WOKING - McLaren potvrzuje svou jezdeckou sestavu: příští rok za něj bude závodit Fernando Alonso, který přišel z Ferrari, a Jenson Button - oba podepsali víceleté kontrakty. Smůlu má dánský mladík Kevin Magnussen, který doplatil na slabší závěr sezóny.
McLaren je tak posledním týmem (Caterham bojující o záchranu nepočítaje), který oznamuje své piloty. Před sezónou 2015 sází na zkušenosti: Alonsovi je 33 let a v F1 získal dva tituly, Button je o rok starší a má o titul méně. Španěl vyhrál 32 z 236 závodů a 97krát skončil na pódiu, Brit uspěl v 15 z 268 velkých cen a 50krát stanul na "bedně."
Dvaadvacetiletý Magnussen v týmu zůstává jako rezervní pilot vedle Stoffela Vandoornea. Kevina chtěl prosadit zejména šéf týmu Ron Dennis, který jej letos dostal do vozu místo Sergia Péreze, za kterým stál bývalý šéf Martin Whitmarsh. Dán ale v závěru sezóny znatelně zaostával za svým zkušenějším kolegou, jenž svými výsledky dokázal narušit prvotní představy, aby McLaren příští rok nastupoval s jedním mladým pilotem.
Button prodlužující smlouv s McLarenem o dvě roky v posledních pěti závodech dojel dvakrát čtvrtý a dvakrát pátý a zachránil tak pátou příčku týmu v poháru konstruktérů před dotírající Force Indií. V F1 příští rok pojede svou 16. sezónu. Otázkou ale je, jak bude vycházet s navrátivším se Alonsem, jenž podepsal víceletou smlouvu.
Za McLaren bude příští rok závodit Alonso s Buttonem (foto: McLaren)
Jeho výhodou je, že se za těch pět let již s týmem sžil, po boku ambiciózního Španěla to ale nebude mít jednoduché. Otazník visí i nad pohonnou jednotkou Hondy, s kterou McLaren při posledních testech v Abú Zabí ujel za dva dny pouze 3 kompletní kola.
Alonso ke svému návratu k McLarenu říká: "Nikdy jsem neskrýval svůj hluboký obdiv vůči Ayrtonovi Sennovi, mému oblíbenému jezdci, mému idolu na trati, mému měřítku. Stále si pamatuji, jak jsem měl jako dítě jeho plakáty ve své skříni, na svá autíčka, se kterými jsem snil, že jednou napodobím Ayrtona, a motokáru, kterou mě a mé starší sestře postavil otec, a do které jsem se zamiloval. Ta motokára měla zbarvení jednoho z nejlegendárnějších partnerství v historii F1: McLaren - Honda, auta, s kterým jezdil Ayrton. Stejné partnerství, ke kterému se mi dostalo pocty se připojit a zúčastnit v šampionátu F1.
Přidávám se k tomuto projektu s ohromným nadšením a odhodláním. Vím, že může chvíli trvat, než dosáhneme výsledky, které jsou našim cílem, ale to pro mě není problém. Za ta léta jsem dostal několik nabídek, některé byly velmi lákavé vzhledem k současné výkonnosti některých týmů, jež projevily zájem.
Alonso při mediální práci pro svůj staronový tým (foto: Eric Boullier)
Ale před více než rokem mě kontaktoval McLaren - Honda a velmi aktivně se mě dotazovali, zda bych chtěl mít podíl na návratu jejich partnerství - partnerství, které tak dlouho dominovalo scéně F1. McLaren - Honda to opakovali a otevřeně si přáli, vytrvale a odhodlaně chtěli, aby mi bylo umožněno se přidat k jejich vzrušujícímu partnerství - to bylo hlavním faktorem, kvůli kterému jsem přijal toto rozhodnutí. Nezapomínám na ten nejdůležitější ze všech: sdílíme společný cíl a očekávání, a před námi je, věříme, velmi pevná budoucnost.
