Hamilton v těsném souboji porazil svého týmového kolegu. Třetí je Verstappen s Red Bullem. Ferrari propadlo. Jak hodnotí dnešní kvalifikaci na závod ve španělské Barceloně jednotliví piloti a představitelé týmů?
Lewis Hamilton, 1. místoFyzicky je to náročné. Je to nejrychlejší čas, který jsme tu kdy jeli, takže síla, která na vaše tělo působí, je pěkně intenzivní. A potom už je to jen o zvládání a práci s pneumatikami. Moje první kolo bylo hodně slušné, a odvedlo tu práci, takže díky za to. Včera jsem byl s kluky v garáži do deseti hodin v noci a procházeli jsme detaily a hledali, kde se pro závod zlepšit.
Valtteri Bottas, 2. místoVěděl jsem, že to bude opět těsné. Lewisovo nejrychlejší kolo bylo výborné, hlavně ve třetím sektoru. Zajel ho čistě. Hlavní je i to, že máme první řadu pro tým. Zítra bude nejlepší příležitostí start. V pátek jsem si ověřil, že v v závodním tempu jsem konkurenceschopný.
Toto Wolff, šéf týmuJsme spokojeni. Udělali jsme dobrý pokrok z pátku na sobotu. Zítra budeme chtít naše pozice obhájit. Nebude to ale vůbec jednoduché, čekáme velkou degradaci pneumatik, přičemž Red Bull je v tomhle mistrný. Na Maxe si musíme dávat velký pozor. Pro mě je favoritem právě on. Naši piloti každopádně odvedli skvělou práci.
RED BULLMax Verstappen, 3. místoTohle je maximum, kterého v tuto chvíli můžeme dosáhnout. Jen doufám, že v závodě to bude těsnější. Na dlouhé vzdálenosti naše rychlost nevypadala špatně. Vím, že se tu těžko předjíždí, ale uděláme vše, co můžeme, abychom je dotáhli a znepříjemnili jim závod.
Alex Albon, 6. místoMyslím, že zítra nás čeká po startu kroužení. Všichni se budou snažit natáhnout stint. Asi dojde k rozdělení strategií na jednu, popřípadě dvě zastávky. V závislosti na stavu pneumatik. My se na ty naše musíme podívat. Ve vláčku jezdců bude těžké předjíždět i s DRS.
Christian Horner, šéf týmuMůžeme být spokojeni, Max i Alex jeli dobře a kvalifikace je tu důležitá. Max konstantně dostává z auta v sobotu maximum a je nyní třetí. Jeho nejlepší startovní pozice na tomto okruhu. Alex se dál zlepšuje a sžívá se s autem v kvalifikačním módu a je šestý, to znamená spousta možností pro zítřejší závod. Pokusíme se navázat na minulý týden a využít tu náladu a zatlačit na Mercedes, chceme zabojovat. Vysoké teploty budou pokračovat a Pirelli uvedlo, že to bude jeden z nejnáročnějších letošních závodů na pneumatiky, tak snad zabojujeme.
RACING POINTSergio Pérez, 4. místoBylo to náročné a jsem za čtvrté místo rád. Bylo hodně teplo a měnil se směr větru. Museli jsme být opatrní s pneumatikami a netlačit na to příliš, protože trať byla dost teplá. Bylo to i fyzicky náročné, protože jsem zmeškal poslední dva závody. Klíčové bude dobře odstartovat, abychom si udrželi pozici a naše strategie tak fungovala. Předjíždění bude náročné stejně jako pneumatiky. Jsem rád, že jsme ukázali sílu našeho auta a to v jiných podmínkách a na jiném okruhu.
Lance Stroll, 5. místoTo bylo ale horko! Kanaďané nejsou stvořeni pro teplo, preferuji sníh! Jsem moc rád za tým, čtvrté a páté místo, to je skvělý výsledek. Bylo to náročné, horko a větrno. Moje poslední kolo bylo dobré, i když jsem v desáté zatáčce ztratil asi desetinu, nicméně jsem do toho dal vše a auto bylo dobré. Je jasné, že bude důležitá práce s pneumatikami, ale těžko se tu předjíždí. Jsme v dobré pozici na zisk bodů.
