Formule 1 nemůže být "socialistická", domnívá se Gene Haas

Gene Haas varuje před "socializací" F1
Gene Haas varuje před "socializací" F1, foto: Haas F1 Team
Robert RoBertino Pavelka 30. května 2017 14:40
Sdílej:

Otázky kolem přerozdělování finančních prostředků jsou jedním z častých témat Formule 1. Jestliže se volá po větší rovnoprávnosti, tak minimálně jeden hlas varuje Liberty Media, aby zachoval "maximální opatrnost".

Současná podoba takzvané Dohody o svornosti (Convetion de la Concorde) vyprší v roce 2020 a nový vlastník F1 Liberty Media už několikrát dal najevo, že hodlá změnit strukturu vyplácení jednotlivých týmů. V praxi by to znamenalo, že velké týmy jako Ferrari, Red Bull či Mercedes nebudou mít zaručeny větší příjmy. Zejména týmy ze středu pole podobné rozhodnutí vítají, ale Gene Haas je v tomto směru opatrnější a tvrdí, že velké týmy by měly i nadále dostávat větší prémie.

"Je mi jasné, že noví majitelé obvykle dělají to, co se v podobné situaci často stává pravidlem: zvyšují výnosy a omezují náklady. To se také má stát v F1, což mě tak trochu dělá nervózním. Na druhou stranu je Formule 1 nesporným motoristickým klenotem, takže to možná bude jednoduchý proces," uvedl Gene Haas, jehož tým absolvuje v F1 druhou sezónu.

"Mnoho chytrých amerických obchodníků má veřejné společnosti, což je dolní hranicí. My jsme v F1 pořád ještě nováčky, takže náš příjmový tok v F1 je vlastně nulový, takže cokoli dostaneme dokážeme ocenit. Ale domnívám se, že je třeba velké opatrnosti, jak se ono celkové bohatství rozdělí. Vrcholové týmy, které působí v F1 už 50 let, si za tu dobu vybudovaly nárok na způsob rozdělení prostředků. Tím nechci říci, že si slabší týmy nezaslouží víc, jen tvrdím, že by špičkové týmy měly víc dostávat. Nejde jen tak udělat nové přerozdělení, protože upřímně řečeno, za vyhrané závody by měla následovat odměna, nemůžeme volit strukturu socialistického typu," pokračuje Haas.

Čtyřiašedesátiletý majitel stáje, po dlouhé době opět pocházející z USA, rovněž poukázal na skutečnost, že je v současnosti mnohem obtížnější přilákat do F1 velké sponzory. Tuto skutečnost dokládá vlastní zkušeností ze série NASCAR.

"Majitelé týmů jsou zpravidla na samém konci příjmového proudu a bojují o přežití - jakmile začne ubývat diváků, sponzoři se vytrácejí. Třeba v sérii NASCAR je situace velmi těžká a mnoho týmů stále častěji poznává, jak je obtížné přilákat nějakého významného sponzora. Pokud někdo poskytne 25 milionů dolarů, tak už je velmi významný sponzor. A ti v dnešní době prakticky neexistují. Většina z nich - vycházím opět ze situace v NASCAR - dává nějakých pět až deset milionů, proto jich musíte mít na svém autě v každém závodě několik. Existuje určitá adaptabilita, ale současně média mají velké požadavky, takže se naskýtá otázka, jak tyto peníze přerozdělit. Bohužel týmy nemají dost silnou pozici, aby o rozdělování prostředků hovořily, protože nemáme svou Formuli 1," dodává Haas.

Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.