Alonso přirovnává pokrok Aston Martinu k Brawnu GP

Aston Martin Lanceho Strolla v Džiddě před vozem Ferrari Carlose Sainze
Aston Martin Lanceho Strolla v Džiddě před vozem Ferrari Carlose Sainze, foto: Aston Martin
Petr Hlawiczka 27. března 2023 07:00
Sdílej:

Aston Martin je překvapením letošní sezóny. Stáj, která loni skončila v šampionátu až na sedmém místě, letos za sebou nechává Ferrari i Mercedes - zkušenější soupeře s podstatně většími zdroji.

Tým patřící Lawrenci Strollovi během zimy dosáhl obrovského pokrok, když úspěšně okopíroval aerodynamický koncept Red Bull a s pohonnou jednotkou Mercedesu i celou jeho zadní částí včetně převodovky a zavěšení zrychlil o 2,5 sekundy.

Najednou vystřelil do čela startovního roštu a jeho nová posila Fernando Alonso bojuje s Red Bully o pozice v první řadě. Není neobvyklé, že k podobným velkým změnám v pořadí docházelo, když se měnila technická pravidla, ovšem tentokrát k takovému pokroku došlo za poměrně stabilních pravidel - měnily se jen okraje podlahy.

"Ferrari na tom v roce 2020 nebo 2021 bylo velmi špatně, v následujícím roce, vloni, bojovali o titul nebo vyhráli první dvě či tři velké ceny sezóny, takže Ferrari loni učinilo ohromný pokrok. Kdysi to předvedl také Brawn GP," vzpomíná vysmátý Alonso na překvapení Rosse Brawna, který odkoupil tým od Hondy, na poslední chvíli získal motory Mercedesu a s Jensonem Buttonem za volantem získal v sezóně 2009 titul.

"Bez změny pravidel je pokrok Aston Martinu zřejmě tím největším. Ke všem ostatním došlo, když se měnila pravidla. Navíc s rozpočtovými stropy jde něco takového dosáhnout velmi těžko. Ale my máme v týmu velmi talentované lidi, takže zatím jde o dobrý začátek - a snad jde jen o začátek," pokračuje španělský matador.

Poukazuje přitom na snahu majitele Strolla, který přivedl britskou automobilku Aston Martin zpět do F1 a jeho pětiletý plán, během něhož chce dosáhnout toho, aby tým mohl pravidelně bojovat o mistrovské tituly.

"Jsem samozřejmě velmi šťastný, moc pyšný. Myslím, že má vizi vítězného týmu v budoucnosti, ať už to bude vyžadovat cokoliv, stát cokoliv nebo potřebovat cokoliv," pochvaluje si Alonso úsilí kanadského majitele týmu.

"Když má nápad, obvykle uspěje, proto to je zajímavé mít lídra jako je Lawrence, jelikož víte, že máte za sebou všechno potřebné a že je tým v bezpečných rukou, ať už požaduje cokoliv," dodává dvojnásobný šampion, který loni přišel z Alpine.

Aston Martin je letos v šampionátu po dvou závodech druhý a Alonsovi patří třetí příčka, přičemž na vedoucího Maxe Verstappena z Red Bullu ztrácí 14. bodů.

#F1 Biggest progress over the winter based on best qualifying sectors in #BaharainGP 📊:1. @AstonMartinF1 -2.51s2. @WilliamsRacing -1.12s3. @redbullracing -0.85s..8. @ScuderiaFerrari -0.54s9. @AlphaTauriF1 -0.21s10. @alfaromeostake -0.12s pic.twitter.com/3ENDUs9Beh

— Petr Hlawiczka (@hlawiczka) March 17, 2023
Stalo se
Novinky
Pierre Gasly

Spor o penalizaci Pierra Gaslyho po GP Monaka eskaluje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k FIA

Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Lando Norris ocenil návrat Lewise Hamiltona na vrchol. Kritikům vyslal vzkaz

Lando Norris po vítězství Lewise Hamiltona v Barceloně ocenil jeho návrat na vrchol i formu s Ferrari. Zároveň řekl, že Hamilton „ukázal prostředníček“ kritikům na internetu. Sedminásobný šampion vyhrál po 686 dnech a znovu se zapojil do boje o titul.

Novinky
Isack Hadjar v Barceloně

Red Bull řeší problémy se starty. Isack Hadjar volá po změně

Isack Hadjar ostře zkritizoval startovní proceduru Red Bullu, kterou označil za příliš složitou a vyžadující nepřiměřenou přesnost. Po nepovedeném startu v Barceloně se propadl z 6. na 14. místo a vyzval tým k rychlému řešení problému.

Novinky
Kimi Antonelli

Kimi Antonelli měl namále. Penalizace z Barcelony ho v Rakousku nepostihne

Andrea Kimi Antonelli po Velké ceně Španělska obdržel pětisekundovou penalizaci za opakované porušování traťových limitů. Přestože trest přišel až po závodě a mladý Ital nedokončil posledních pět kol, díky klasifikaci ve výsledcích se vyhnul posunu na startovním roštu pro nadcházející Velkou cenu Rakouska.