Australský jezdec Daniel Ricciardo má ve dvaadvaceti letech úctyhodné jezdecké zkušenosti. V červenci dostal příležitost sáhnout si na metu nejvyšší - závodit ve formuli jedna za HRT. O svých pocitech, přáních a cílech promluvil v rozhovoru zprostředkovaném tiskovou kanceláří svého týmu.
Co jste o HRT věděl, než jste přišel k týmu? Moc ne. Neznal jsem nikoho z personálu, všichni pro mě byli noví. Strávil jsem minulý rok s Red Bullem a kousek letošního s Toro Rossem, byl jsem docela blízký jim, a proto jsem nikoho jiného z F1 neznal. Přijít do HRT byla nová zkušenost a mé znalosti týmu byly omezené.
Jak vás tým přivítal?Byli moc milí a ochotní. Silverstone nebyl snadný, ale oni mi ho usnadnili, jak jen to bylo možné. Nebyl tam žádný tlak a nechali mě zapadnout, všichni byli vstřícní. Všiml jsem si, že loni měli několik změn jezdců, takže jsem si říkal, že jsou zvyklí na to, mít v autě někoho nového. Usnadnili mi to, bylo to moc milé.
Historicky první závod formule jedna se jel na Silverstonu v roce 1950. Debutoval jste na legendárním okruhu, zapíše se vaše jméno do historie F1 navěky?Chtěl bych, aby se to nezapomnělo. Rád bych byl jednou mistrem světa a měl své jméno na seznamu. To je opravdový sen. Jsem si ale jistý, že to je sen prakticky všech jezdců formule jedna. Myslím, že jsem v dobrém věku a velice motivovaný, abych si to vzal jako dlouhodobý cíl. Jet první závod na Silverstonu bylo opravdu výjimečné se vší tou historií. Osobně bych si vybral za svůj první závod Austrálii, ale vždycky jsem říkal, že kdybych tam nebyl, pak by perfektním místem pro debut byl Silverstone.
Jakou radu vám dali Colin Kolles a Geoff Willis? S Colinem jsem tochu mluvil, ale zatím jsem neměl příležitost strávit moc času s Geoffem. Byli velmi vstřícní, přímočaří, ale také realističtí v tom, co se očekává. V prvních několika závodech mě nechali jen začleňovat se a netlačili na mě příliš. Řekli, že to přijde. Měl jsem v juniorských kategoriích pár dobrých výsledků a myslím, že věří, že dřív nebo později budu mít takovou rychlost, jakou ode mě očekávají a dovezu týmu dobré výsledky. Zatím na mě nevyvíjeli žádný tlak, což je podle mě milé. Zároveň se ale domnívám, že tým čeká na druhou polovinu sezóny zlepšení. Je to tlak na takové úrovni, kterou zvládám, ale i já sám toho po sobě vyžaduji hodně.
Jak byste popsal svůj jezdecký styl a první pocity z F111?Mám rád vysokorychlostní zatáčky, ale s F111 chvíli trvá, než se do toho dostanete. Tonio byl ve vysokorychlostních sektorech v prvních pár závodech rychlejší. To je část, ve keré jsem normálně dobrý, takže očekávám zlepšení. Jinak mám celkem jemný a vyrovnaný styl, myslím, že řídím s poměrně velkou přesností. To mě zřejmě dostalo tam, kde teď jsem. Teď musím najít ještě něco navíc a být jiný než ostatní, snad i lepší.
Tonio Liuzzi dosáhl zatím nejlepšího výsledku pro tým v Kanadě. Bude těžké ho porazit? Myslím, že výsledek v Kanadě byl velmi dobrý, Tonio dokázal, že je velice schopný jezdec a bude asi těžké ho porazit. V Silverstonu jsem za ním dost zaostával. Vím, že to chvíli potrvá, ale vždycky chcete o trochu víc. Bylo mi to ale dost jasné, že mám silného týmového kolegu. Bude to stát veškeré mé úsilí, opravdu se snažit se před něj dostat a jít si za nejlepším osobním výsledkem pro tým. Nemyslím si, že se to podaří se štěstím, bude to od teď spíš tvrdá práce. Opravdu se musím snažit nasát co nejvíc informací a snažit se stát jezdcem, jakým bych chtěl být a snad tím, kdo jednou získá nejlepší výsedek pro HRT.