Vedl jsem hluboké rozhovory se všemi šéfy v McLarenu a v Hondě a shlédl jsem jejich fantastické továrny v Británii i v Japonsku. Je mi z toho jasné, že McLaren společně s Hondou jsou na počátku toho, co bude určitě úspěšným partnerstvím. A já do toho hodlám dát ze sebe 100 %, aby k tomu došlo.
Nakonec bych chtěl poděkovat za vytrvalost všem, kteří tak tvrdě bojovali o to, aby se to stalo skutečností. Udělám všechno, co bude v mých silách, abych ze sebe dostal pro každého a pro náš tým všechno. Základem je recept, který u mě vždy fungoval: úsilí, oběti, vytrvalost a poctivost. Máme čas, máme naděje a potřebné zdroje. Ať se legenda vrátí - to je naší výzvou!" zdůrazňuje Alonso.
Ayrton Senna je inspirací pro oba závodní jezdce McLarenu (foto: Honda)
Jenson Button pokračuje: "Jsem extrémně nadšený z toho, že zahájím v F1 svou 16. sezónu a mou šestou u McLarenu. Stejně jako Fernando jsem si jistý tím, že McLaren a Honda společně dosáhnou skvělých věcí a cítím jistotu, že my všichni budeme neuvěřitelně tvrdě spolupracovat, abychom vytvořili brilantně efektivní vítězný tým.
Ayrtona Sennu jsem ohromně obdivoval, ale mě jako kluka inspirovaly souboje s jeho týmovým kolegou z týmu McLaren - Honda, s Alainem Prostem. Způsob, jakým vyhrával s těmi krásnými, brutálně červeno-bílými vozy velké ceny a světové šampionáty, byl pro mou mysl básní v pohybu. Od té doby jsem se vždy pokoušel napodobit jeho jízdní styl.
Být součástí nového vzhledu McLarenu a Hondy, je báječnou příležitostí pro nás všechny. Jsem velmi potěšen tím, že jsem byl přizván, abych odvedl svůj kousek práce. Ve skutečnosti pro to absolutně dychtím.
Jsem také velmi rád, že Kevin zůstane součástí týmu. Je velmi rychlým jezdcem a opravdu příjemným klukem.
Když se dívám na to, co je před námi, tak kluky z Hondy dobře znám - jezdil jsem s vozy F1 poháněnými jejich motory letech 2003 - 2008. Chovám vůči nim obrovský respekt a obdiv. Slibuji, že dám 100 % do toho, aby jejich partnerství s McLarenem bylo úspěšné.
A nakonec - velmi se těším na to, že budu mít tak rychlého a zkušeného pilota, jakým je Fernando, za svého týmového kolegu. Jsem si jistý, že budeme extrémně dobře spolupracovat."
Fernando Alonso se svým šéfem - Ronem Dennisem (foto: Honda)
Výkonný ředitel a předseda představenstva Ron Dennis vysvětluje: "Jsem absolutně potěšený tím, že stojím na prahu zavedení McLarenu – Hondy do nové éry partnerství. Za všechny v McLarenu říkám, že stejně důvěřují našim kolegům v Hondě ve sdílení tohoto odhodlání a vášně pro vítězství.
Pokud jde o piloty, politikou McLarenu vždy bylo dát dohromady nejsilnější možnou sestavu. Ve Fernandovi a v Jensonovi pevně věřím, že ji přesně takovou máme.
Podepsali jsme s Fernandem před krátkým časem, ale rozhodli jsme se to neohlásit, dokud také nepodepíšeme s Jensonem jako s jeho týmovým kolegou. Z mnoha důvodů naše jednání s Jensonem zabrala docela dlouhý čas, ale nyní byla uzavřena a my pevně věříme, že naše spolupráce s ním bude pokračovat, aby v budoucnu vzkvétala stejně jako v minulosti. Nemylte se, Jenson je 100% oddaný McLarenu-Hondě, Formuli 1 a vítězství.
