Volkswagen vážně přemýšlí o vstupu do F1

Renault
Renault, foto: Renault ČR
Petr Hlawiczka 27. listopadu 2009 10:00
Sdílej:

Volskwagen seriózně přemýšlí o vstupu do Formule 1 jakožto dodavatel motorů od roku 2012, kdy by měly vejít v platnost jejich nové předpisy.

I když se F1 nyní otřásá díky odchodu již třetí automobilky za poslední rok (Honda, BMW a Toyota), Volkswagen věří, že toto odvětví automobilového sportu se stává atraktivním díky novým pravidlům.

Zástupce německé automobilky Hans-Joachim Stuck prohlásil, že jeho společnost má zájem o partnerství s některým z týmů. Již několikrát se spekulovalo o vstupu do Red Bullu, nyní však vychází najevo, že by šlo spíše o dodávky motorů. Možnost těchto dodávek pro více týmů, zvláště zavedení "světového motoru," je pro Volkswagen velmi přitažlivé.

"Jste-li největším světovým výrobcem, přirozeně o Formuli 1 přemýšlíte - ale ne dříve než v roce 2012," řekl Stuck. "Hledáme inovativní věci a Formule 1 je královnou motosportu. Před 2 roky se hovořilo o vstupu Volkswagenu do Red Bullu, což jsme ale nepotřebovali. Proč bychom se měli vázat pouze k jednomu týmu, když můžeme dodávat motory pro více stájí?"

Na adresu Red Bullu a BMW dodal zajímavý postřeh: "Pokud koupíte Red Bull a Adrian Newey si bude chtít zalétat či zarybařit, tak tím úspěchy týmu skončí. Podívejte se na BMW. Koupili za několik milionů dolarů tunel a superpočítač - a nyní to balí. Postavit motor a poskytnout jej týmům je ta nejlepší cesta."

Stuck přiznává, že se F1 snahou o rozšíření počtu týmů a snižování nákladů dostala do hledáčku Volkswagenu: "Nyní to je skvělé, Formule 1 se ubírá správnou cestou. Mnoho automobilek se stáhlo, což z toho dělá pro nás skvělou příležitost - a pak máme další výrobce, o kterých nevíme, jak dlouho se udrží. Měli by se stát dodavateli motoru a pak je pronajímat, prodávat či dávat někomu. Pak neřešíte veškeré ty problémy s týmy, aero-tunely, inženýry, atd."

"Je to jako Formule 1 v mých dnech. Měli jsme March, Lotus a motory od Fordu. Pak přišel Renault jakožto dodavatel motoru se svým impozantním agregátem. Bylo to perfektní. Sledoval jsem Formuli 1 posledních 7 let s BMW a vždy jsem si kladl otázky ohledně počtu startujících, kterých bylo jen 20 - co kdybychom jich měli 30? A nyní k tomu směřujeme. Příští rok budeme mít o tři týmy více, 26 aut - a s globálním motorem, což je skvělá věc z hlediska nákladů a spolehlivosti, bychom aut mohli mít 30," dodává Stuck.

Volkswagen zažívá úspěchy i na závodištích, v odlišných disciplínách. Krom několika vítězství v Le Mans s Audi získal během posledních 2 let i tituly v sérii WTCC se Seatem, nesmíme zapomenout ani na vítězství v letošním Dakaru. Motory Volkswagenu pohánějí k titulům také pilotům v britské i německé F3, kde završily úspěšnou sezónu vítězstvím během uplynulého víkendu ve Velké ceně Macau.

Témata:
Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.