Když začal Fernando Alonso vyhrávat, předpovídala se mu velká budoucnost. Když získal své dva tituly, hovořilo se o něm jako o likvidátoru Schumacherových rekordů. Od té doby se však strojek zadrhl a Fernando jako by se stále hledal.
Rozhodně ale nelze říci, že by Španěl tahal za kratší konec provazu, při jeho prvním angažmá u McLarenu měl titul na dosah, stejně jako později u Ferrari, ale své šance nikdy nevyužil. Je tedy stále špičkový, ne-li nejlepší pilot současného startovního pole. Co o něm řekl bývalý prezident Ferrari Luca di Montezemolo? Ten považuje Alonsa za stále kvalitního pilota, ale že by byl nejlepší? Zde jsou důvody, které hovoří nejen proti, ale lze v nich najít i hodně pozitivního.
1. Deset let bez vítězství v šampionátu...Alonso vyhrál titul naposledy v roce 2006, když porazil Michaela Schumachera na Ferrari. Bylo celkem logické, že kvality mladého Astuřana znamenaly jeho postup k McLarenu. Tam ale došlo k zákulisním machinacím, které vygradovaly v nechvalně známý incident v tréninku na Grand Prix Maďarska. Alonso po prohraném titulu zamířl zpět k Renaultu a Briatoremu, ale francouzská stáj už nedisponovala tak dobrým vozem, jako před třemi lety. Proto se naskýtá otázka. Můžete být nejlepším na světě, když jste za deset let nedokázali přidat další titul?
... ale pořád nejlépe placeným jezdcem ve Formuli 1.Jeho kontrakt s McLarenem je nejlukrativnější smlouvou v historii. A proč si nepřiznat, že v F1 se nic nedává zadarmo. Pokud vám tedy někdo takový kontrakt nabídne, tak asi musí mít o vás určité mínění.
2. Naposledy vyhrál v Barceloně 2013...Od té doby, co se Alonsovi naposledy podařilo vyhrát, jeho kolegové si značně v tabulce vítězství polepšili - Hamilton vyhrál 22 Grand Prix, Vettel 14, Rosberg 13 a Ricciardo 3. Takže je Fernando opravdu nejlepší pilot, když od roku 2013 nedokázal vyhrát ani jeden závod? Taková jsou fakta.
... ale jaké měl k dispozici monoposty. Pokud nemá v F1 pilot konkurenceschopný vůz, nemá ani šanci vyhrávat, to je logická rovnice. Alonso přesto dokázal se slabší technikou dvakrát zvítězit, přitom v té době neměl tak kvalitní monopost jako Mercedes nebo Ferrari v uplynulé sezóně. Stačí zalistovat v paměti - v roce 2013 se na stupně vítězů dostal kromě vyhraných závodů sedmkrát, o rok později pouze dvakrát a loni byl nejlépe pátý s vozem, který v Poháru konstruktérů skončil předposlední.
3. V roce 2015 ho jeho kolega porazil...Alonso byl vždy vyzdvihován nejen za to, že své soupeře poráží, ale doslova je ničí. Vyprávět by o tom mohli Villeneuve, Fisichella, Piquet jr., Massa a samozřejmě Räikkönen. Je pravda, že ohledne postavení v šampionátu je Button před ním, když byl o pět bodů lepší. Je to poprvé, pokud nebudeme počítat jeho premiérovou sezónu u Minardi, kde nezískal žádné body (ale jeho kolegové také ne), kdy byl někdo z týmu lepší (v roce 2007 měli s Hamiltonem stejně bodů i dosáhli stejného počtu vítězství).
... jednou, v "testovacím období"Loňský rok se Alonso přiznal, že zvolil "úsporný mód". Výsledky McLarenu Honda byly v tomto období katastrofální, Alonso si byl vědom, že nejde až tak o závodění, jako o testování vozu pro další sezónu a snahu podpořit vývoj do budoucna. Tedy vlastně zkušební rok. Navíc Button dokončil o dva závody více.
4. Není už tak agresivní jako dříve...Toto obvinění je asi nejčastější. Alonso ztratil hlad po vítězství, nebojuje, jen se vozí. Má problémy se starty, na kterých ztrácí, chybí mu dravost v soubojích, daleko raději volí taktickou jízdu místo toho, aby riskoval i za cenu případné nehody v závodním souboji.
