Mansell: Od McLarenu jsem chybně odešel, Button naštěstí ne. Může s ním vyhrát!

Nigel Mansell se svým typickým knírkem
Nigel Mansell se svým typickým knírkem, foto: Williams F1 Team
iM2 6. října 2015 21:47
Sdílej:

Nigel Mansell se nechal slyšet, že Jenson Button může s McLarenem znovu vyhrát. Tým ve čtvrtek, jak jsme informovali, potvrdil, že Brit u týmu zůstává i pro příští rok. Podle Nigela je to "brilantní zpráva pro McLaren, pro Hondu i pro Jensona".

McLaren se v průběhu celé sezony 2015 trápí - mezi konstruktéry mu patří až 9. místo (z 10 účastníků). "Jenson si zaslouží příležitost, aby viděl, jak na tom příští rok budou a případně mohl příští rok vyhrát," řekl šampion z roku 1992 pro BBC Sport.

"Myslím, že během zimy může Honda udělat průlom a McLaren navíc bude tak tvrdě pracovat... Oni jsou fantastickým týmem. V minulosti toho tolik vyhráli, abych použil Ronova [Dennise] slova - v budoucnosti znovu vyhrají. Vůbec o tom nepochybuji."

Jak Button, mistr F1 z roku 2009, tak Alonso, mistr F1 z let 2005 a 2006, už začínají vyjadřovat svoji frustraci, především ze slabé pohonné jednotky Honda, navenek. Mansel souhlasí, že "mají právo projevit svoje zklamání", avšak nabádá oba jezdce, aby "zůstali, protože mají enormní schopnost vyhrát v budoucnu další šampionáty."

"Alonso s Buttonem budou ohromní týmoví kolegové, až dostanou auto a motor, svoji práci odvedou. Pokud odejdou, pak toho mohou hodně litovat, až se Hondě podaří postavit pořádný motor. Za 12 měsíců již snad budou sklízet ovace. Opravdu srdečně doufám, že budou příští rok vyhrávat závody."

 

Odchod od McLarenu v podobném okamžiku

Mansell k McLarenu přistoupil v roce 1995, když začínalo partnerství s Mercedesem, které vydrželo až do roku 2014. Bylo mu tehdy 41. Tým v tomto období získal třikrát titul mezi jezdci a jednou mezi konstruktéry. Brit musel vynechat dva úvodní závody, protože se do auta nevešel. Poté odjel dva závody s nekonkurenceschopným strojem, což vyústilo v rozhodnutí ukončit kariéru.

Teď přiznává, že to bylo chybou a že měl u McLarenu zůstat a pomoci mu s vývojem auta: "Musím jednoznačně říci, že za daných okolností jsem měl zajít do kanceláře Rona, zůstat tam na den nebo i déle a promluvit si s ním, bohůžel jsem to neudělal. Moc by mi pomohl a zvýšil by šance, že zůstanu."

"Proto teď každému dávám tuto radu - aby zvažoval opravdu rozvážně." Mansell jezdil s motory Honda v sezonách 1985-1987 u Williamsu. Podle něj japonská automobilka přijala "stejnou výzvu" i teď, když se do F1 vrátila. "Věřím, že pokud tu bude pouto, což jsem měl možnost dříve mezi Hondou a McLarenem pozorovat, tak to zvládnou."

Nigel přiznává, že by pro Hondu bylo jednodušší, kdyby nebyla zmrazená pravidla pro vývoj motorů. FIA by dle něj měla podpořit také nově vstupující do F1: "Měl by zde být lepší mechanismus pro nového výrobce, který do F1 vstupuje. Neměl by zažívat tak těžké časy jako Honda, než se dostane na úroveň.

Měli bychom je srdečně přivítat a McLaren by měl dostat jistou volnost k tomu, aby mohl vyvíjet motor, aby pak mohli začít bojovat na čele. Potřebujeme je."

Stalo se
Novinky
Max Verstappen

Budoucnost Maxe Verstappena znovu v centru pozornosti. Mercedes měl údajně učinit důležitý krok

Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

George Russell varuje konkurenci. Ferrari může zamíchat bojem o titul

Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.

Novinky
Velká cena Monaka 2026

Mercedes oficiálně vstupuje do sporu po GP Monaka

Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.

Novinky
Pierre Gasly

Spor o penalizaci Pierra Gaslyho po GP Monaka eskaluje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k FIA

Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.