Sebastian Vettel v rozhovoru pro oficiální stránky Formule 1 hodnotí letošní sezónu. Titul si dle svých slov zatím zaslouží s Fernandem Alonsem oba stejně, protože si oba vybrali stejnou porci smůly. Doufá ale, že se nakonec bude radovat on.
Sebastiane, závod v Austinu o tomto víkendu bude tvou 100. velkou cenou. Jak bys shrnul svou dosavadní kariéru v F1?Sebastian Vettel: Vše se to seběhlo tak rychle. Stovka je velké číslo - sto velkých cen zní hodně: sto startů, sto přežití první zatáčky. Když o tom přemýšlím, nezdá se to ani tak dávno, co jsem pronikl do F1. Ukazuje mi to, že čas letí, když děláte něco, co máte opravdu rádi a co si užíváte. Takže se zaměřme na druhou stovku (smích)!
Když se ohlédneš za touto sezónou, vypadalo to, jako bys neměl začátek dle svých představ, a nyní tvé vedení vypadá tvrději vybojované než v předchozích letech.SV: První závod byl dobrý - získal jsem v něm v Austrálii příjemné pódium. Pak ale začala jízda na horské dráze a dobrou zprávou bylo, že tuto jízdu zažili všichni. Někdy jsme nezískali výsledky, jaké jsme si zasloužili a jindy jsme zasloužené výsledky získali - nebyli jsme však s tím spokojeni, takže ano, nejedná so o nejlehčí sezónu.
Od samotného počátku jsme však stále věřili a nikdy jsme se nedostali do situace, kdy bychom se museli znovu motivovat k tomu, abychom vyjeli a bojovali o vítězství.
V závodech, kdy se nedařilo, jsi svou frustraci vyjadřoval týmu rádiem. Jak jsi ji překonal?SV: Nemyslím si, že je něco špatného na tom, když nejste spokojeni, abych byl slušný - když nejste po špatném závodě spokojený s výsledkem, když cítíte, že jste mohl dokázat více. Není na tom nic špatného.
Sebastian Vettel po vítězství v Indii (foto: Red Bull Racing)
Ale v okamžiku, kdy protnete cílovou čáru, s tím nic nemůžete udělat. Někdy jste hodně naštvaní na sebe, na určitou situaci, ale nemůžete čas vrátit a získat druhý pokus, takže to musíte přijmout a jít dál, soustředit se na věci, které v budoucnu můžete změnit a nemarnit čas a energii na věci, které již jsou minulostí.
Sezóna 2012 byla tou nejnepředvídatelnější po dlouhé době: v prvních sedmi závodech jsme viděli sedm různých vítězů. Pomohl ti ten nedostatek konzistence - jelikož nyní jsi po nalezení konzistence na čele tabulky?SV: Ano i ne. Vzhledem k tomu, že jsou si všichni velmi vyrovnaní a výkonnost vozů je velmi podobná, můžete mít dobré auto a přesto skončit až sedmí. Příští závod je vaše auto podobné a můžete vyhrát a ten, kdo vyhrál před 14 dny, nedokáže zajet lépe než páté či šesté místo.
To se skutečně velmi liší od předchozích ročníků, kdy jste věděli, že když je auto dobré a má dobrou rychlost, pak můžete vždy skončit na pódiu - i když někdo byl ještě rychlejší - protože na čele bojovala jen hrstka kluků. Tento rok sice nemůžou vyhrát všichni, ale okruh podezřelých se rozhodně rozšířil.
Podívejme se na Fernanda Alonsa. V letošní sezóně byl dlouho velmi konzistentní, nyní jej však některá odstoupení musí bolet - na rozdíl od tvé sezóny, která se dramaticky změnila od Singapuru.SV: Samozřejmě nakolik posledních závodů bylo pro nás velmi dobrých, má-li to říct mírně. Hodně nám to pomohlo. Když se podíváte na celou sezónu s 20 závody, setkáváte se s incidenty, které se vám nelíbí, možná musíte několikrát odstoupit kvůli technickým problémům. Nás to postihovalo a snad jsme tuto fázi již překonali. Je těžké odjet tolik závodů bez incidentů.
V Abú Zabí to po startu z posledního místa dotáhl na pódium (foto: Red Bull Racing)
Není to součásti vašich propočtů, ale musíte být připraveni, když k tomu dojde, abyste tam nezůstali stát s otevřenýmá očima (smích). Když se podíváte na závody, které jsme zatím odjeli, tak si myslím, že já i Fernando jsme si co do nedokončených závodů či kalamit vyrovnaní. Stále věřím, že ten, kdo si to zaslouží více, bude šampionem. Bezpochyby jsme nyní ve velmi dobré pozici a doufám, že se nám bude dařit až do samotného konce, abychom si tu slávu zasloužili.
