Jak hodnotí dnešní chaotický závod plný překvapení jednotliví piloti a představitelé týmů?
Lewis Hamilton, 1. místoCelou dobu jsem si říkal, že to nevzdám. Věřil jsem - to musíte vždycky. Byl jsem klidný a jsem moc rád. Je to sen. A ty body jsou důležité. Takovýto závod jsem ještě neměl. Po těch letech, nikdy nevíte, kdy budete mít lepší závod než váš prozatím nejlepší. Ale tento k nim počítám.
"Today was one of those days when the rain came that you could really do something great" @LewisHamilton 👏 #GermanGP 🇩🇪 #F1 pic.twitter.com/Kke1gXhDhm
— Formula 1 (@F1) July 22, 2018Valtteri Bottas, 2. místoRád by vyhrál, ale v tuto chvíli jsem moc rád za tým, je to perfektní výsledek pro Mercedes. Bojoval jsem o vítězství a vyvíjelo se to dobře, ale nakonec jsem měl smůlu, protože safety car nevyjel v ideální chvíli. A to mě stálo závod. Lewis jel mega závod, asi jeden z jeho nejlepších. A měl i štěstí s načasováním safety caru.Měl jsem příležitost při re-startu, měli jsme skvělý a férový souboj, ale zvládl to a zůstal přede mnou. Muselo to být skvělé sledovat nás bojovat na trati. Rozhodli jsme se nezajet do boxů pro přechodné pneumatiky, což bylo riskantní, ale tým si byl jistý, že nebude pršet dlouho a ukázalo se to jako správné rozhodnutí, takže jsem moc rád, že jsem jim věřil. Budu se dál snažit a jsem si jistý, že můj čas přijde.
Toto Wolff, šéf týmuNeuvěřitelný závod a double! Po té smůle, kterou jsme poslední dobou měli je to jako otočení štěstěny v náš prospěch a bylo to skvělé vidět na pódiu oba naše jezdce a pana Zetsche. Jako vždy - závodí se v neděli. A někdy to není to nejrychlejší auto, které vyhraje. A to se dnes stalo. I když si výhru užíváme, musíme také myslet na Sergia Marchionneho a jeho rodinu, i když jsme na trati soupeři, bylo smuté slyšet o jeho nemoci.
Závod jako tento se těžko hodnotí pár slovy, ale prostě se to vyvinulo zajímavě, když začalo pršet. Valtteri chtěl jet na jednu zastávku a vypadalo to, že jsme na tom s pneumatikami lépe než Ferrari a podobně měl dobrou rychlost i Lewis a stíhal auta před ním. Po výjezdu safety caru to začalo být chaotické a hodně se měnila strategie a plány a to na poslední chvíli. Nakonec jsme měli jedno auto v boxech a druhé na trati. Tak jsme pokryli obě možnosti. A potom se začalo bojovat, když se opět závodilo. Mohli jsme dost ztratit a se vší tou smůlou posledních týdnů jsem se rozhodli říci Valtterimu, aby držel pozici a bylo by to to samé, kdyby bylo pořadí obrácené. Museli jsme bránit double a vyhnout se kolizi obou našich vozů. Po drama v Silverstone a včerejší kvalifikaci, tohle je výsledek snů a ta nepředvídatelnost je krásou tohoto sportu. Ale už se soustředíme na Maďarsko, kde to budeme muset absolvovat znovu.
FERRARIKimi Räikkonen, 3. místoBylo to hodně těžké. Překvapivě byla v některých zatáčkách přilnavost dobrá, v jiných nebyla žádné. Déšť jsem pocítil především ve druhé a šesté zatáčce. Bylo obtížné odhadnout, kdy zpomalit a kde je přilnavost. Rozhodnutí musíte samozřejmě udělat před brzdnou zónou a víte, že buď to půjde podle očekávání a moc dalšího toho udělat nejde. Nebylo to lehké, ale zkusil jsem to co nejlépe to šlo co se strategie týče a myslím, že jsme to zvládli. Nejnáročnější to bylo před výjezdem safety caru, hodně pršelo a někde byla přilnavost dobrá a jinde špatná. V jednu chvíli jsem se tam trápil s jezdci o kolo a ztratil druhé místo. V mnoha směrech to mohlo být lepší, ale dopadlo to takto. Myslím, že jsme vytěžili téměř maximum vzhledem k situaci.
