Závod na okruhu v Silverstone vyhrál Hamilton. Jak hodnotí své dnešní výkony jednotliví piloti a představitelé týmů?
Lewis Hamilton, 1. místoNemohu vyslovit, jak pyšný jsem na to, že tu mohu být. Myslíte si, že si na něco podobného zvyknete, ale cítím se, jako by to bylo poprvé. Nezvládl bych to bez fanoušků a týmu. Moc si jejich podpory a práce vážím a jsem pyšný, že toho mohu být součástí.
Valtteri Bottas, 2. místoNebyl to dneska moc můj den, alespoň tempo bylo dobré a já jsem se na trati cítil dobře. Budu bojovat, ještě není po všem.
Toto Wolff, šéf týmuPo nejhorším víkendu jsme se vrátili s dalším doublem a to v domácím závodě, je to skvělý pocit. Bylo vzrušující vidět naše jezdce závodit, byla to tvrdá bitva, ale mají mezi sebou ohromný respekt a nechávají si dost místa. Oba měli vyhrát, Valtteri měl skvělý víkend, ale safety car pro něj vyjel v nešťastnou chvíli. Lewis jel dnes skvěle a na starých pneumatikách si ještě střihl nejrychlejší kolo, pořád úplně nechápeme, jak to vlastně udělal. Je to skvělý výsledek a těšíme se na další závod v Německu.
FERRARICharles Leclerc, 3. místoŠlo zřejmě o závod, který jsem si ve své kariéře v F1 užil nejvíce. Je to skvělé dojet třetí, dneska to ale bylo velmi těžké. V prvních dvou stintech jsme byli tam, kde jsme chtěli, ale kvůli safety-caru jsme přišli o pár pozic a jsem velmi hrdý na bitvy, které jsme svedli na trati. Myslím, že poslední závod mi otevřel oči, pokud jde o to, kam až můžeme zajít, a je to skvělé bojovat v tomto směru v F1 na limitu. Jsem rád, že se závod takto vyvinul.
Sebastian Vettel, 15. místoNo, byla to má chyba. Předjel mě a pak vyjel trochu zeširoka, což mi dalo šanci zabojovat zpět. Na sekundu to vypadalo, že pojede doprava a že vlevo bude místo, které se nakonec neotevřelo, ale v tu chvíli už bylo příliš pozdě a já jsem do něj naboural.
Mattia Binotto, šéf týmuByl to náročný závod v porovnání s výkonem v kvalifikaci. Brzdily nás pneumatiky a je vidět, že máme co dělat, abychom stáhli ztrátu, když se závodí za určitých podmínek. Charles jel skvěle a dokázal opět, jak dobrý je v boji kolo na kolo. Je škoda, že dobrý výkon Seba pokazila chyba. Safety car nám to zkomplikoval, do boxů jsme nemohli, museli jsme reagovat na Verstappena, kterého nakonec dostal na trati a zasloužil si pódium.
RED BULLPierre Gasly, 4. místoCelý víkend byl dobrý a dnes to byl můj nejlepší závod. Bojovali jsme s vozy před námi a tak to má být. Jsem moc spokojen. Sice mě mrzí, že jsem se nedostal na pódium, které bylo tak blízko, ale děláme pokroky a jdeme správným směrem. Byl to akční závod a měl jsem dost soubojů se Sebem i Charlesem. Musím ještě pár věcí vylepšit a snad přijde i to pódium. Nejsme ale daleko, musíme zamakat.
Max Verstappen, 5. místoSouboj s Leclercem byl tvrdý a agresivní, ale dobrý, užil jsem si to. S Vettelem to vypadalo dobře, jel jsem vnějškem a vrazil do mě. Vybrzdil se. Už jsme spolu mluvili, omluvil se. Co můžete dělat. Jsem rád, že jsem dojel pátý, protože upřímně vůbec netuším, jak jsem s tím autem dojel do cíle, měl jsem problém se sedačkou, posouval jsem se v zatáčkách a podlaha byla zničená.