... ale přesto vybojoval v závodech nejvíc pozicPřes všechny limitující faktory McLarenu Honda dokázal Alonso daleko častěji předjíždět než jeho soupeři, čímž vyvrátil názory, že je už za zenitem své kariéry. Potíž je v tom, že když bojujete v závěru startovního pole, moc to není vidět. Ale Fernando má i dost zastánců, kteří věří, že se opět dokáže vrátit na vrchol a všechny pochybovače přesvědčit. Což dokazuje i sázkový kurs, který ho řadí mezi kandidáty na mistrovský titul 2016 na čtvrté místo z Hamiltona, Rosberga a Vettela.
5. Vyhrál pouze dva tituly...Tady se naskýtá otázka - lze vůbec poměřovat piloty jenom podle počtu získaných titulů? Pak by byl například Stirling Moss naprostý břídil a David Coulthard jen nepříliš úspěšný pilot. Je pravdou, že nyní jsou v popředí Hamilton a Vettel, Alonso se v historické tabulce propadl za ně. Na oba své soupeře, jakož i na Sennu, se dívá s odstupem kolem deseti vyhraných Grand Prix. Dokáže tento deficit stáhnout? To se teprve uvidí.
... ale mohl klidně být už pětinásobným mistremPro někoho, kdo nemá rád "kdyby" to bude působit nepatřičně, ale minimálně dva, možná tři další tituly prohrál Fernando v samotném závěru šampionátu, doslova v posledním závodě. Stačí si připomenout jeho rok u McLarenu a další dva neúspěšné pokusy u Ferrari. Spokojme se s tímto konstatováním a nehledejme další kombinace, například kdyby podepsal místo u McLarenu u Red Bullu a podobně.
Takže je Alonso stále nejlepším pilotem nebo ne? Můžete přiložit své polínko na ohníček hořící na jeho podporu nebo proti němu, máte možnost. Okolnosti a jeho bohaté zkušenosti však říkají, že by se Fernando ještě mohl znovu vrátit na vrchol a štítek nejlepšího pilota si znovu vydobýt. Chce to ale jen jedno - pořádné auto, aby se vymazal dojem z kritické sezóny, jakou tento nesmírný talent motoristického sportu musel projít.
Aston Martin v sezoně 2026 dál odmítá nasazovat drobné úpravy vozu AMR26 a pod vedením Adriana Neweyho čeká na velký balík vylepšení. Navzdory slabým výsledkům tým věří své strategii, přičemž problémy se netýkají jen aerodynamiky, ale celého fungování monopostu.
Lewis Hamilton vyhrál v Barceloně poprvé jako jezdec Ferrari. Klíčovou roli sehrál nový závodní inženýr Carlo Santi, se kterým si rychle vytvořil silné pouto. Hamilton označil spolupráci za zásadní a po závodě se posunul na 2. místo v šampionátu se ztrátou 41 bodů.
Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.
Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.
Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.
Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.
Lando Norris po vítězství Lewise Hamiltona v Barceloně ocenil jeho návrat na vrchol i formu s Ferrari. Zároveň řekl, že Hamilton „ukázal prostředníček“ kritikům na internetu. Sedminásobný šampion vyhrál po 686 dnech a znovu se zapojil do boje o titul.
Isack Hadjar ostře zkritizoval startovní proceduru Red Bullu, kterou označil za příliš složitou a vyžadující nepřiměřenou přesnost. Po nepovedeném startu v Barceloně se propadl z 6. na 14. místo a vyzval tým k rychlému řešení problému.
Andrea Kimi Antonelli po Velké ceně Španělska obdržel pětisekundovou penalizaci za opakované porušování traťových limitů. Přestože trest přišel až po závodě a mladý Ital nedokončil posledních pět kol, díky klasifikaci ve výsledcích se vyhnul posunu na startovním roštu pro nadcházející Velkou cenu Rakouska.
Nico Hülkenberg přišel ve Velké ceně Španělska o nadějný výsledek kvůli mimořádně neobvyklé technické závadě. Kámen odmrštěný vozem Liama Lawsona zasáhl nouzový mechanismus jeho Audi, aktivoval vypínač motoru a způsobil odstoupení ze závodu.
Lewis Hamilton vyhrál GP Španělska v Barceloně díky strategii Ferrari se třemi pit stopy. Startoval 2., využil agresivní taktiku a chyby Mercedesu, převzal vedení a zvítězil o 19,561 s. John Elkann ho pochválil a označil výsledek za emotivní i důležitý pro celý tým.
Lewis Hamilton získal první vítězství za Ferrari ve Velké ceně Španělska díky skvělé strategii s využitím virtuálního safety caru. Porazil George Russella, třetí skončil Lando Norris. Závod ovlivnily i odstoupení Kimiho Antonelliho a Charlese Leclerca.