Rekord Alonsa v prostředním sektoru? Komisaři jej za stejnou "fintu" potrestali třikrát

Fernando Alonso se rozloučil stylově
Fernando Alonso se rozloučil stylově, foto: McLaren
Petr Hlawiczka 26. listopadu 2018 06:25
Sdílej:

Fernando Alonso byl ve Velké ceně Abú Zabí 2018 třikrát penalizován za to, že si v jejím závěru po probrzdění třikrát zkrátil šikanu mezi dvěma dlouhými rovinkami. Bylo to na vyloučení z jeho posledního závodu?

Ve snaze dostihnou desátého Kevina Magnussena a získat svůj 1900. bod kariéry v F1 (byť dle svých slov v rádiu se domníval, že jich má na svém kontě jen 1800) se Španěl dopustil při brzdění do 8. zatáčky třikrát stejné chyby - v 15:47, v 15:51 a v 15:52 hod našeho času. Nebo šlo o záměr zkušeného mazáka jak se dostat co nejdříve za záda soupeře, který jinak zajížděl stejné časy?

Dosahoval sice rekordních časů v prostředním sekotru okruhu, nicméně komisaři každé probrzdění s následným zkrácením si šikany odměnili 5 trestnými sekundami, takže si jich Alonso ke svému výslednému času připsal celkem 15. Na jeho konečné 11. místo to ale nemělo vliv. Nepřemýšleli po opakovaném prohřešku o tvrdším postihu, například o černé vlajce a vyloučení ze závodu?

"Myslím, že byli překvapeni, že k tomu došlo ve třech kolech po sobě. A pokaždé mu za to udělili trest. Bylo to ke konci závodu a já si nemyslím, že by to bylo moc hezké dát černou vlajku někomu, jako je Fernando, navíc v jeho posledním závodě, ne? Nemyslím si, že by o tom vůbec diskutovali," přibližuje ředitel závodu Charlie Whiting.

Alonso uvedl, že se snažil co nejvíc dosáhnout pokroku ve svém posledním závodě: "Zkoušeli jsme to, dali jsme do toho na dráze vše. Bojovali jsme s dvěma Haasy až do posledních zatáček. Šlo o hezký víkend, a také zpomalovací kolo bylo citově velmi vypjaté. Byl to velmi dojemný víkend ze strany F1, mého týmu, mých fanoušků. Dostalo se mi velké podpory a uznání a já ce sítím být poctěn."

Do cíle je po skončení doprovodili ve společné formaci Sebastian Vettel a vítěz závodu Lewis Hamilton. "Bylo to moc hezké, oceňuji to. Šlo o improvizaci, protože oni předváděli smyky v jiných zatáčkách. Jel jsem kolem, viděl jsem, jak jedou vlevo a vpravo vedle mě, a takto jsme dojeli až do cíle. Jsem jim vděčný."

"Jsou to dva skvělí šampioni, Max [Verstappen] taky. Zřejmě jde o bitvy, které mi budou scházet. Nakonec si tedy myslím, že šlo o dobrý den," dodává Alonso, jenž Formuli 1 opouští. Své štěstí bude příští rok zkoušet ve vytrvalostních závodech a v Indy 500, kde se pokusí zkompletovat "Trojkorunu."

Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.