Honda i přes skvělé výsledky nepřemýšlela o změně rozhodnutí opustit F1, zalitovala nezdaru s McLarenem

Red Bull RB16B poháněný Hondou v jedinečném zbarvení pro GP Turecka 2021
Red Bull RB16B poháněný Hondou v jedinečném zbarvení pro GP Turecka 2021, foto: Red Bull Racing
Petr Hlawiczka 27. prosince 2021 06:00
Sdílej:

Japonská automobilka se po letošní sezóně stahuje z Formule 1, jak již dříve avizovala. Nic na tom nemění ani její vzestupná výkonnostní křivka s Red Bullem či mistrovský titul Maxe Verstappena.

Letos se radovala z 11 vítězství, zatímco Mercedes jich získal "pouze" 9. Její pilot se stal šampionem, ani to však vedení Hondy nepřimělo ke změně rozhodnutí opustit F1. Snažila se i FIA, která zavedla rozpočtové stropy či přislíbila zjednodušení pohonné jednotek o MGU-H, nepomohlo.

"Odchod z F1 je pro Hondu velkým rozhodnutím. Padlo kvůli uhlíkové neutralitě a také kvůli zákazníkům po celém světě. I když jsme letos získali dobré výsledky, nikdy jsme nemluvili o tom, že bychom zde zůstali," hovoří otevřeně šéf jejího závodního týmu Masaši Jamamoto.

Od příštího roku do roku 2025 bude Red Bullu pouze pomáhat s motory, jejich vývoj "bude zcela řízen Red Bullem dle požadavku Red Bullu." Dojde již jen k drobným úpravám za jinak zmraženého vývoje, zejména s ohledem na zavádění paliv s zvyšujícím se podílem biosložky (od příštího roku 10 %).

Jaký byl nejoblíbenější okamžik Jamamota během posledního působení Hondy v F1? "Nejlepším momentem pro mě byla Velká cena Austrálie v roce 2019, první pódium s Red Bullem. A také Rakousku 2019, kdy jsme s Red Bullem poprvé vyhráli."

Byla to náplast po neúspěchu s McLarenem, s nímž se jim nedařilo zejména kvůli vlastní neschopnosti vyvinout rychle po vstupu do F1 v roce 2015 konkurenceschopnou pohonnou jednotku a soupeřit se zavedenými týmy, zejména s Mercedesem, který měl v této oblasti na počátku hybridní éry velký náskok.

"Od počáteční dnů s McLarenem jsme se toho hodně naučili. Myslím si však, že jsme měli příliš velký vzájemný respekt. Proto jsme asi měli trochu nedostatečnou komunikaci. Byla to pak škoda, že se projekt nevydařil," lituje šéf Hondy, která se vzchopila až po navázání partnerství s Toro Rosso (nyní AlphaTauri) v roce 2018 a s Red Bullem v roce 2019.

Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli a George Russell během souboje v Kanadě

Mercedes přišel oficiálně o svoji motorovou výhodu. Od Monaka začne platit omezení FIA

FIA uzavřela technickou mezeru v pravidlech F1 týkající se kompresního poměru pohonných jednotek. Nová úprava vstupuje v platnost od Velké ceny Monaka, která bude prvním závodem podle zpřísněných pravidel. Změna reaguje na podezření z využití nejasností pravidel ze strany Mercedesu.

Novinky
Start Velké ceny Kanady

Lando Norris vidí Ferrari jako hlavního favorita pro Monako

Lando Norris a šéf McLarenu Andrea Stella se shodují, že Ferrari bude patřit mezi hlavní favority Velké ceny Monaka. Italský tým má podle nich výraznou výhodu v pomalých zatáčkách a technických pasážích, které rozhodují na městském okruhu v Monte Carlu, zatímco McLaren věří v vlastní šanci.

Novinky
Andrea Kimi Antonelli

Kimi Antonelli připouští budoucnost ve Ferrari, ale zůstává věrný Mercedesu

Kimi Antonelli pokračuje ve výjimečné sezoně ve a potvrzuje status jednoho z největších talentů současnosti. Připouští, že budoucnost ve Ferrari nevylučuje, ale jeho prioritou je nyní Mercedes, kterému chce přinést úspěchy a naplno využít jeho důvěru.

Novinky
Lewis Hamilton v Kanadě

Změna přístupu Lewise Hamiltona k přípravě přináší ovoce

Lewis Hamilton po silném výsledku na Velké ceně Kanady uvedl, že pravděpodobně už nebude využívat simulátor Ferrari při přípravě na závody. Sedminásobný mistr světa vysvětluje, že mu tento nástroj nepřináší vždy očekávaný přínos, protože chování vozu ve virtuálním prostředí se liší od reality na trati.