Ačkoliv Mark Webber už druhým rokem ve formuli 1 nepůsobí, nadále ji bedlivě sleduje a čas od času potěší fanoušky nějakým odborným komentářem nebo ještě lépe knihou. Ve svých názorech je stejně přímočarý jako na závodní dráze.
O letošní skladbě startovního pole se Australan vyjádřil jako o vůbec nejslabší v historii F1. O "platících pilotech" jako Felipe Nasr nebo Marcus Ericsson soudí, že pro formuli 1 nejsou tím správným přínosem. "Máme tu kluky na fenomenální úrovni, ale zbytek startovního pole nebyl snad nikdy tak slabý. Je potřeba provést něco jako kalibraci podle těch vpředu. A také je třeba mít rychlejší auta."
Jak už bylo naznačeno, Webberovi se příliš nelíbí skutečnost, že v F1 se objevuje stále více pilotů, kteří za své místo v týmu zaplatí. Pro tým to je sice vítaná finanční pomoc k naplnění rozpočtu, ale Webber je přesvědčen, že to spíš přináší vícero problémů. "Pokud se podíváte za TOP 10, najdete tam hodně platících pilotů, a to není dobré. Už jenom fyzické předpoklady jsou celkově nižší než dříve. Jako kdybyste měli ragbyový tým, ale o 30% slabší hráče."
Stýskání po síle motorůKdyž se Webber poprvé objevil v F1, auta se blížila maximálním výkonům, bylo potřeba značného fyzického fondu, aby pilot vůbec byl schopen vůz ovládat. Řada změn v poslední době auta zpomalila, došlo i na ústupky ochráncům životního prostředí, zavedla se spousta podpůrných pomůcek, aby bylo možné snadněji předjíždět. Australan si myslí, že tohle piloti vůbec nechtěli. "Jejich přáním je mít náročnější vozy. Přirovnal bych to k situaci, kdy posadíte pilota stíhačky F-18 za knipl letadla British Airways. Jsou to vlastně takové pohodlné, simulační závody. Což pro jezdce samotné musí být frustrující.
Formule 1 by měla být pro každého pilota vrcholem. Vozy by měly být v zatáčkách nejrychlejší, piloti by měli odvádět nutné fyzické výkony, prostě být znovu novodobými gladioátory. Monoposty by měly být jedinečné, vrcholem technického umění. Nyní mám spíš pocit, že jsou stále podobnější jiným, nižším a slabším kategoriím," kritizuje Webber.
Kokpity musí být uzavřenéVážná zranění Felipe Massy, Julese Bianchiho a Justina Wilsona, která v u dvou posledně jmenovaných vedly k úmrtí, zvedla vlnu podpory uzavřených kokpitů. Už po Massově nehodě v roce 2009 přišel první návrh na baldachýnovou konstrukci nad kokpitem podobnou krytu kabiny u stíhacích letounů, ale návrh byl odmítnut kvůli obavám týkajících se pevnosti takového krytu.
Webber se řadí k těm, kteří by uzavřený kokpit podporovali. "Ačkoliv se cítím být puristou, přál bych si kokpity uzavřené. Budou nevyhnutelné a jejich zavedení je otázkou času. Za nějakých deset let budou nutností, takže neztrácejme čas a hledejme způsob, který bude elegantní a umožní bezpečné opuštění vozu. Máme dost odborníků, aby se s tím úspěšně dokázali poprat."
Něco málo o hoších od MercedesuWebber si všímá i "dvou nejrychlejších pilotů ve dvou nejrychlejších vozech". Mark by vůbec neřešil soukromý život Lewise Hamiltona a jeho účast na akcích typu MTv Video Awards (Lo Angeles). Na otázku, zda to je pro jeho kariéru příliš okázalé nebo tím podporuje motoristický sport Webber podotýká: "Je to jeho životní styl. Podobně jako David Beckham, Usain Bolt nebo Valentino Rossi - všichni jsou rozdílné charaktery, Lewis se také jenom odlišuje vlastním způsobem. On sám se považuje za dobrou prodejní značku. To je důvod, proč se chce na marketingovém trhu uplatnit a také za to inkasovat. A neměli bychom podceňovat jeho atak amerického trhu."
Při hodnocení Nico Rosberga se Webberovi vybaví jiný příběh - hlavními aktéry Vettel a on sám v roce 2010. Německý pilot v posledních dvou závodech sezóny přespurtoval Australana (a také Alonsa) a započal svou úžasnou sérii čtyř mistrovských titulů v řadě. Mark vnímá Rosbergovu pozici stejně jako u sebe samotného rok po prohraném titulu. Nico bude muset v letošní zimě zmobilizovat své síly. "Proto říkám, že je první titul vždycky nesmírně důležitý. Vedl jsem skoro celou sezónu 2010, aby mě Seb v posledních závodech doslova převálcoval. Rok poté, co jsem ho prohrál, jsem prožil velice slabou sezónu. Nico je na tom nyní stejně. Musí se přes to nemilé období přenést, ale nemůže si kvůli tomu vzít nějakou dlouhou pauzu. Závodí se prakticky každých čtrnáct dní - bum bum bum. Není v pozici tenisty, který si může dovolit vypustit jeden turnaj a jít si domů pochovat talisman pro štěstí. Musí se pochlapit. Pro Nica bude letošní zima nesmírně důležitá."
Button by měl zkusit něco jinéhoMcLaren má na mistra světa 2009 opci, ale pětatřicetiletý Jenson požaduje, aby se o jeho budoucnosti rozhodlo v nejbližších týdnech. Boj na chvostu startovního pole mu rozhodně nepřidává na náladě, Mark si proto myslí, že by mu rozhodně prospěla změna prostředí.
"Jít do závodu s vědomím, že vlastně nemáte žádnou šanci, je psychicky velice obtížné. Byl bych rád, kdyby zkusil nějakou jinou oblast, třeba sportovní vozy. Viděl jsem, jak je tím vším rozladěný. Rád bych ho viděl v konkurenceschopném autě, ale bude ho mít příští rok? To je velmi nepravděpodobné. Jenson je energický člověk, ale rozhodně mu víc prospívá prostředí, kde vládne mnohem menší napětí."
Autor knihy Aussie Grit, vydané nakladatelstvím Macmillan v Austrálii letos v červenci, se rád o své názory podělí, třebaže nemusí být každému po chuti. Ale jeho kariéra v F1, čítající 215 Grand Prix, v nichž devětkrát projel cílem na první pozici a třikrát mu patřila bronzová příčka v konečném hodnocení, ho k posuzování nejen současné F1, ale i jeho následovníků opravňuje.
Max Verstappen dal podle šéfa Red Bullu Laurenta Mekiese jasně najevo, že chce v týmu zůstat. Zároveň ale požaduje, aby Red Bull pravidelně zrychloval a posouval vývoj vozu dopředu.
George Russell ovládl třetí trénink na GP Rakouska a v závěru připravil Kimiho Antonelliho o třetí prvenství v řadě. Lewis Hamilton skončil třetí se ztrátou desetiny, ale po výjezdu z tratě Ferrari preventivně zkontrolovalo převodovku. Kvalifikace slibuje mimořádně vyrovnaný boj.
Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.
Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.
FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.
Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.
Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.
FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.
Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.
Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.
Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.