Sebastian Vettel, nedokončil Nemyslím, že jsem udělal obrovskou chybu. Mělo to velké následky na závod, protože jsem musel skončit, ale není to tak, že bych měl večer problémy usnout kvůli tomu, co jsem udělal. Je to zklamání, protože do té doby bylo vše skvělé, ale nepotřebovali jsme déšť. Je to prostě jeden z těch momentů a byla to moje chyba, takže se omlouvám týmu, oni udělali vše správně. Měl jsem to ve svých rukou, malá chyba, velké zklamaný.
"A quite unspectacular way to end the race. Up to that point everything was fine" #GermanGP 🇩🇪 #F1 pic.twitter.com/wgEry7S0MG
— Formula 1 (@F1) July 22, 2018Maurizio Arrivabene, šéf týmuByl to nabitý víkend a bylo důležité vyhrát a auto ukázalo, že na to má. Bohužel to nešlo tak, jak jsme plánovali. Kimi jel skvěle a získal pódium. A nyní už míříme do Maďarska, kde budeme chtít předvést maximum před letní pauzou.
RED BULLMax Verstappen, 4. místoPo tak chaotickém závodě si myslím, že je čtvrté místo skvělý výsledek a auto bylo celou dobu skvělé. Bylo to těžké se rozhodovat a hodně věcí se měnilo a řešilo na poslední chvíli kvůli změnám počasí. Trošku mi to podklouzlo v zatáčce číslo 6, když začalo pršet poprvé a tak jsem se rozhodl zajet pro přechodné pneumatiky. Jakmile jsem znovu vyjel, bylo sucho. Věděl jsem, že to nebude fungovat, mohlo, ale bohužel nepršelo dlouho a někdy se prostě rozhodnete špatně, což se nám stalo dnes. Safety car toho moc nezměnil na výsledku, ale stálo to za pokus. Pořádný déšť přišel příliš pozdě a možná bychom zvládli víc, ale museli jsme se smířit se suchem během závodu. Měli bychom na tom být lépe v Maďarsku, takže se už těším na následující víkend.
Daniel Ricciardo, nedokončilPrvních deset až patnáct kol bylo hodně těžké na pneumatiky a myslím, že by se to vyvíjelo dobře, nicméně jsem musel být během začátku trpělivý a vybírat si auto po autu. Jakmile jsem byl v čistém vzduchu, mohl jsem zajíždět konkurenceschopné časy, ale neměli jsme šanci vidět, co v nás je. Mohli jsme jet dlouhý stint na středně tvrdé sadě a myslím, že by ta strategie fungovala, ale ucítil jsem něco divného při podřazování a jakmile jsem šlápl na plyn, ztratil jsem výkon a motor zněl hrozně. Hned jsem čekal, že mi tým řekne, abych auto odstavil na kraji a stalo se tak. Nevím, o čem to bylo, ale něco se pokazilo na motoru, což je frustrující. Nicméně mohlo, mělo, bylo by... Tohle je závodění a mám pocit, že v této situaci jsem během letošní sezóny pěkně často. Bolí to, vždycky. Tento závod si pamatovat nebudu, ale vybavím si vždy fanoušky a ty davy. Přijeli snad všichni a to bylo krásné vidět a myslím, že věděli, že se sem asi jen tak nevrátíme a byla to dobrá show. Ne pro mě. Snad se nám podaří vyhrát příště před letní pauzou.
Christian Horner, šéf týmuMax měl dobrý stat a šel po Kimim, brzy se to uklidnilo a celkově byly hlavním faktorem pneumatiky. Daniel se probojovával dopředu a hrozl déšť, ale těžko se odhadovalo, kdy přijde. Bohužel Danielovi odešel motor a vzhledem k penalizaci je to obzvlášť frustrující. Max jel na jednu zastávku a když začalo pršet, pár aut vyjelo mimo trať, včetně Maxe. Rozhodli jsme se zariskovat a přezout, bohužel ale nepršelo dlouho a tak jsme museli zavelet pro výměnu pneumatik znovu. Opět na měkkou sadu. Neohrožoval ho nikdo zezadu a stálo to za to, ale risk se nevyplatil. Safety car potom znamenal, že se pole srazilo, ale Max dojel čtvrtý, což je odpovídající naší rychlosti.