Otmar Szafnauer, šéf týmu:P4 a P5 je skvělý výsledek a může z toho být silný závod. Strávili jsme kvalifikaci ujišťováním a snahou pochopit horké podmínky a jak pracovat s pneumatikami a obzvlášť nastavení pro neděli. Doufejme, že se tvrdá práce vyplatí a budeme bojovat o pódium. Oba jezdci odvedli skvělou práci a nezapomeňte, že Checo se právě zotavil z té nemoci. Je skvělé, že jeli oba velmi podobě a vyrovnaně.
FERRARICharles Leclerc, 9. místoNebyl jsem spokojený s vozem. Nefungoval už ráno a v kvalifikaci se to každou další částí jen zhoršovalo. Trápíme se s přilnavostí a správným fungováním pneumatik u tohoto vozu permanentně. Zítra se budeme snažit.
Sebastian Vettel, 11. místoPrvní sektor byl dobrý, ale ve druhém bylo auto stále nervóznější. Zhoršovalo se to, bylo těžké vůz správně vyvážit. Třetí sektor se zase vše lepšilo. Jsou věci, kterým v tuto chvíli fakt nerozumím. Ale snažím se prostě dělat maximum.
Laurent Mekies, sportovní ředitelBylo to náročné, Charles je devátý, Sebastian jedenáctý, podobné výkonu z minulého týdne. Nedokázali jsme optimalizovat výkon při změnách podmínek na trati a doplatili jsme na to. Sebastianovi chybělo jen velmi málo k postupu a na Charlesův výkon v poslední části, je jasné, že i velmi malé zlepšení by znamenalo velký rozdíl, nicméně musíme zjistit, proč bylo vyvážení daleko od ideálního. Bude to těžký závod a to především na pneumatiky i pro jezdce kvůli teplotám. Pneumatiky budou klíčovým faktorem a je tu několik strategických možností. Je na nás z toho získat maximum. V posledních závodech se to podařilo a rádi bychom to zopakovali i zítra. Cílem je dojet co nejvýše s oběma vozy a na bodech, abychom se pokusili bránit svoji třetí pozici v tabulce konstruktérů. To je cílem pro letošní sezónu.
McLARENCarlos Sainz, 7. místoPro tým to byla pozitivní sobota. Byl jsem s autem a vyvážením spokojen, mohl jsem jet na hraně, obzvlášť v prvním a druhém sektoru. Včera jsme se rozhodli změnit můj motor a vypadá to, že to problémy vyřešilo, takže za to jsem také rád. Poslední kolo ale nebylo skvělé, trošku jsem ztratil ve třetím sektoru oproti nejlepšímu kolo a možná bych mohl být šestý, před Albonem, ale celkově to byla dobrá kvalifikace. V první části kola jsem se cítil dobře, musíme se podívat, co se stalo v posledním sektoru, protože tam jsem nebyl spokojen s chováním zadní části auta. Uvidíme, co zvládneme a jak se zítra zlepšíme. Ale celkově pozitivní den a těším se na náročný závod, protože bude horko.
Lando Norris, 8. místoNebyla to špatná kvalifikace, ale stále máme co zlepšovat. Byl jsem celkem spokojen s tím, jak to šlo, ale v posledním kole mi to nevyšlo, přepískl jsem to a ztratil jsem tam v desáté zatáčce asi desetinu, což mohlo být pár pozic dopředu. Kvůli tomu jsem celkem frustrovaný., ale jinak jsem rád, že jsme v první desítce. Myslím, že to bylo těsné a odvedli jsme dobrou práci. Můžeme být rádi, že jsme před oběma Ferrari, kteří jsou jinak rozhodně rychlejší. Měl by to být vzrušující závod.
Andreas Seidl, šéf týmuJe dobré, že jsou oba vozy v první desítce. Udělali jsme změny v nastavení a hned jsme viděli rozdíl. Dobrá práce týmu, jezdců i Renaltu za noční analýzy a dnešní výkon. Jsou to dobré startovní pozice a těšíme se na závod, kde budeme moci bojovat o body. Bude to náročné, střed pole je velmi těsný a bude hodně teplo. Pneumatiky se budou dost opotřebovávat a mělo by to být dost zajímavé.