Jako pár jsou s Fernandem ohromně zkušení. Fernando startoval v 234 velkých cenách a 32 jich proměnil ve vítězství, 97 krát stál na pódiu a vyhrál mistrovství světa ne jednou, ale dvakrát. Je to ukázkový borec.
Má 33 let, což pro fyzicky zdatného atleta, jakým je, představuje vrchol jeho profesionálního života. Navíc je dostatečně starý, aby byl zkušený m expertem, ale přesto dost mladý, aby si uchoval nadšení a energii. Proto pevně věřím, že tyto čtyři prvky - zkušenosti, znalosti, nadšení a energii – využije k tomu, aby hnal McLaren – Hondu na dráze v příští i v dalších několika sezónách k úspěchům.
Pokud jde o Jensona, je mu 34. Je stejně fyzicky zdatný jako Fernando, ale navíc ještě zkušenější. Startoval v 266 velkých cenách, 15 z nich vyhrál a na pódiu stál 50krát. Je také bývalým mistrem světa a jedním z nejjemnějších a nejrychlejších kluků vůbec.
Abych to shrnul: Fernando a Jenson startovali dohromady v přesně 500 velkých cenách, což je ohromné číslo, a 47 z nich vyhráli. Mohu proto bezpečně říci, že nyní máme o řád lepší jezdeckou sestavu, než kterýkoliv jiný tým F1.
Nakonec bych chtěl poděkovat a vzdát hold Kevinovi, který odváděl v této sezóně skvělou práci a který bude i nadále nedílnou součástí našeho týmu. Bude našim testovacím, rezervním a třetím pilotem. Zůstává výbornou nadějí pro budoucnost."
Pohonná jednotka připravovaná Hondou (foto: Honda)
Ředitel motorsportu Hondy, Jasuhisa Arai, uvádí: "Naše partnerství s McLarenem se stává čím dál silnější. Jsem velmi nadšený tím, že do našeho F1 týmu můžu přivítat dva skvělé mistry světa, Fernanda a Jensona. Význam tohoto prohlášení mě rychle přivádí zpět na zem, abych se usilovněji a silněji soustředil na sezónu před sebou.
Kevin prokázal v roce 2014 pozoruhodný růst a my jsem potěšeni tím, že s ním budeme pokračovat ve práci během roku 2015 a dále. Jsme si jisti tím, že toho přijde ještě mnohem více.
Honda je odhodlaná urychlit vývoj pohonné jednotky v závislosti na tom, co jsme se naučili při posledním testu v Abú Zabí. Při spolupráci s těmito velmi zkušenými piloty vyladíme a sestavíme pohonnou jednotku ke konkurenceschopné dokonalosti před novou sezonou."
Tip: Přečtěte si, jak bude spolupráce Hondy s McLarenem fungovat.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.
Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.
Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.
McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.
Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.
FIA schválila změny pravidel F1 motorů pro sezony 2027 a 2028. Reaguje tak na problémy nové hybridní éry od roku 2026, kde byl problém s hospodařením s energií. Zvýší se podíl spalovacího motoru a pokračují debaty o budoucích V8 motorech na udržitelná paliva.
Aston Martin v sezoně 2026 dál odmítá nasazovat drobné úpravy vozu AMR26 a pod vedením Adriana Neweyho čeká na velký balík vylepšení. Navzdory slabým výsledkům tým věří své strategii, přičemž problémy se netýkají jen aerodynamiky, ale celého fungování monopostu.
Lewis Hamilton vyhrál v Barceloně poprvé jako jezdec Ferrari. Klíčovou roli sehrál nový závodní inženýr Carlo Santi, se kterým si rychle vytvořil silné pouto. Hamilton označil spolupráci za zásadní a po závodě se posunul na 2. místo v šampionátu se ztrátou 41 bodů.
Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.
Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.
Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.
Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.