Christian Horner, šéf týmuByla to skvělá první část závodu, kolo na kolo s Maxem a Charlesem. Předvedli skvělé závodění. V boxech se dostal před něj, ale pozici bohužel neudržel. Až do konce stintu spolu potom bojovali, než vyjel safety car. Využili jsme to k další zastávce a potom to byl souboj se Sebastianem a hlídali jsme zastávku Bottase. Max se dostal před Seba, který neodhadl brzdy a vrazil do něj. I přes znatelné poškození Max dojel do cíle. Je to frustrující, protože mohl být na pódiu. Pierre pokračoval ve svém dobrém víkendu a bojoval s Ferrari a vyjel si nejlepší výsledek. Snad si tuto formu udrží.
MCLARENCarlos Sainz 6. místoDobrá neděle! Po sobotě plán našeho návratu spočíval v dobrém stratu, správě pneumatik a solidní strategii To se nám povedlo. Předjel jsem obě Alfy a vévodil středu pole. Pak jsme dobře využili výjezdu safety caru k provedení strategie jedné zastávky. Po zastávce bylo moje tempo dobré. Bitva s Ricciardem o šesté místo byla zábavná, dobré závodění. Nakonec jsme získali dobré body pro tým. Nyní budeme závod analyzovat a připravíme se na Německo. Budeme opět tlačit.
Lando Norris 11. místoMěl jsem opravdu dobrý start. Ve třetí zatáčce pak došlo k drobnému kontaktu, kde jsme utrpěl menší škody na voze, ale nemyslím si, že by to udělalo velký rozdíl. Pak se přede mě dostal Ricciardo, což bylo trochu frustrující a následně vyjel safety car. Zpětně asi nebylo nejlepší rozhodnutí nezajet do boxů, avšak pak jsem měl dobrý pocit, že jsem udělal maximum. Výsledek není to, co bych chtěl v mém domácím závodě, ale na celý víkend jsem se těšil a moc se těším až se sem vrátíme zase příští rok.
Andreas Seidl šéf týmuVelká gratulace celému týmu, jak zde na trati, tak i v továrně. Tento víkend jsme opět byli čtvrtým nejsilnějším týmem a zvýšili jsme náskok na naše hlavní rivaly ve středu pole o další bod. Celkově to dnes bylo dost těžké závodění. Na Carlosově straně, po skvělém startu, předjetí obou vozů Alfa Romeo. Pak jsme udělali dobrou práci ohledně strategie, co mu umožnilo absolvovat závod na jednu zastávku. Souboj s Ricciardem byl na konci závodu velmi tvrdý, ale Carlos odvedl skvělou práci a udržel šesté místo až do cíle.
Lando předvedl další skvělý start. Předjetí Ricciarda v prvním kole, bohužel se pak Ricciardo před něj dostal díky načasování strategie. Pak jsme se rozhodli strategie rozdělit mezi oba piloty, protože jsme doufali, že ta na dvě zastávky s čerstvými pneumatikami pomůže Landovi získat nějaké pozice oproti našim soupeřům u kterých jsme předpokládali, že budou mít v závěru závodu problémy s obutím. Bohužel se tak nestalo.
Nakonec děkujeme všem v továrně, kteří tvrdě tlačili, abychom na tento závod přinesli všechna plánovaná vylepšení. Děkujeme také všem zaměstnancům McLarenu a fanouškům, kteří do Silverstone dorazili a podporovali nás.
RENAULTDaniel Ricciardo, 7. místoCelkově to byl dobrý závod. Myslel jsem, že start byl dobrý, ale Lando mě předjel. Dostali jsme ho v boxech, ale potom zase Carlosovi pomohl safety car a to bylo frustrující. Smůla, ale stíhali jsme je až do konce. K pořádnému útoku jsem se však nedostal. Je pozitivní být zpět v první desítce po těch posledních dvou závodech, rychle jsme našli ztracenou rychlost. Před dvěma týdny bychom takovýto výsledek brali.
Nico Hülkenberg, 10. místoBylo to těžké a je zklamání být desátí. Nevycházelo nám to, strategie mohla být lepší, po restartu jsem ztratil pozici a potom musel změnit na chvíli mod motoru, to mi ke konci také nepomohlo. Prostě pár věcí vůbec nevyšlo, ale pozitivní je mít oba vozy na bodech. Budeme dál pracovat, abychom v dalším závodě byli v ještě lepší pozici.
