Verstappen si za svým hněvem stojí. Radu pro něj má Kimi, podle Whitinga by se měl omluvit

Max Verstappen se v Austinu už viděl na pódiu, na poslední chvíli musel ale své místo přenechat Räikkönenovi
Max Verstappen se v Austinu už viděl na pódiu, na poslední chvíli musel ale své místo přenechat Räikkönenovi, foto: Red Bull Content Pool
Petr Hlawiczka 27. října 2017 06:20
Sdílej:

Max Verstappen je 100% přesvědčen, že byl po své penalizaci v Austinu naštván oprávněně. Podle Kimiho Räikkönen ten trest musí akceptovat, i když mu to může připadat tvrdé, a podle ředitele závodu Charlieho Whitinga by se měl za své nadávky dokonce omluvit.

Verstappen: Byl jsem naštván právemMax těsně před cílem předjel Kimiho tak, že si zkrátil 17. zatáčku - všemi čtyřmi koly se dostal mimo trať, takže podle komisařů nebylo co řešit. Podle pilota Red Bullu ale takovým rozhodnutím "zabíjejí sport" a jednoho z nich označil za "idiota" a "mongola" (myslel Garryho Connellyho, jeho jméno však nevyslovil).

"Emoce po závodě jsou vždy rozjitřené, obzvlášť když vás odvolají z pódia, které jsem si podle mě zasloužil. Trest nebyl správný, všichni vyjížděli mimo trať v zatáčkách 8/9 a v zatáčce 6. Když jste byli za někým, tak jste si zkracovali vnitřek. Dělali to všichni.

Myslím, že fanoušci milují předjíždění, šlo o skvělý manévr. Mě řekli, že jsem získal výhodu, ale kdybych tím získával výhodu, tak bych to dělal v každém kole - což jsem nedělal," vysvětluje s odstupem času Verstappen.

"Určitě jsem mohl použít jiná slova. Ale jak jsem také řekl, byl jsem v tu chvíli naštvaný, protože jsem si myslel, že to nebylo správné. A také jsem uvedl všechny důvody, proč to správné nebylo. Musíte pochopit můj pohled - ale ta slova samozřejmě správná nebyla," omlouvá se Holanďan .

Räikkönen: Nauč se s tím žít, Maxi!Pilot Ferrari, kterého komisaři dostali svým rozhodnutím zpět na pódiu, Maxovi vzkazuje: "Musíš to akceptovat. Samozřejmě, že se ti to zdá někdy tvrdé, zaměřené proti tobě. Někdy se to vyvine v tvůj prospěch, ale tak už to chodívá."

"Všichni říkali: 'Ou, Mika Salo pomohl Ferrari,' ale ve Spa byl komisařem a já jsem byl penalizován pro nic za nic. Dostal jsem mnoho penalizací, kdy byly důvody trochu... cítíte, že za nic. Necháváte to ale být a příště se to snažíte udělat jinak a získat jiný výsledek. Oni se snaží odvádět svou nejlepší práci. Znám ten pocit, když to je proti vám, není to to nejlepší, ale to je život," komentuje před závodem v Mexiku Räikkönen.

"Podle mě je hlavním problémem to, že okruhy mají tak velké únikové zóny. Když v nich nacházíte spoustu přilnavosti, tak jimi samozřejmě budete projíždět. Když nám dáte trochu šanci, tak začneme jezdit kudykoliv, kde to je nejrychlejší.

"Když jsem začínal, tak okruhy měly obrubníky a štěrk, takže jste na to nikdy ani nepomysleli, ale každý rok je asfaltu více. V některých zatáčkách máme pravidla, v jiných ne. Dokud všude nedáme štěrk, tak to bude nikdy nekončící příběh," dodává Kimi.

Whiting: Verstappen by se měl omluvitCharlie Whiting si myslí, že to Max se svými komentáři v Austinu přehnal: "Seb [Vettel] zažil loni svůj malý výbuch, hodně se pak ale omlouval. Od Maxe jsem zatím žádnou omluvu neslyšel, bylo by nicméně hezké, kdyby to udělal."

Podle něj Connely není proti Holanďanovi nikterak zaujatý: "Myslím, že statistiku, kterou jsem viděl, tak podle nich nevykreslují ten správný obrázek. Je to jen shoda okolností, že tam Garry byl. Nemůžete ty dvě věci dávat dohromady

Garyho znám velmi dobře a těžko byste natrefili na upřímnějšího a pečlivějšího člověka. Jakákoliv myšlenka, že by byl proti nějakému jezdci zaujatý, se vůbec nezakládá na pravdě. Existují rozdíly mezi realitou a vnímanou realitou, nemyslím si ale, že by v tom byla nějaká zaujatost," sdělil Whiting.

Po tiskové konferenci ve čtvrtek v Mexiku se Verstappen omluvil na svém Instagramu.

Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.