Ricciardo odjel ve formuli jedna zatím tři závody. Ví, že se stále má co učit
Letos jste jezdil v Renault World Series, byl jste testovací jezdec Toro Rossa a teď závodíte za HRT, to je na dvaadvacetiletého dost slušný životopis. Jaké jsou obtíže adaptování se na tyto kategorie a jak se od sebe liší jednotlivé vozy?Je to pro mě náročný rok, závodil jsem ve World Series, strávil pár pátků s Toro Rosso, testoval s Red Bullem na konci roku a nyní jsem v HRT. Vlastně to vnímám jako určitou výsadu, mít možnost řídit tolik vozů už ve dvaadvaceti! Není snadné si na nové auto zvyknout, ale trochu se kolem nich motat mi letos hodně pomohlo. Ve World Series je všechno trošku pomalejší než v F1. Ale každý rok, když si sednu do auta, jedno jestli je to ve World Series nebo v F1, jakmile sedím v kokpitu, jsem psychicky připravený na parametry toho vozu. Nemusím ho fyzicky řídit, abych si připomněl, jak jede.
Co říkali vaši přátelé a rodina na to, že budete závodit ve formuli 1 s HRT?Přijal jsem hodně hovorů, zpráv a e-mailů. Odpověděl jsem asi na pět procent z nich, bylo toho trochu moc. Za jeden den jsem měl třeba dvě stovky zpráv! Přečetl jsem je všechny, ale zatím jsem neměl čas na všechny odpovědět. Bylo to úžasné. Pro mou rodinu to bylo celkem emocionální, protože jsem vždycky snil o závodění ve formuli jedna. Vidět, že se to stalo skutečností, pro ně byl výjimečný pocit. Volal jsem sestře do Austrálie a ona přiletěla na závod, takže to bylo velmi emocionální.
Co je váš hlavní cíl na druhou polovinu sezóny? Cíl je pokračovat v učení. Myslím, že to přijde časem stráveným v autě. Kdyby se mi povedlo dosáhnout nejlepšího osobního výsledku nebo být soupeřem pro Tonia a Virginy v pár závodech, bude to dobrý výsledek. Musím mířit vysoko, protože to mi do budoucna jedině pomůže. V pár posledních závodech si myslím, že na to budu moct začít pořádně šlapat a jít si za tím.
Jaké máte plány na letní pauzu? Čeká mě pár PR akcí v Rakousku a Itálii, na které musím. Možná budu mít pět dní volno a upřímně, asi ten čas strávím trénováním. Se vším tím cestováním je docela těžké dostat se do tělocvičny a udělat, co je potřeba. Myslím, že to tedy nebude zrovna dovolená.
Kimi Antonelli skončil třetí v Rakousku, ale úvod závodu poznamenaly chyby a výlety mimo trať, po kterých se propadl až na páté místo. Postupně zrychlil a silným závěrem se vrátil na pódium za Russella a Verstappena. Přiznal nervozitu i chyby v úvodu závodu.
Max Verstappen po GP Rakouska přiznal, že ho technický problém na Red Bullu RB22 připravil o šanci bojovat o vítězství s Georgem Russellem. I přes zlepšení vozu ho ve druhé části závodu omezily potíže se zadní nápravou, přesto ocenil návrat Red Bullu do boje o výhru.
Charles Leclerc po Velké ceně Rakouska odmítl tvrzení, že by se výkonnostně přiblížil Lewisovi Hamiltonovi. Po náročném víkendu, který zakončil až na osmém místě, přiznal, že stále nemá jasnou představu o ideálním nastavení vozu Ferrari SF-26. Ferrari se v horkých podmínkách trápilo s pneumatikami, zatímco Hamilton dojel pátý.
George Russell ovládl Velkou cenu Rakouska a připsal si klíčové vítězství v boji o titul. Max Verstappen po dramatických soubojích s Lewisem Hamiltonem dojel druhý, třetí skončil Kimi Antonelli. Ferrari doplatilo na strategii i rychlé opotřebení pneumatik.
George Russell si po dramatické kvalifikaci na Velkou cenu Rakouska udržel pole position. FIA po přezkoumání telemetrie a dalších důkazů rozhodla, že při průjezdu úsekem se žlutými vlajkami neporušil pravidla. Brit tak definitivně odstartuje z první pozice.
Max Verstappen dal podle šéfa Red Bullu Laurenta Mekiese jasně najevo, že chce v týmu zůstat. Zároveň ale požaduje, aby Red Bull pravidelně zrychloval a posouval vývoj vozu dopředu.
George Russell ovládl třetí trénink na GP Rakouska a v závěru připravil Kimiho Antonelliho o třetí prvenství v řadě. Lewis Hamilton skončil třetí se ztrátou desetiny, ale po výjezdu z tratě Ferrari preventivně zkontrolovalo převodovku. Kvalifikace slibuje mimořádně vyrovnaný boj.
Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.
Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.
FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.
Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.
Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.