Cyril Abiteboul, šéf týmuCelkově můžeme být spokojeni. Ale měli jsme na víc. Nejprve boxy a safety car s Danielem, ale rozhodli jsme se správně. Nico jel skvěle, udržel tvrdou sadu pneu až do konce a mohli jsme s ním zajet do boxů dříve. Zaslouží si ten bod. Na tomto rychlém okruhu jsme byli silnější, i když máme stále slabiny a na to se budeme zaměřovat.
ALFA ROMEOKimi Räikkönen, 8. místoJe to pozitivní výsledek. Auto jelo dobře, ale chyběla rychlost na rovinkách. Na konci jsem bojoval s Kvjatem, snažil jsem se udržet před ním díky DRS. Nebyl to nejjednodušší víkend, ale body beru s radostí.
Antonio Giovinazzi, nedokončilJe to zklamání, zatím nevím, co se pokazilo přesně, musíme se na to podívat. Ale tak to bohužel chodí. Byl jsem blízko Kimimu a měli jsme podobné strategie, takže jsem mohl být na bodech nebo bych jim byl blízko. Ale s výkonem můžeme být spokojeni. Získali jsme body a udělali pokrok. Střed pole je hodně vyrovnaný, takže musíme dál pracovat, abychom se tam udrželi.
Frédéric Vasseur, šéf týmuČtyři body je dobrý výsledek, ale je to vždycky zklamání, když jeden vůz nedojede do cíle. Celkově tým předvedl dobrý výkon, Kimi jel solidně a využil příležitostí. Antonio by byl blízko, ale mechanické potíže znamenaly konec ve štěrku. Bojovali jsme ve středu pole, ale musíme tvrdě pracovat, abychom tam zůstali.
TORO ROSSODaniil Kvjat, 9. místoJsem spokojen. Moc očekávání jsem neměl, startoval jsem z chvostu. Celý víkend jsem se nemohl dostat do rytmu a trápil se s vyvážením, ale když na tom záleželo, z auta jsem dostal maximum. Našli jsme včera pár vylepšení nastavení a myslím, že jsme to zlepšili a najednou to šlo. Měl jsem dobrý souboj s Kimim, byla to zábava, ale neměl jsem dost kol, abych se dostal před něj. Je dobré získat body po těch posledních závodech.
Alexander Albon, 12. místoNebyl to lehký závod, především kvůli pneumatikám. Pro některé byl safety car štěstím, pro některé ne. Měli jsme problém s autem, nemohli jsme se ho dotknou a zajet do boxů, ostatní to udělali. To bylo frustrující, ale někdy to tak je.
Jody Egginton, technický ředitelDnes se toho dělo hodně a i když máme body, odjíždíme s otázkou, co jsme mohli udělat lépe. Alex jel skvěle, musel zvládat problémy s autem a limitovalo to naši strategii a i když si vedl dobře, Hülkenberga za sebou neudržel. Danyho závod byl klidnější, využil safety caru a mohl útočit, ale bohužel se před Kimiho nedostal. Dostali jsme z auta výkon dle očekávání, což je pozitivní, ale střed pole je tak vyrovnaný, že není místo pro chyby a musíme dál vyvíjet vůz.
RACING POINTLance Stroll, 13. místoUpřímně, myslím, že bychom na tenhle víkend měli co nejrychleji zapomenout. Věci nám zkrátka nefungovaly, jak měly. Měl jsem dobrý start a během prvního kola jsem získal tři pozice. Bohužel jsme museli zajet do boxů dříve, než jsme plánovali, protože bylo potřeba odstranit nějaké trosky z mého levého předního brzdového kanálku. To úplně zničilo naši strategii. Jeli jsme na dvě zastávky, což nebylo původně v plánu, ale chtěli jsme mít měkkou pneumatiku na finální stint. Podle mě tým doufal, že jezdcům před námi odejdou pneumatiky, bohužel se to však nestalo dostatečně rychle.