ALPHA TAURIPierre Gasly, 10. místoMůžeme být spokojeni. Opět jsme se dostali do Q3. Mám radost hlavně proto, že to včera nebylo lehké, ale udělali jsme dobrý pokrok a v Q2 jsem získal dobrý výsledek. Závod nebude snadný, ale pokusíme se získat nějaké body, abychom napravili minulý závodní víkend.
Daniil Kvjat, 12. místoDopoledne to bylo těžké. Nebyl jsem spokojený, takže jsme na autě udělali nějaké změny. Nakonec je to docela fajn. Moje kolo bylo ok. Dvanáctá pozice je fajn výchozí bod. Budeme startovat na čerstvých pneumatikách. Snad zítra dokončíme v top 10.
Guillaume Dezoteux, šéf výkonnosti vozuRáno jsme ověřovali změny na voze a nastavení. Podmínky ba trati byly oproti včerejšku složitější kvůli vysokým teplotám. Pierre získal z našeho balíku maximum. Daniilovi chybělo k postupu do Q3 velmi málo, což je frustrující.. Každopádně pro závod jsme v dobré pozici, Chceme bojovat o body. Přes noc koukneme na různé strategie, abychom byli dovře připraveni.
RENAULTDaniel Ricciardo, 13. místoJe to škoda! Chybělo tak málo, abychom se dostali do Q3. První kolo v Q2 bylo čisté, ale ostatní pak dokázali najít trochu víc rychlosti. Ten rozdíl byl opravdu malý a mohlo znamenat tak čtyři místa na roštu. Zítra to bude zajímaví. Velkou roli sehrají pneumatiky, má být horko, takže čekáme velkou degradaci, což je možnost pro různé strategie. Pořád jsem ohledně zisku bodů optimista.
Esteban Ocon, 15. místoNejprve bych chtěl poděkovat mechanikům. Po incidentu ve třetím tréninku odvedli neuvěřitelnou práci, když dali vážně poškozené auto za necelé dvě hodiny zase dohromady. Díky! Negativem je naše dnešní tempo. Neměli jsme na to dostat se do Q3 .Musíme se na to zaměřit, protože kvalifikace jsou hodně důležité. Zítra přesto věřím v zisk bodů.
Alan Permane, sportovní ředitelNebyl to dobrý den a rozhodně nejsme tam, kde bychom čekali a to po slibných a silných minulých závodech. Máme před sebou přes noc kus práce a přemýšlení, abychom pochopili, kde ztrácíme. Nicméně to bude náročný závod a bude dost horko. Obecně zvládáme práci s pneumatikami dobře, takže nic nevzdáváme. Jako vždy bude cílem udělat maximum, aby oba vozy dojely na bodech.
HAASKevin Magnussen, 16. místoS proklouznutím do Q2 to bylo těsné, nepovedlo se to, ale asi to nějaký extra vliv nemělo. I když to dnes cítím jako zmeškanou příležitost. Doplatili jsme na provoz. Přišel jsem v něm o teplotu pneumatik. Ochladly, takže to bylo složité. Opravdu jsem věřil, že se kvalifikuji lépe. Pro závod si celkem věřím, naše závodní tempo vypadá dobře.
Romain Grosjean, 17. místo. Auto nebylo dnes ráno stejné jako včera. Bohužel. Chtěli jsme udržet včerejší rychlost, ale nevyšlo to. Museli jsme vyměnit spoustu dílů, hlavně motor. Kluci pracovali do poslední možné chvíle. Na trati jsem ve vůz necítil důvěru. Je to frustrující, musíme to analyzovat.
Guenther Steiner, šéf týmuDnešek je zklamáním. Po včerejším tempu jsme věřili ve víc. Musíme to analyzovat. Naše závodní tempo vypadá o dost lépe. Budeme se to zítra snažit napravit. Budeme tlačit na maximum. Snad budeme mít dobrý start a dobrý závod.
ALFA ROMEOKimi Raikkonen, 14. místo Byl to rozhodně pozitivní den: auto se cítilo mnohem lépe a dalo mi to důvěru řídit, jak jsem chtěl." Dostali jsme se do Q2 a mohli jsme dosáhnout ještě více, ale neměli jsme žádné další sady měkkých pneumatik, takže jsme museli používat média. Možná jsme mohli být v boji o Q3, ale prozatím musíme být šťastní. Měli jsme rychlost. Pohybujeme se správným směrem a víme, co musíme udělat, abychom byli zítra v bodech - být rychlejší než kluci před námi.
