Formule 1 byla pro VW vždy výzvou, tvrdí Capito

Capito se spolupráce s McLarenem a Alonsem rozhodně nebojí
Capito se spolupráce s McLarenem a Alonsem rozhodně nebojí, foto: Honda Racing F1
Robert RoBertino Pavelka 20. března 2016 09:10
Sdílej:

Koncern Volkswagen byl s Formulí 1 spojován už několikrát, ale zatím vždy se vstup německé automobilky rozplynul v dohadech a zpochybnění smyslu se v této kategorii motoristického sportu etablovat.

Známá osobnost světového motorsportu Jost Capito, jehož znají především fanoušci druhdy velice slavné Rallye Paříž-Dakar, ještě má u Volkswagenu své závazky, ale už byl potvrzen jako nový CEO u stáje McLaren, kam nastoupí poté, až uzavře své aktivity u VW (čtěte zde). Je připraven nastoupit, jakmile bude vyřešena otázka jeho nástupce.

Ohledně možného účinkování německé automobilky nevylučuje možnost, že se v poslední době problémy stíhaný koncern nakonec v F1 objeví. "Pro společnost, jakou je Volkswagen, je Formule 1 vždy vrcholem," okomentoval její případnou účast v F1. Zároveň připustil, že skandál ohledně emisí Volkswagen hodně zasáhl, takže nepředpokládá, že by případný vstup do F1 byl otázkou blízké budoucnosti. "Otázkou je dobré načasování. V současné době existuje hned několik důvodů, proč nemá vstup do F1 smysl, ale to se může změnit. Formule 1 potřebuje především dlouhodobě stabilní podnikatelské struktury a zvláště konstantní technické předpisy. Pokud chcete v F1 fungovat, musíte vynaložit obrovské prostředky, takže musíte mít při svém plánování určitou jistotu," domnívá se Capito.

Osmapadesátiletý rodák z Neunkirchenu v současné době ještě spolupracuje na vývojovém programu World Rally pro VW, ale už se chystá na funkci generálního ředitele McLarenu. Z tohoto pohledu se domnívá, že v F1 bude nutno nemálo věcí změnit. "Myslím, že se ještě musí dost věcí naučit. Loni jsem byl na Grand Prix Malajsie a při zpátečním letu jsem minul dva piloty. Poblahopřál jsem jim k výsledku, ale vůbec mi neodpověděli. Ve světě světové rallye je taková arogance nemyslitelná."

Capito bude u McLarenu spolupracovat s Fernandem Alonsem, který je považován za jednoho z nejméně vstřícných v současné sestavě pilotů F1. Capito se toho ale nebojí: "Po dobu jednoho roku u Sauberu jsem měl na starosti Jeana Alesiho. Pokud jsem přežil spolupráci s ním, tak přežiju cokoliv!" 

Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli a George Russell během souboje v Kanadě

Mercedes přišel oficiálně o svoji motorovou výhodu. Od Monaka začne platit omezení FIA

FIA uzavřela technickou mezeru v pravidlech F1 týkající se kompresního poměru pohonných jednotek. Nová úprava vstupuje v platnost od Velké ceny Monaka, která bude prvním závodem podle zpřísněných pravidel. Změna reaguje na podezření z využití nejasností pravidel ze strany Mercedesu.

Novinky
Start Velké ceny Kanady

Lando Norris vidí Ferrari jako hlavního favorita pro Monako

Lando Norris a šéf McLarenu Andrea Stella se shodují, že Ferrari bude patřit mezi hlavní favority Velké ceny Monaka. Italský tým má podle nich výraznou výhodu v pomalých zatáčkách a technických pasážích, které rozhodují na městském okruhu v Monte Carlu, zatímco McLaren věří v vlastní šanci.

Novinky
Andrea Kimi Antonelli

Kimi Antonelli připouští budoucnost ve Ferrari, ale zůstává věrný Mercedesu

Kimi Antonelli pokračuje ve výjimečné sezoně ve a potvrzuje status jednoho z největších talentů současnosti. Připouští, že budoucnost ve Ferrari nevylučuje, ale jeho prioritou je nyní Mercedes, kterému chce přinést úspěchy a naplno využít jeho důvěru.

Novinky
Lewis Hamilton v Kanadě

Změna přístupu Lewise Hamiltona k přípravě přináší ovoce

Lewis Hamilton po silném výsledku na Velké ceně Kanady uvedl, že pravděpodobně už nebude využívat simulátor Ferrari při přípravě na závody. Sedminásobný mistr světa vysvětluje, že mu tento nástroj nepřináší vždy očekávaný přínos, protože chování vozu ve virtuálním prostředí se liší od reality na trati.