Promotér Veľkej ceny Ameriky Leo Hindery rozpráva o pokroku v prípravách na budúcoročnú júnovú Veľkú cenu v New Jersey
Leo Hindery poskytol interview časopisu Racer počas víkendu v Montreale:
Od oznámenia presunutia termínu Veľkej ceny v minulom roku bolo v poslednej dobe okolo nej relatívne ticho...
„Museli sme dokázať, že Veľkú cenu usporiadame. Dúfali sme, že to bude v júni tohto roku. Ale vo Formule 1 musíte obísť kvôli tomu veľa ľudí, a ani k jednému nesmiete byť zlí. Na jeseň sme si už boli istí, že to v roku 2013 nestihneme. Na mieste usporiadania sme sa s Berniem Ecclestonom zhodli, bol to pre nás dobrý odrazový bod. Chceli sme sa však dostať do pozície, že uzavrieme dlhodobú dohodu. Chýbali nám nejaké povolenia vzhľadom k rieke, preto sme to museli odložiť. Už v zime sme sa dali do práce. V mojej kariére v mediálnom priemysle som zatiaľ nestretol ústretovejšieho človeka voči mojim plánom, ako je Bernie Ecclestone. Je mimoriadne trpezlivý, dôsledný, ohromný priateľ, rovnako ako Charlie Whiting.
Na začiatku sme im sľúbili, že poskytneme rovnako dobrý okruh, ako je v Spa, Nürburgringu, alebo Le Mans, no v mestských podmienkach. Ak si najlepší piloti, najlepšie tímy a najlepší mechanici nemyslia, že majú skvelú príležitosť na predstavenie svojich najlepších schopností, neponúkate im dokonalé preteky. Myslíme si, a vždy si budeme myslieť, že je pre nás privilégiom byť práve v New Jersey. Nežiadame žiadne mestské peniaze a to je pre nás výzva. Je to niečo, v čo veríme, aj keď je to ťažké.
Máme aj inú zodpovednosť – tu v Montreale je 90 000 divákov. Niektorí z nich sú sponzori, niektorí fanúšikovia, všetci očakávajú dokonalé podujatie a veľa zábavy. Chcú bezpečný prístup do hľadiska, chcú vidieť kvalitné preteky a dostať sa z nich domov v rozumnom čase. Toto všetko si musíme dať dokopy a vytvoriť s divákmi dobrý partnerský vzťah.
Hermann Tilke (autor okruhu) bol neobyčajný, Charlie Whiting tiež a nikto sa nespráva priateľskejšie ako Bernie.“
Bernie vyhlásil, že len finančný problém bol dôvodom neuskutočnenia Veľkej ceny už v tomto roku, je to pravda?
„Bola to pravda. Nemali sme dostatok financií, aby sme uspokojili jeho požiadavky na uzavretie viacročného kontraktu. Nehľadal len jednorazové preteky. Ak majú prísť do oblasti New Yorku / New Jersey, malo by to byť na dlhý čas a to vyžaduje permanentnú finančnú štruktúru. Neboli sme pripravení.“
Ste schopní pripraviť financie v súčasnosti?
„Pracovali sme na tom. Keby ste šli do budúceho dejiska teraz, videli by ste ťažko pracovať niekoľko sto ľudí na trati. Cestné práce začíname na budúci týždeň, na konci leta by sme už mali dávať na trať nový povrch. O postupe týchto prác nemám žiadne pochybnosti.
Máme radosť z toho, že aj Chris Pook (zakladateľ Veľkej ceny v Long Beach) je súčasťou tohto projektu. Chris je veľmi dobrým Bernieho priateľom a už zabudol viac vecí o pretekaní sa v meste, než je ktokoľvek schopný sa naučiť. Nie je to o tom, že by Tilke potreboval významnú pomoc, je to o partnerstve.
Už sme oznámili, že Marty Hunt, ktorý bol riaditeľom pretekových operácií v Indy, keď tam súťažila Formula 1 a bol aj riaditeľom pretekových operácií v Austine, prichádza do nášho tímu na rovnaký post.“
Priniesol Vám teda jeden rok navyše nejakú výhodu? Vieme, že v organizácii došlo aj k personálnym zmenám...
„Áno, došlo. Mojimi šéfmi sú však Bernie Ecclestone a Charlie Whiting – to sú jediné dve osoby, ktoré musíme uspokojiť a ktoré nám nedávajú ľahké úlohy. Musíme mať správnych ľudí na správnych miestach. Myslím, že sme pokročili v marketingu a plánovaní, pričom sme museli minúť veľa energie. Na začiatku sa k nám pridalo veľké množstvo ľudí v oblasti marketingu, avšak neskôr sme ich toľko nepotrebovali vzhľadom na odsun termínu."
Máte už určený presný dátum na budúci rok?
