si myslí, že je spousta předjíždění.

Když jezdíme o tři sekundy na kolo pomaleji než vozy GP2 v kvalifikaci, a jen o šest sekund rychleji než GP3 v závodě, pak je něco špatně. Tohle je vrchol motorsportu. Neměli bychom kroužit tak pomalu, abychom si hlídali pneumatiky."

Rozčarování některých pilotů krásně ilustrovaly také některé hlášky do rádia. Například v cíli až dvanáctý Lewis Hamilton, na pokyn, aby si hlídal levou zadní pneumatiku, protože se dostává mimo provozní rámec, svému inženýrovi odsekl: "Pomaleji už jet nemůžu."

O chvíli později pilot Mercedesu sděloval nezúčastněným hlasem: "Právě mě předjel Williams." Loni by na tom nic zvláštního nebylo, protože zde Pastor Maldonado vyhrál, tentokrát však tým z Grove vypadl už v první části kvalifikace, zatímco Hamilton startoval z první řady.

"Právě mě předjel Williams," hlásil během závodu v Barceloně zoufalý Hamilton(foto: Mercedes AMG F1 Team)

Paul Hembery v Barceloně proto na výtky novinářů reagoval podrážděně: "Co chcete? Pouze děláme to, o co jsme byli požádáni. Jste zatracováni, když to děláte, a jste zatracováni, když to neděláte.

Byli jsme požádání o to, abychom napodobili Kanadu. Vím, že někteří z vás byste chtěli, abychom udělali pouze jednu zastávku, kdy pneumatiky nehrají roli, a můžete se pak vrátit k procesnímu závodění, kdy pozice v kvalifikaci byla pozicí konečnou - pokud je tohle podle vás závodění. Řekněte nám, co chcete, my to uděláme," pokračoval nešťastný Hembery.

Před dalšími úpravami a zvětšením výdrže pneumatik však varuje: "Je to trochu bizarní - pokud všichni nechcete, abychom Red Bullu dali pneumatiky a pomohli jim vyhrát šampionát, k čemuž by zřejmě došlo. Myslím, že to je celkem jasné. Existuje jeden tým, který by těžil ze změny - a to jsou právě oni," dodává sportovní ředitel Pirelli.

Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.