Série autonomních formulí Roborace se nebrání spolupráci s F1

Monoposty Formule E týmu HWA Racelab
Monoposty Formule E týmu HWA Racelab, foto: FIA Formula E
Jiří Izer 26. prosince 2018 11:53
Sdílej:

Nějakou dobu se již prohání po světových okruzích elektrické formule a bylo jen otázkou času, kdy se objeví snahy ze závodních aut odstranit nejenom nádrže s benzínem, ale i samotného jezdce. To je podstata nově vznikajícího šampionátu Roborace, který by si mohl zajistit také propagaci během Formule 1.

Nově vznikající autonomní formule spolupracují se stále ještě mladým odvětvím elektricky poháněných závodních monopostů Formule E, nicméně i společnosti, které vyvíjejí technologie budoucnosti, by určitě rády své umění představily na celosvětové úrovni tak, jak to dokáže právě královna motorsportu.

Pro závoďáky bez řidičů odstartuje na jaře premiérová sezóna příznačně označená "Alpha", která bude částečně doprovázet Formuli E. Obě série mají totiž jedno společné - elektrický pohon.

Bývalý pilot F1 a šampion FE z ročníku 2016/2017 Lucas di Grassi, jenž zároveň šéfuje sérii Roborace, sdělil pro Autosport, že jejich aktivity nemusí nutně spočívat pouze v partnerství s elektrickou sestřičkou. Naopak spolupráce s dalšími odvětvími motorsportu včetně Formule 1 by jenom uvítal.

"Nebude to při všech podnicích eletrické formule," říká di Grassi. "Některé závody se pojedou společně s Formulí E a pár jich odjedeme sami. Pro partnerství s jinými šampionáty neexistuje žádné omezení. Jestliže bude chtít Formule 1 předvést s námi umělou inteligenci, můžeme to zařídit. Nebo WEC [šampionát vytrvalostních závodů, pozn. red.], můžeme vytvořit sérii, kde budete v budoucnu moci závodit 24 hodin tak, že se ve voze bude střídat jeden jezdec s umělou inteligencí. Neomezujeme se na Formuli E. Můžeme se rozšířit přes různé kategorie. Formuli E máme rádi, protože bychom chtěli budoucnost čistě elektrickou. (Ale) budeme jednat se sériemi ve Spojených státech jako IMSA [International Motor Sports Association, pozn. red.] a v Japonsku jako Super GT."

Tyto série budou využívat verzi vozu s označením DevBot 2.0, která bude řiditelná i člověkem. Na první pohled má charakter vozů LMP, avšak na rozdíl od vytrvalostních prototypů budou mít poháněnou pouze zadní nápravu. Tento typ auta bude nasazen během prvních dvou sezón (Alpha a Beta), než bude uvolněna plná verze. První ostrá sezóna by teda měla odstartovat v roce 2021.

Současný Robocar, který byl představen počátkem loňského roku, je plně autonomní a nemá žádný kokpit. To se ale, jak již bylo zmíněno, v budoucnu změní. Di Grassi tvrdí, že příští vůz, který by pak měl na dráhu vyrazit za dva roky, měl být křížencem Robocaru a DevBotu.

"V prvních několika sezónách to bude to spíše show než závodění," řekl Di Grassi. "Je to technologický podnik, pro technologické společnosti, aby ukázaly, co vyvíjejí. Nebudeme soupeřit se žádnou z existujících sérií. Chceme si vytvořit naši vlastní oblast motorsportu."

Stalo se
Novinky
Lewis Hamilton v Rakousku.

Teplotní riziko v Rakousku. FIA aktivovala opatření pro chlazení jezdců

FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.

Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.