Manor: Strategická skupina F1 nemá žádnou strategii

Stevens, Will
Stevens, Will, foto: Manor Racing
iM2 29. května 2015 10:38
Sdílej:

Sportovní ředitel Manoru, Graeme Lowdon, věří, že Strategická skupina Formule 1 selhává ve svém strategickém cíli, kterým je důkladná revize Formule 1 jako celku.

Zatímco v současnosti existuje mnoho myšlenek na to, jak zrychlit monoposty F1 do roku 2017 o 5 až 6 sekund na kolo, tak existuje také mnoho myšlenek na představení zákaznických aut. Manor by mohl být logicky hlavním cílem těchto myšlenek. Je třeba si ale uvědomit, že u Manoru primárně stále bojují s financování celého projektu poté, co tým zkraje roku fakticky zbankrotoval a došlo k jeho restrukturalizaci.

Graeme Lowdon teď pro Autosport řekl, že Strategická skupina selhává ve své povinnosti přijít s jasným plánem pro budoucnost sportu. "Z toho, co jsem viděl, tak tu není žádná strategie, která by byla interpretovaná Strategickou skupinou. Strategií by bylo prvně provést analýzu, pak si nastavit cíle a následně vypracovat plán, jak jich dosáhnout.

Z toho, co dělá Strategická skupina, mám pocit, že pouze 'vyzobávají' nápady - ať už jde o doplňování paliva, zákaznické vozy, možnost kupovat kompletní monoposty a tak podobně. Návrat tankování a zákaznické vozy nejsou strategie. Strategie má vytyčit cestu, jak se dostat k cíli. Podle mě ingnorují jednu ze základních věcí - jaká je celková strategie F1?

Graeme Lowdon (vpravo) není s fungováním Strategické skupiny spokojen(foto: Manor Marussia F1 Team)

O co se snaží? Čekal bych, že strategie F1 bude něco, co bude možné vysvětlit každému, každý by pochopil, jak se k ní dostáváme. Každá větší společnost Vám řekne, že definice a vyhodnocení strategie je základ. Je to těžké, protože to zabere čas a úsilí." Lowdon alespoň oceňuje snahu o snížení nákladů pomocí zákaznických vozů.

Ovšem obává se, že zatím tato strategie není moc dobře promyšlená: "Budou zákaznické vozy levnější? Ano, pochopitelně. Ale je to dobrá nebo špatná věc? Dá se to vyhodnotit pouze podle toho, jestli sport poroste nebo ne. Všechno je to o tom, položit si správnou otázku. Aktuálně si nejsem jistý, že správná otázka byla položena.

Se zákaznickými vozy nepochybně vznikne "dvourychlostní" F1. Je to to, co chtějí fanoušci? Dokázal někdo, že to je nejlepší strategie pro F1? Podle mě je třeba daleko větší snahy ke zodpovězení této otázky. Ale možná je tato otázka špatná. Jednou z nejhorších věcí, které můžete udělat, je vznést špatnou otázku a zaměstnat každého tím, že bude řešit nesprávný problém."

Témata:
Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.