Button o své budoucnosti bude přemýšlet až před Suzukou

Jenson Button se chladí během víkendu GP Singapuru
Jenson Button se chladí během víkendu GP Singapuru, foto: McLaren
iM2 20. září 2015 12:28
Sdílej:

Pilot týmu McLaren-Honda, Jenson Button, dal jasně najevo, že chce zůstat ve Formuli 1 a nejraději by se sám rozhodl, kdy skončí jeho kariéra.

Jenson Button prožil svůj debut ve Formuli 1 v roce 2000. Jen málo jezdců mělo takovou výdrž nebo takové štěstí, aby v královně motorsportu vydrželi už takřka 16 sezon. Na konec kariéry tohoto Brita to přitom vypadalo už jednou a to v zimě 2008/2009. Pak ale pozustatky týmu Honda F1 koupil Ross Brawn, představil BGP 001. S tímto autem byl díky dvojitém difuzoru Jenson Button v první polovině sezony 2009 takřka neporazitelný. Button se tak místo závodnického důchodu radoval z titulu mistra světa. 

O šest let později je Buttonova budoucnost v F1 opět velmi diskutována. Mark Webber Britovi radil, aby šel za ním do MS ve vytrvalostních závodech, série WEC. O tu ale Button, zdá se, nemá zájem. Jenson by nejradši zůstal ještě ve Formuli 1.

"Je to těžké, když se zeptáte lidí, tak je to stále vtipné, protože jsem ve Formuli 1 odjel už mnoho let. U této otázky je člověk docela emocionální, je jedno, jestli je to vaše rozhodnutí nebo rozhodnutí týmu," říká Jenson Button pro 'Sky Sports F1'. "Tak dlouho to bylo vaším životem a já chtěl vždy svoji kariéru ukončit na vrcholu."

Hodně se spekuluje, že by 35 letého jezdce po sezoně mohl nahradit buď náhradní pilot McLarenu, Kevin Magnussen, nebo jezdec GP2, kterého McLaren dlouhodobě podporuje, Stoffel Vandoorne. "Vždycky jsem chtěl, aby bylo mým rozhodnutím, kdy skončí moje kariéra," pokračuje Button. Aktuálně rozhodnutí o budoucí jezdecké sestavě týmu leží na šéfovi týmu, Ericu Boullierovi. Ten nedávno řekl, že by s Buttonem rád pokračoval. 

Ex dlouholetý testovač McLarenu, Gary Paffett, nedávno řekl, že jsou to Buttonovi zkušenosti, které Honda potřebuje, aby se tým posunul dopředu a také samotný Button byl v minulých týdnech optimistický ohledně své budoucnosti a budoucnosti Hondy. Má svým způsobem pravdu, vzpomeňme, že ještě v zimě nebyl tým McLaren-Honda schopen ujet takřka dvě kola za sebou. Japonci navíc odmítli přijmout pomoc zkušených inženýrů v oblasti hybridních technologií a nadále spoléhají výhradně na své lidi.

Během víkendu v Singapuru nechtěl 15 násobný vítěz Grand Prix o své budoucnosti vůbec mluvit. Svoje včerejší 15. místo v kvalifikaci bral s nadhledem a chtěl se soustředit na dění na trati. "Tento víkend na to jednoduše nechci myslet. Jednoduše z toho vystoupím, odjedu závod a jako tým odvedeme to nejlepší, čeho budeme schopni. Pak v přítím týdnu před Suzukou o tom popřemýšlím. Snad se pak rozhodneme o tom, co bude nejlepší pro budoucnost a také pro tým."

 

Témata:
Stalo se
Novinky
Max Verstappen

Budoucnost Maxe Verstappena znovu v centru pozornosti. Mercedes měl údajně učinit důležitý krok

Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

George Russell varuje konkurenci. Ferrari může zamíchat bojem o titul

Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.

Novinky
Velká cena Monaka 2026

Mercedes oficiálně vstupuje do sporu po GP Monaka

Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.

Novinky
Pierre Gasly

Spor o penalizaci Pierra Gaslyho po GP Monaka eskaluje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k FIA

Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.