Sergio Peréz, 17. místo Jsme nešťastní. První stint byl silný. Staral jsem se o pneumatiky a řídil si svůj závod. Pak přišla fáze safety caru, což zničilo můj závod. Měli jsme během safety caru navíc problémy s volantem, což vyústilo rovněž v problémy s vyvážením brzd. Proto jsem kolidoval s Hülkenbergem. Nemohl jsem auto zastavit. Poškodil jsem si přední křídlo a propadl se pořadím na poslední místo. Je to smolné. Zasloužili jsme si velký výsledek v našem domácím závodě. Měli jsme rychlost na body.
Otmar Szafnauer, šéf týmuNebyl to náš den. Jsme bez bodu z našeho domácího závodu. Safety car nám dnes příliš nepomohl, protože jsme oba jezdce povolali do boxů dřív, než byl vyslán. To některým naším soupeřům darovalo zastávku zdarma. To je závodění a my dnes neměli štěstí. Navíc přišel u Sergia problém s brzdami a kolize s Nicem. Pak jsme se už do závodu vrátit nemohli. Strategii Lance jsme změnili na dvě zastávky, protože jsme doufali, že bude mít výhodu na konci závodu v čerstvějších pneumatikách. Bohužel už nezbývalo dost kol.
WILLIAMSGeorge Russell, 14. místoCítil jsem, že jsem z auta dostal maximum. Byla to zábava jet naplno. Podpora fanoušků tu byla neuvěřitelná, stále se snažíme a snad budeme v příštím závodě ještě rychlejší.
Robert Kubica, 15. místoByl to náročný závod. Start byl těžký, trápil jsem se se zahřátím auta, udělali jsme pár změn v nastavení a věděl jsem, že cílem je jet hodně dlouho, tak jsem se staral o pneumatiky, rychlost nebyla špatná. Potom se rozestupy snížily kvůli safety caru a tak se více závodilo, bohužel trvaly problémy z kvalifikace, celkově to nebyl špatný víkend, ale ty problémy musíme vyřešit.
Dave Robson, šéfinženýrOba jezdci zajeli solidní závod, přečetli podmínky na trati a zvládli pneumatiky. Safety car nám umožnil přezout a jet relativně klidné stinty až do konce. Pomohlo nám neštěstí ostatních, ale to je součást závodění, takže jsme těžili ze spolehlivosti a jezdců.
HAASRomain Grosjean, nedokončil Dostal jsem defekt pravé zadní pneumatiky, byla tam poškozená podlaha, brzdy a další věci. Bohužel jsme nemohli pokračovat a museli odstoupit. Chtěli jsme dnes na autech vyzkoušet oba naše balíčky, při cestě na startovní rošt jsem byl s chováním vozu opravdu spokojen. Je to škoda, doufal jsem v dobrý závod.
Kevin Magnussen, nedokončil Myslím, že to pro nás byl dobrý víkend, avšak kvalifikace dopadla hůře, než jsme čekali. Z dneška jsme sice nezískali žádný výsledek, ale naučili jsme se nějaké nové věci o autě, které snad budeme moci využít jako ponaučení pro další závody.
Günther Steiner šéf týmuByl to pro nás opravdu neuspokojivý závod. To nejlepší, co mohli naši jezdci udělat je přinést si lopatu a vykopat ještě větší díru, než je ta, ve které jsme. Musíme se vrátit, přeskupit a uvidíme, co přinese budoucnost.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.
Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.
Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.
McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.
Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.
FIA schválila změny pravidel F1 motorů pro sezony 2027 a 2028. Reaguje tak na problémy nové hybridní éry od roku 2026, kde byl problém s hospodařením s energií. Zvýší se podíl spalovacího motoru a pokračují debaty o budoucích V8 motorech na udržitelná paliva.
Aston Martin v sezoně 2026 dál odmítá nasazovat drobné úpravy vozu AMR26 a pod vedením Adriana Neweyho čeká na velký balík vylepšení. Navzdory slabým výsledkům tým věří své strategii, přičemž problémy se netýkají jen aerodynamiky, ale celého fungování monopostu.
Lewis Hamilton vyhrál v Barceloně poprvé jako jezdec Ferrari. Klíčovou roli sehrál nový závodní inženýr Carlo Santi, se kterým si rychle vytvořil silné pouto. Hamilton označil spolupráci za zásadní a po závodě se posunul na 2. místo v šampionátu se ztrátou 41 bodů.
Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.
Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.
Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.
Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.