Na tribunách a doma před televizory se tato sezóna vyvíjela jako thriller. Momentálně je její konec stále otevřený.SV: Ano, fanouškům se po dlouhé době dostalo té nejlepší Formule 1. Osobně bych upřednostnil, kdyby v určitých fázích byla o něco nudnější. Když přemýšlíte o uplynulých letech, pokud jste deset kol před koncem vedli, mohli jste si být celkem jistí, že máte závod v kapse.
Dnes se může přihodit cokoliv až do okamžiku, než projedete kolem cílové vlajky. Díky pneumatikám se nad výsledky vznášejí otazníky až do posledních metrů závodů. Kdy někoho naháníte, vždy to můžete dokázat - a když jste ve vedení, vždy o něj můžete přijít.
V kvalifikaci jsi v roce 2012 trochu zakopával. Ale předjíždění ostatních vozů a boj o čelo musí být také zábavou a satisfakcí. SV: No, myslím, že satisfakce je vždy spojena s tím, zda se vám závod podaří či nikoliv. Je to samozřejmě zábava, když můžete předjet hodně aut, ideálně však startujete zepředu a nemusíte předjíždět! Jednoduše chcete zůstat tam, kde jste (smích).
Když startujete zezadu - a věřte mi, že po Abú Zabí vím, o čem mluvím - váš závod se zdá nekonečný a pódium je perfektní odměnou za odpoledne plné práce.
Velkou cenu Abú Zabí řadí Sebastian k vrcholům své letošní sezóny (foto: Red Bull Racing)
Osmnáct z 20 závodů bylo odjeto. Co pro tebe zatím bylo vrcholem?SV: Doufám, že ten teprve přijde! Možná první vítězství sezóny v Bahrajnu bylo velkou úlevou - vědět, že všechno stále funguje tak, jak jsme byli zvyklí. A nejvýznamnější událostí bylo určitě vítězství v Singapuru, protože ten závod považuji za psychicky nejnáročnější v sezóně. A samozřejmě, závod v Abú Zabí. Ale jak už jsem řekl, doufám, že to nejlepší teprve přijde.
Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.
FIA schválila změny pravidel F1 motorů pro sezony 2027 a 2028. Reaguje tak na problémy nové hybridní éry od roku 2026, kde byl problém s hospodařením s energií. Zvýší se podíl spalovacího motoru a pokračují debaty o budoucích V8 motorech na udržitelná paliva.
Aston Martin v sezoně 2026 dál odmítá nasazovat drobné úpravy vozu AMR26 a pod vedením Adriana Neweyho čeká na velký balík vylepšení. Navzdory slabým výsledkům tým věří své strategii, přičemž problémy se netýkají jen aerodynamiky, ale celého fungování monopostu.
Lewis Hamilton vyhrál v Barceloně poprvé jako jezdec Ferrari. Klíčovou roli sehrál nový závodní inženýr Carlo Santi, se kterým si rychle vytvořil silné pouto. Hamilton označil spolupráci za zásadní a po závodě se posunul na 2. místo v šampionátu se ztrátou 41 bodů.
Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.
Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.
Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.
Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.
Lando Norris po vítězství Lewise Hamiltona v Barceloně ocenil jeho návrat na vrchol i formu s Ferrari. Zároveň řekl, že Hamilton „ukázal prostředníček“ kritikům na internetu. Sedminásobný šampion vyhrál po 686 dnech a znovu se zapojil do boje o titul.
Isack Hadjar ostře zkritizoval startovní proceduru Red Bullu, kterou označil za příliš složitou a vyžadující nepřiměřenou přesnost. Po nepovedeném startu v Barceloně se propadl z 6. na 14. místo a vyzval tým k rychlému řešení problému.
Andrea Kimi Antonelli po Velké ceně Španělska obdržel pětisekundovou penalizaci za opakované porušování traťových limitů. Přestože trest přišel až po závodě a mladý Ital nedokončil posledních pět kol, díky klasifikaci ve výsledcích se vyhnul posunu na startovním roštu pro nadcházející Velkou cenu Rakouska.
Nico Hülkenberg přišel ve Velké ceně Španělska o nadějný výsledek kvůli mimořádně neobvyklé technické závadě. Kámen odmrštěný vozem Liama Lawsona zasáhl nouzový mechanismus jeho Audi, aktivoval vypínač motoru a způsobil odstoupení ze závodu.