Alonsa komisaři v Belgii svým rozhodnutím šokovali, Hamilton by lidem vrátil peníze

Fernando Alonso v Belgii
Fernando Alonso v Belgii, foto: Alpine F1 Team
Petr Hlawiczka 30. srpna 2021 06:30
Sdílej:

Fernando Alonso byl velmi překvapen tím, že se komisaři rozhodli rozdělit body za Velkou cenu Belgie, v níž piloti strávili pouze dvě kola za zpomalovacím vozem.

Kvůli deštivému počasí byly podmínky pro závodění příliš nebezpečné, proto se komisaři po několika kolech strávených za safety-carem rozhodli piloty nakonec poslat domů. To by se možná dalo pochopit, pro mnohé však bylo překvapením udělit poloviční porci bodů.

"Souhlasím s tím, jaké byly podmínky, nesouhlasím akorát s tím, že po dvou kolech udělovali body, protože jsme nezávodili. Neměli jsme šanci na zisk bodů, mnoho lidí ji nemělo," ohlíží se Alonso za včerejším podnikem, který skončil zklamáním.

"Byl jsem jedenáctý. Nedočkali jsme se kola se zeleným světlem, abychom mohli získat bod, takže jsme neskórovali. To je šokující. Ale je to jejich rozhodnutí. Jak jsme ukázali, rozhodně se nedalo závodit. Měli jsme pouze červené vlajky nebo safety-car. Jak můžete udělit body za žádný závod?" ptá se španělský jezdec.

"Odjela se tři kola jen proto, aby rozdali body, jelikož podmínky byly pořád stejné, takže to rozhodně bylo podivné," kroutí Alonso hlavou. A není jediný, kdo si postěžoval na rozhodnutí komisařů postěžoval.

Podobně se k tomu vyjádřili i ostatní piloti. Zatímco Sebastian Vettel to považuje za "vtip," Lewis Hamilton na Instagramu napsal: "Samozřejmě, že s počasím nic nezmůžete, máme ale pokročilé prostředky, které nám dokážou říci, co se děje. A bylo jasné, že se počasí nezlepší. Byli jsme na trať vyslání z jednoho jediného důvodu."

"Dvě kola za safety-carem, kdy nemáte šanci získat či ztratit pozici nebo poskytnou divákům zábavu, to není závodění. Měli jsme to jen odpískat, neriskovat s jezdci a hlavně vrátit peníze fanouškům, kteří jsou srdcem našeho sportu," dodává úřadující šampion.

Po včerejším podniku zůstala frustrovaná cela řada lidí. Výkonný ředitel Formule 1 Stefano Domenicali chce jednat s FIA a s týmy kvůli potenciální změně pravidel, aby se něco podobného neopakovalo. Podle něj za rozhodnutím vyslat vozy na pár kol na trať rozhodně nestály komerční důvody.

Carlos Sainz's view of a sodden Spa ☔️☔️#BelgianGP 🇧🇪 #F1 pic.twitter.com/KuhBMSnRC2

— Formula 1 (@F1) August 29, 2021
Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.