"Vinu beru na sebe, najel jsem do něj já," uznává Palmer

Jolyon Palmer svou dvacátou Grand Prix neodjel podle svých představ
Jolyon Palmer svou dvacátou Grand Prix neodjel podle svých představ, foto: Renault Sport F1
Robert RoBertino Pavelka 29. listopadu 2016 10:25
Sdílej:

Asi méně důvodů k oslavám měla další rodinná dvojice. Jonathan a Jolyon Palmerové čekali od Abú Zabí zlepšení výkonu a završení sezóny bodovým přísunem, ale nakonec Jolyon ztratil šance kvůli kolizi a následnému trestu.

Palmer a Sainz jr. se na trati potkali několikrát, ale kritický byl pro ně souboj o třináctou pozici ve 43. kole. Ve chvíli, kdy se kolem této dvojice přehnalo čelo závodu, pokusil se Brit využít situace a protáhnout se před Španěla, ale před zatáčkou 17 i přes intenzivní brzdění nedokázal zpomalit a narazil do zádě Toro Rosso. Sainz jr. se ještě pokusil pokračovat, ale s poškozenou převodovkou to nešlo, Palmer zamířil do boxů k výměně předního spoileru, navíc ho stihl trest jako původce kolize.

"Neměl jsem vůbec žádnou přilnavost. Chtěl jsem ho předjet po vnitřku, ale v druhé části manévru se dostal přede mě a pak už jsem nedokázal zabránit nárazu do jeho zádě. Vinu beru na sebe, protože jsem do něj zezadu najel já. Byl to takový nešťastný incident, ale opravdu jsem neměl jak zabrzdit. Ještě jednou se omlouvám, ale tohle nebyl v závodě můj jediný problém," vysvětloval kolizi Palmer.

Na začátku sezóny se diskutovalo, zda bude Jolyon nejvhodnějším adeptem pro Renault, jeho nominace byla zpochybňována. Nakonec dopadl podstatně lépe než třeba Gutiérrez, kterému se nepovedlo to, co Palmerovi - alespoň jednou bodovat. I když syn někdejšího pilota F1 doufal v lepší zakončení nováčkovské sezóny, je potěšen trvalým pokrokem. 

"Celkově vzato to byl dobrý rok. Hodně jsem se naučil. Hlavně druhá polovina sezóny byla pozitivní a v kvalifikaci a závodech jsem odváděl dle mého názoru velmi dobrou práci. Abú Zabí bylo trochu tvrdým oříškem, ale doufám, že se příští rok vrátíme s konkurenceschopnějším vozem a budeme podstatně lepší," chystá se rodák z Horshamu v hrabství West Sussex na následující ročník, který stráví u Renaultu po boku Nico Hülkenberga.

Stalo se
Grand Prix
George Russell v Rakousku

GP Rakouska: Mercedes potvrdil formu. George Russell vyhrál poslední trénink před kvalifikací

George Russell ovládl třetí trénink na GP Rakouska a v závěru připravil Kimiho Antonelliho o třetí prvenství v řadě. Lewis Hamilton skončil třetí se ztrátou desetiny, ale po výjezdu z tratě Ferrari preventivně zkontrolovalo převodovku. Kvalifikace slibuje mimořádně vyrovnaný boj.

Grand Prix
Kimi Antonelli

GP Rakouska: Mercedes dál dominuje. Kimi Antonelli nejrychlejší i ve druhém tréninku

Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.

Grand Prix
Kimi Antonelli v Rakousku

GP Rakouska: Mercedes vyslal konkurenci jasný vzkaz. Kimi Antonelli ovládl první trénink

Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.

Novinky
Nový prezident FIA Mohamed ben Sulajem

Ben Sulayem získal neomezenou vládu. FIA ruší limit funkčních období prezidenta

FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.