RENAULTNico Hulkenberg, 5. místoJsem moc spokojený. První část závodu nebyla moc vzrušující, ale ke konci se to rozjelo moc pěkně. Potom začalo pršet. Bylo to těžké, ale užil jsem si to a získal nějaké pozice. Je to nejlepší výsledek roku a dost bodů. Kdyby ty podmínky byly ještě šílenější, bylo by to pěkné, ale tohle beru. Udělali jsme správná rozhodnutí a proto si zasloužíme páté místo. Tvrdě jsme na to pracovali, takže je to odměna pro všechny. Odvedli jsme dnes dobrou práci.
Carlos Sainz, 12. místoByl to pro mě těžký závod. Dobrý start, ale potom mě zmáčkli a ztratil jsem tam čas. Závod se ustálil a před deštěm to vypadalo, že budeme mít body. Bohužel já zajel pro přechodné kolo před Vettelovou nehodou, takže s načasováním jsme měli smůlu. Dojeli jsme v první desítce, ale penalizaci nám znemožnila body. To je zklamání a musíme závod zanalyzovat.
Cyril Abiteboul, šéf týmuHodně se toho dělo a fanoušci tu byli úžasní. To asi byla i ta motivace navíc pro Nica, kterou dnes ukázal. Bylo by lehké udělat chybu, protože podmínky byly nejisté. On, Mark Slade, jeho inženýr, a celý tým odvedli skvělou práci se čtením podmínek a udělali správná rozhodnutí. Mámem pocit, že Carlos se mohl přidat, měl dobrý start, rychlost měl podobnou, ale prostě mu to nevyšlo. A také ztratil dvě místa kvůli penalizaci 10 sekund. Musíme se podívat, co se stalo, protože se toho dělo opravdu hodně. Závod znovu ukázal, jak je to mezi námi, McLarenem, Force Indií a Haasem těsné. Zbývá deset závodů, takže další těsné a vzrušující souboje.
HAASRomain Grosjean, 6. místoByla to zábava. Dobrý konec závodu. Samozřejmě jsme neudělali správně, když jsme přezuli na přechodné pneumatiky. Trat hodně rychle oschla. Riskovali jsme, ale měli jsme štěstí, protože jsme vyjeli na hladkých a během těch posledních kol jsem si to hodně užil a byla to zábava. Šlapal jsem na to a jel na limitu. Myslím, že bychom byli spokojeni i tam, kde jsme byli před deštěm, ale začalo pršet a kluci si to zasloužili, abych předvedl dobrý výkon a já si to užil.
Kevin Magnussen, 11. místoNení ideální skončit mimo body, když jste celý závod šestí. Nevytěžili jsme z počasí maximum. Musíme se z toho poučit a zkusit to příště lépe.
Günther Steiner, šéf týmuLimitace škod. Hodně akční závod. Musíme se pořádně podívat, co se vlastně stalo, protože jsme to mohli udělat jinak. Neříkám, že lépe, protože to zatím nevím. Ale máme osm bodů, takže myslím, že nakonec to nebylo nejhorší. A byl to pro každého zajímavý závod.
FORCE INDIASergio Pérez, 7. místoPo tak šíleném závodě musíte mít z bodů radost. Byl to náročný závod a kolem mě se pořád bojovalo. Měl jsem hodně dobrý první stint, ale měli jsme smůlu s pomalou zastávkou v boxech. To nás stálo pár sekund. Když potom začalo pršet, bylo to náročné a každé kolo bylo dobrodružství. Když jsem o kolo předjížděl Leclerca, dostal jsem hodiny. Nemyslím, že mě viděl a já jsem ztratil kontrolu nad zadní částí auta. Přežít to a být sedmý, co je dobré. Je škoda, že jsem ztratil pozici proti Grosjeanovi v posledním kole, ale udělal jsem maximum.
Esteban Ocon, 8. místoSkvělý výsledek. Po včerejším zklamání jsem měl dobrý start a získal pár míst, ale jinak to bylo nudné. Až po zastávce v boxech a když začalo pršet, tam jsem já i Sergio získali. Byla to zábava. Hodnotil jsem situaci pečlivě a hlídal jsem si to, ale věděli jsme, že zůstaneme na trati a nebudeme přezouvat. Bylo to těžké dnes získat body, ale zvládli jsme to a vyplatila se nám naše strategická rozhodnutí.
