"Komisaři nic nedělají," zlobí se Alonso. Mění kvůli tomu svůj přístup k závodění

Fernando Alonso s Alpine A521
Fernando Alonso s Alpine A521, foto: Alpine F1 Team
Petr Hlawiczka 22. července 2021 06:30
Sdílej:

Dvojnásobný šampion Formule 1 Fernando Alonso hodlá po letech změnit svůj přístup závodění kvůli netečnosti komisařů vůči některým incidentům na dráze.

Španěl si opakovaně stěžoval například na neuplatňování pravidel po startech obou velkých  cen v Rakousku, kdy piloti po startu brali první zatáčku hodně zeširoka mimo obrubníky a vesele své soupeře předjížděli.

Minulý víkend někteří soupeři už kritizovali Alonsa za to, jak tvrdě se bránil během sobotního sprintu, za což si vysloužil i varování od ředitele závodu Michaela Masiho. Fernando připouští, že se přidal na temnější stranu, protože má už dost toho, jak některé věci komisaři neřeší.

"Vždy jsem patřil k čistým jezdcům a zůstanu jim po celý zbytek své kariéry. Myslím, že jsem také jedním z mála, kdo nemají žádný bod na své licenci, aby byl upřímný," poukazuje pilot Alpine na své čisté konto, kterým se mohou z 20 jezdců pochlubit už jen Mick Schumacher a Max Verstappen.

Vypráví, že si po závodech v Rakousku "připadal trochu jako idiot" kvůli tomu, že se snažil dodržovat pravidla více než jeho soupeři. S vysvětlením svých výtek komisaři pak nebyl spokojený, proto mění svůj přístup - již si na manévry soupeřů nebude stěžovat a přizpůsobí se současné situaci.

"Snažili jsme se hovořit s ředitelem závodů a pořád jsme říkali nebo vinili ty stejné věci, jichž se lidé dopouštějí, aniž bychom dostali moc odpovědí - a to bylo divné. Nechci obviňovat, nechci si každý závod stěžovat na něco, co dělají ostatní," popisuje Alonso.

"Strategie v prvních závodech neměli žádná řešení nebo nám žádná řešení nepřinesla. Takže jsme pochopili, že řešením je dělat to, co dělají ostatní. To je to jediné, co můžeme dělat," pokračuje pilot, jenž se letos vrátil k závodění s týmem, s nímž před léty získal své dva mistrovské tituly.

Svou situaci přirovnává k fotbalu: "Snažili jsme se být fér a říkat rozhodčím: 'Hele, hrají rukou v pokutovém území.' Ale když rozhodčí nic nedělá, pak chápeme, že my můžeme také hrát rukou v pokutovém území. Takže to uděláme."

"Přáli bychom si, abychom to dělat nemuseli. Ale protože v dnešní Formuli 1 jsou zřejmě některé věci povolené, tak to okopírujeme a už se nebudeme cítit, jako bychom byli mimo. Neexistuje tedy 'temná strana' - jde jen o to hrát podle stejných pravidel jako všichni ostatní," dodává Alonso.

Stalo se
Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.

Novinky
Lando Norris v Barceloně

Nové přední křídlo konečně funguje. McLaren sklízí první výsledky

McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.