„Bernie nám zadal mesiac – jún. Teraz teda vieme, že naše preteky budú na budúci rok v júni niekedy po Kanade.“
Je stále trať rovnaká ako v pôvodnom pláne?
„Áno, je bez zmien. Nejaké zmeny nastali v oblasti boxov. Približne polovica z nich mala byť dočasná. Myslíme si však, že zostavovanie a následné rozoberanie boxov je z dlhodobého hľadiska nevhodné. Teraz teda budujeme všetky boxy ako permanentnú štruktúru. Poskytneme tým našim hosťom vyššiu kvalitu pohostinnosti. Uskutočnili sa tiež malé zmeny v prístave, čo umožní jeho lepší prejazd.“
Máte plnú podporu miestnych úradov?
„Sú nadšení. Predovšetkým ich platíme! To veci napomáha. V blízkosti okruhu býva veľmi málo ľudí, bude sa pretekať povedľa rieky. Nemali by sme tým teda obťažovať tak veľa občanov, ako napr. v Singapure, pre miestne úrady je to prijateľnejšie. 100 000 divákov jednoducho príde a prinesie so sebou niekoľko miliónov dolárov, ktoré budú zdaniteľné pre miestny prospech.“
Keď bolo oznámené, že bude Veľká cena aj v New Jersey, veľa sa hovorilo o tom, aká bude jej koexistencia s Veľkou cenou v Austine. Myslíte si, že bude výhodou ročný posun vzhľadom na rast popularity Formule 1 v USA a na prevzatie priamych prenosov NBC?
„Austin ponúkol v minulom roku poriadnu dávku pretekov a to isté uskutoční aj v tomto roku. Pomohli nabudiť divákov v USA v prospech Formule 1, za čo sme im vďační. Vidím veľké možnosti v partnerstve medzi Montrealom, Austinom a nami, pretože fanúšik v Severnej Amerike môže vidieť až tri vzrušujúce preteky Formule 1 v jednej sezóne. Je to podobné, ako v Európe, iba je s tým spojené trochu viac cestovania.“
V minulosti sa hovorilo, že by Bernie Ecclestone mohol kúpiť promotérstvo Veľkej ceny Ameriky. Je nejaká možnosť, že sa tak stane?
„Môžem povedať, že sa tak nestalo a nedeje sa to ani teraz. Dlhovali sme mu preteky, no neboli sme mu ich schopní dodať, pretože sme ešte neboli pripravení. Neobviňujem z toho nikoho okrem seba. No viete, vo svete vládnu tvrdé finančné podmienky. Trvali sme na tom, že sa miestne úrady na pretekoch nebudú finančne podieľať. Chceli sme vymyslieť niečo neobyčajné, ale nie je to ľahké.“
Čo Vás pri prípravách motivuje?
„Motivácia je jednoduchá: jedného dňa vstať a vidieť, ako 100 000 divákov sleduje Formulu 1 (čo je privilégiom mnohých veľkých miest na svete okrem New Yorku) v mojom meste. Bernie je priateľ, aj keď zvláštny, pretože reprezentuje šport v celej svojej úplnosti. On chce, ja chcem, obaja chceme priniesť do oblasti New Yorku Formulu 1. To je moja motivácia. Mám za sebou peknú kariéru, ale nikdy by som ju nedosiahol, keby som sám nebol pretekárom.“
Aké iné akcie pripravujete počas súťažného víkendu? Budú pretekať aj iné kategórie?
„Určite sa uskutočnia aj nejaké doplnkové preteky a zorganizujeme veľa zábavy na oboch brehoch rieky.“
Aké kategórie by ste chceli ešte predstaviť?
„To Vám zatiaľ nemôžem povedať. Zatiaľ ma o doplnkové preteky požiadalo päť osôb. Ale zatiaľ nepredbiehajme.“
George Russell si po dramatické kvalifikaci na Velkou cenu Rakouska udržel pole position. FIA po přezkoumání telemetrie a dalších důkazů rozhodla, že při průjezdu úsekem se žlutými vlajkami neporušil pravidla. Brit tak definitivně odstartuje z první pozice.
Max Verstappen dal podle šéfa Red Bullu Laurenta Mekiese jasně najevo, že chce v týmu zůstat. Zároveň ale požaduje, aby Red Bull pravidelně zrychloval a posouval vývoj vozu dopředu.
George Russell ovládl třetí trénink na GP Rakouska a v závěru připravil Kimiho Antonelliho o třetí prvenství v řadě. Lewis Hamilton skončil třetí se ztrátou desetiny, ale po výjezdu z tratě Ferrari preventivně zkontrolovalo převodovku. Kvalifikace slibuje mimořádně vyrovnaný boj.
Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.
Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.
FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.
Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.
Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.
FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.
Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.
Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.
Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.