Pirelli: Válka pneumatikářů F1 neprospívala

Pirelli
Pirelli, foto: Pirelli
iM2 3. srpna 2012 19:35
Sdílej:

Šéf Pirelli pro motorsport, Paul Hembery, řekl, že si není jistý, jestli by jeho firma chtěla zůstat v F1, kdyby se do ní měla vrátit válka několika výrobců pneumatik.

Podle názoru Hemberyho by tento krok neměl smysl, protože by pak závody byly mnohem méně napínavé. "My pracujeme pro sport. Sport si musí rozhodnout, co chce. Pokud chtějí pneumatikářskou válku a opět původní závody, jako tomu bylo začátkem tohoto tisíciletí, kdy mizeli diváci, tak to je jeden možný způsob. Není na nás, abychom to rozhodovali. Počkáme a uvidíme, jestli se změní pravidla. Pokud se změní, tak to zvážíme. Týmy teď nechtějí válku pneumatikářů," říká Paul Hembery. 

Boj dvou dodavatelů pneumatik jsme v F1 viděli naposledy v roce 2006, když se Michelin poté rozhodl opustit F1 a ponechat jí Bridgestonu. Japonského výrobce gum pak od roku 2011 nahradilo právě Pirelli. Podle Hemberyho by ani veřejnost nechtěla boj několika výrobců gum. Podle něj by tento krok také zvýšil náklady.

Paul Hembery, šéf Pirelli, na předsezonních testech v Barceloně (foto: Pirelli)

"Napřed se budeme muset podívat na pravidla. Co by to opravdu znamenalo mít pneumatikářskou válku? Pokud by to znamenalo útratu 100 milionů eur, abychom zrychlili o 0,5s a nemohli bychom ani prokázat, že naše gumy jsou lepší, protože by hlavní slovo stále hrály týmy, tak je to zbytečné. Viděli jsme to v minulosti. V F1 jste si udělali reputaci pouze tehdy, když jste zvládli Indianopolis."

"Nakonec nikdo nemohl zjistit, jaké byly pneumatiky na kterém autě, když zde byla válka výrobců gum. Nikdo nevěděl, protože veškeré peníze byly utraceny do snahy najít rychlost, kterou veřejnost nemohla vidět. A když by to veřejnost nemohla vidět, tak bychom tomu nerozuměli. "

Podle Hemberyho by také boj několika výrobců nakonec mohl být nebezpečný. "Žádný z týmů, se kterými jsem mluvil, nechce válku několika výrobců gum. Vidí to jako mrhání penězi do oblasti, kterou nemůžou kontrolovat a která má omezenou hodnotu pro veřejnost a nakonec jako záležitost bezpečnosti. Výrobci gum mohli tlačit na bezpečnostní bariéry, protože tím se dalo dosáhnout další rychlosti. Mohli jsme to vidět v Indianopolis, je to konečný efekt války výrobců gum. Nemyslím si, že je to dobré pro výrobce pnaumatik a nakonec to není dobré ani pro sport."

Témata:
Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.