Otmar Szafnauer, šéfinženýrDeset bodů je dobrý výsledek. Pokoušeli jsme štěstí, ale jezdi nám podávali skvělou zpětnou vazbu ohledně podmínek na trati a udělali jsme na boxové zídce odvážná rozhodnutí. Troška deště vždy přidá na dramatu a dnes to bylo náročné. Jet jen na jednu zastávku bylo správné rozhodnutí a výsledek to prokazuje. S Grosjeanem to bylo těsné, ale doháněl nás a měl výhodu v pneumatikách a silný motor Ferrari. Nemohli jsme ho udržet za námi. Na tento výsledek jsme tvrdě pracovali a výsledek je odměnou celému týmu.
SAUBERMarcus Ericsson, 9. místoJe to uspokojivé být zase na bodech. Byl to náročný závod, obzvlášť co se pneumatik týče. Na měkkých jsme jeli dlouhý stint, poté, co začalo pršet, jsme se rozhodli zůstat klidní a nezajíždět do boxů a bylo náročné neudělat chybu. Hodně to klouzalo, ale tu hektickou situaci jsem zvládl. Na konci se opět hodně zajíždělo do boxů a bojovalo se o body. Celkově to byla zábava a je to dobrý výsledek pro tým a povzbuzení pro všechny. Do Budapeště pojedeme pozitivně naladěni.
Charles Leclerc, 15. místoBylo to zklamání. Po dobrém startu jsem si udržel pozici a cítil jsem se dobře. Když se objevil déšť, zajel jsem pro přechodn a to bylo špatně, protože trať rychle oschla a pneumatiky se zničily velmi rychle. Od té doby to bylo trápení. Ztratil jsem pozice a bylo náročné pracovat s pneumatikami. Je to škoda. Nicméně jsme udělali pokrok a nyní se soustředím na další závod a těším se.
Frédéric Vasseur, šéf týmuZávod má dvě strany. Marcus měl pozitivní den a zvládl situaci velmi dobře. Získal pro tým body. Na druhé straně náročný závod pro Charlese. Začal dobře a bohužel zariskoval, když začalo pršet. Přezuli jsme a to nám pokazilo závod. Celkově jsme udělali během víkendu pokrok a jsme si jistý, že tuto pozitivní cestu si udržíme i v Maďarsku.
TORO ROSSOBrendon Hartley, 10. místoJsem spokojen. Za Williamsem jsem na začátku ztratil trošku času, ale užil jsem si to. Měli jsme dobrou rychlost na tvrdší sadě, ale ke konci jsem se trápil na superměkké. Bylo zklamáním ztratil proti Grosjeanovi, ale byl o dost rychlejší. Jel jsem čistě, udělali jsme správná rozhodnutí a vyplatilo se to. Využil jsem i své zkušenosti z vytrvalostních závodů, takže jsem rád, že je z toho bod.
Pierre Gasly, 14. místoVěděli jsme, že to bude náročné kvůli penalizaci, takže jsme co se strategie týče neměli co ztratit. Počasí to udělalo zajímavým a měli jsme smůlu, protože jsme očekávali větší déšť a zajeli do boxů. Pneumatiky se pak přehřívali, protože trať oschla a my museli znovu do boxů. Nepomohlo nám to, ale museli jsme zariskovat. Dnes to nevyšlo, takže se nyní už soustředíme na Budapešť.
Franz Tost, Team PrincipalStart z chvostu není nikdy jednoduchý úkol. Ale oba jezdci měli slušn start a viděli jsme i pěknou výkonnost. Nakonec Brendon získal bod. S Pierrem jsme se rozhodli zariskovat a zajeli do boxů, ale pořádný déšť nepřišel. Je mi to líto, ale někdy to musíte zkusit a dnes to nevyšlo. Výkon se zlepšil a zajeli jsme slušná kola, což je pozitivní do dalšího závodu.
MCLARENStoffel Vandoorne, 13. místoByl to zvláštní závod a měli jsme hroznou první část, byli jsme téměř poslední, jako téměř celý víkend. Potom se objevil problém s motorem a museli jsme odstoupit, ale našli jsme řešení a i když jsme neměli takový výkon, mohli jsme zpět do závodu. Když přišel déšť, zvolili jsme správné řešení a zůstali na trati a posunuli se tím vpřed. Třinácté místo je dnes asi maximum. Důležité je to pořešit na mém autě a na Hungaroring dorazit s normálním vozem.