Antonio Giovinazzi, 20. místoNebylo to snadné. Na konci prvního kola jsem šel na obrubník a myslím, že se podlaha mohla poškodit. Budeme muset zkontrolovat, co se stalo, ale poté bylo obtížné odjet druhé kolo. To bylo dnes, teď musíme myslet na závod. Bude obtížné získat dobrý výsledek z 20 pozice a to i při dobré strategii, ale uděláme maximum.
Frédéric Vasseur šéf týmuPro tým to byla povzbuzující kvalifikace , na které se dá stavět. Kimi odvedl vynikající práci, aby vyšplhal z Q1 a dal nám dobrou šanci být zítra v boji o body. Škoda, že Antonio skončil tak brzy, bohužel možná utrpěl během svého prvního běhu nějaké poškození a nemohl se zlepšit ve druhém. Celkově se však zdá, že jdeme ve směru, který chceme, takže se musíme neustále zlepšovat.
WILLIAMSGeorge Russell, 18. místoByl jsem spokojen, protože v tréninku jsme vůbec nebyli konkurenceschopní a tak jsem rád za náš výkon a pokrok, nicméně musíme pochopit, kam se poděla naše sobotní rychlost. V tomto horku jsme se trápili s pneumatikami a je to divné, protože na papíru by nám tento okruh měl sedět než ten předchozí v Silverstone. Musíme se na to podívat a zjistit, co se děje a kam se poděla rychlost a jednat podle toho.
Nicholas Latifi, 19. místoZmenšili jsme ztrátu ze včerejška po výrazných změnách, které jsme provedli, ale ani tak to nestačilo. V mém posledním kole jsem mohl najít asi dvě a půl desetiny, ale ani to by nic moc nezměnilo. Neměli jsme potenciál na postup do Q2, který jsme ukázali v minulých závodech, protože to teplo nám moc nevyhovuje. Musíme se soustředit na závod a uvidíme, co zvládneme.
Dave Robson, šéf výkonnosti vozu:Měli jsme náročný den a musíme pochopit, co udělat pro to, abychom z pneumatik dostali víc. Udělali jsme pár dobrých změn, ale i tak jsme se trápili víc, než jsme čekali (v tréninku) a museli udělat další úpravy. Za těch podmínek to šlo vlastně celkem dobře a oba jezdci zajeli dobrá kola. Bohužel Nicolasovo poslední kolo bylo ovlivněno provozem a i George tím byl poškozen. Přesto to se prostě může stát a nejlepší obranou je rychlost auta, kterou jsme dnes neměli dostatečnou. Musíme na tom zapracovat a zlepšit naši pozici v dalších závodech a mezitím se připravíme na zítřejší závod, kde snad budeme soupeřit s Haasy a Alfami Romeo. Závodní rychlost v pátek byla pro většinu náročná a bude zajímavé, jaké strategie a pneumatiky budou ostatní zítra volit.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.
Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.
Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.
McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.
Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.
FIA schválila změny pravidel F1 motorů pro sezony 2027 a 2028. Reaguje tak na problémy nové hybridní éry od roku 2026, kde byl problém s hospodařením s energií. Zvýší se podíl spalovacího motoru a pokračují debaty o budoucích V8 motorech na udržitelná paliva.
Aston Martin v sezoně 2026 dál odmítá nasazovat drobné úpravy vozu AMR26 a pod vedením Adriana Neweyho čeká na velký balík vylepšení. Navzdory slabým výsledkům tým věří své strategii, přičemž problémy se netýkají jen aerodynamiky, ale celého fungování monopostu.
Lewis Hamilton vyhrál v Barceloně poprvé jako jezdec Ferrari. Klíčovou roli sehrál nový závodní inženýr Carlo Santi, se kterým si rychle vytvořil silné pouto. Hamilton označil spolupráci za zásadní a po závodě se posunul na 2. místo v šampionátu se ztrátou 41 bodů.
Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.
Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.
Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.
Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.