Fernando Alonso, nedokončilBylo to náročné. Vsázeli jsme na déšť a když začalo pršet, přezuli jsme na přechodné pneumatiky, čekali jsme, že déšť se zintenzivní. Ale nebylo tomu tak a my jeli na suché trati s pneumatikami do mokra, takže jsme je zničili a museli zase do boxů. To nám pokazilo závod. Bylo to náročné a nebyli jsme na bodech a museli jsme něco zkusit. Dnes nám to prostě bohužel nevyšlo. Na konci mi tým řekl, ať zastavím auto, takže něco zřejmě viděli v datech.
Gil De Ferran, sportovní ředitelS Fernandem jsme zariskovali a věřili v pořádné déšť, ale bohužel bylo brzy a nevyplatilo se to. Je to škoda, protože jinak jel moc dobrý závod a bojoval, jako on vždy. Na konci jsme se obávali o jeho převodovku a zvolili zajetí do garáže. Stoffel měl klidnější odpoledne a jel solidní závod. Měl v polovině problém, který stále prošetřujeme a stálo ho to hodně času, ale nakonec zajel solidní výsledek. Je škoda, že jsme promeškali příležitost získat body, auto na to mělo rychlost. Ale jedeme dál.
WILLIAMSSergej Sirotkin, nedokončilByl to dobrý závod, od začátku jsem musel hodně bojovat. Měl jsem pár dobrých soubojů, které jsem úspěšně zvládl, v dalších jsem bohužel neuspěl, protože jsem nebyl dost silný. Byl to dobrý závod, ve kterém se nám celkem dařilo, rychlost byla rozumná a když začalo pršet, byl jsem si hodně jistý, že stáhnu poměrně rychle odstup od vozů před sebou. Když vyjel safety car, cítil jsem, že by to mohla být naše šance, ale bohužel - bylo mi nařízeno, abych ihned odstavil vůz.
Lance Stroll, nedokončilMusel jsem odstoupit, když mi vypověděly službu brzdy. Kvalifikace byla včera nadějná, dnes to ale nijak skvělé nebylo, ale se závodem jsem spokojen. V jedné fázi to vypadalo, že naše postavení je celkem slibné, ale nakonec získal bod Hartley a my jsme figurovali před ním, než jsme přezuli na intermediate, pak ale přišlo selhání brzd. V té fázi to bylo opravdu dobré a je škoda, že jsme ke konci nemohli využít proměnlivých podmínek.
Paddy Lowe, technický ředitelDnes to pro nás není uspokojivý výsledek. Byl to zvlášť náročný závod provázený deštěm - to je vždy velký test reakcí pilotů na rychle se měnící podmínky. Myslím, že jsme se s tím vyrovnali celkem dobře, jeli jsme na slibných pozicích a mohli bodovat, ale oba vozy odpadly ze zcela odlišných důvodů. Je to poměrně dost citlivá rána, v letošním roce jsme mnohem spolehlivější než loni a v předchozích letech. Sergejovi se vzňal olej kvůli jeho úniku někde v oblasti motoru, pořád to ještě zkoumáme. U Lance byla narušena oblast zadních brzd, které ztrácely účinnost. V obou případech bylo nutné vozy zastavit.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.
Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.
Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.
McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.
Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.
FIA schválila změny pravidel F1 motorů pro sezony 2027 a 2028. Reaguje tak na problémy nové hybridní éry od roku 2026, kde byl problém s hospodařením s energií. Zvýší se podíl spalovacího motoru a pokračují debaty o budoucích V8 motorech na udržitelná paliva.
Aston Martin v sezoně 2026 dál odmítá nasazovat drobné úpravy vozu AMR26 a pod vedením Adriana Neweyho čeká na velký balík vylepšení. Navzdory slabým výsledkům tým věří své strategii, přičemž problémy se netýkají jen aerodynamiky, ale celého fungování monopostu.
Lewis Hamilton vyhrál v Barceloně poprvé jako jezdec Ferrari. Klíčovou roli sehrál nový závodní inženýr Carlo Santi, se kterým si rychle vytvořil silné pouto. Hamilton označil spolupráci za zásadní a po závodě se posunul na 2. místo v šampionátu se ztrátou 41 bodů.
Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.
Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.
Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.
Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.