Mnozí si ještě na tu situaci vzpomenou. Grand Prix Německa 2010, dvě Ferrari v čele a pak přišel onen známý výrok do Massových sluchátek: "Fernando is faster than you", tedy evidentní příkaz, aby španělskému kolegovi udělal místo.
Felipe Massa tehdy neprožíval jednoduché období. Měl za sebou půlroční pauzu po vážném zranění, které utrpěl v tréninku na GP Maďarska, kdy byl zasažen uvolněným dílem z vozu Brawn GP jeho krajana Barrichella. I když se do sezóny 2010 vrátil výborným výsledkem v Bahrajnu, kde zajel druhé místo v kvalifikaci i v závodě, o jeho aktuální formě pořád panovaly určité pochyby. A pak přišla zmíněná německá Grand Prix a muž, který na sklonku roku 2008 prohrál titul doslova v posledních metrech závěrečného závodu, musel vyslechnout pokyn k přenechání vedoucí pozice týmovému kolegovi.
Nynější šéf výkonnosti Williamsu Rob Smedley byl tehdy Massovým závodním inženýrem a na situaci si dobře vzpomíná. Massa nařízení, které mu přišlo ve 49. kole, akceptoval a Alonsa před sebe pustil, ale byla to pro něj další rána v už tak složitém období, které u Ferrari prožíval.
"Myslím, že týmové rozhodnutí toho dne bylo pro něj nesmírně těžké. Zvlášť proto, že si uvědomil zásadní obrat v přístupu týmu; pochopil, kdo je v centru zájmu. Zda to bylo dobré či špatné? Neříkám, že koncentrace Ferrari na Fernanda byla správná či nesprávná, nechci to komentovat. Fernando je bezesporu vynikající pilot. Na veřejnosti jsem to ostatně mnohokrát zdůraznil. Takže by to mohlo vypadat, že jde o správné rozhodnutí, ale také chápu Felipeho, že pro něj bylo krajně problematické se s tím vyrovnat," vzpomíná po letech Smedley.
Dnes třiačtyřicetiletý rodák z Moddlesborough se tehdy do rádia Massovi po vydání pokynu omluvil. Opakovaně pak prohlašoval, že nesouhlasil s tím, aby Brazilec svému týmovému kolegovi přenechal vedení, navíc prý nechtěl vůbec pokyn svému pilotovi předat, což mu později vyneslo určité problémy s vedením Maranella.
"Nesouhlasil jsem s tím. Osobně si myslím, že to bylo špatné rozhodnutí. Ostatně to je zřejmé z mé radiokomunikace, že jsem podobné řešení nechtěl. Bylo pak poměrně obtížné dále u Ferrari působit. Upřímně se domnívám, že existují mnohem přijatelnější způsoby, jak něco podobného provést. Co se týče závodní rychlosti, tehdy mezi Fernandem a Felipem zase tak velký rozdíl nebyl. V některých pasážích byl rychlejší Massa, v jiných zase Alonso. Takže v podstatě na tom byli téměř stejně... Felipe se pak musel s tou situací hodně poprat, protože přišla zčistajasna... víte, jak to myslím. Měli jsme dohodnutou strategii, s níž jsme šli do závodu. Věděli jsme, co asi uděláme, ale tohle do toho nezapadalo... Felipeho to nutně muselo zaskočit. Byl v situaci, kdy vedl, dokonce se vzdaloval od tehdy třetího Sebastiana Vettela. Proto se nedivím, že se s tím nemohl vyrovnat... »Proč to děláme? Jaký to má smysl? Vždyť to je Německo, nejsme v posledním závodě sezóny«. Protože jsme byli uprostřed ročníku, musel pochopit, oč tu jde, z tohoto hlediska to vůbec nebylo těžké odvodit," vysvětluje Smedley svůj názor na Massovo rozpoložení.
Massův tehdejší závodní inženýr připouští, že i pro něj bylo obtížné přijmout fakt, že tým Ferrari změnil svůj přístup k Brazilci a rozhodl se vzít mu vítězství. Triumf, který by mu možná hodně pomohl, protože od své nehody potřeboval nějakou zásadní vzpruhu.
"Myslím, že jsme nakonec asi oba udělali tu správnou věc. Ono to může vyznít téměř tak, že ve své podstatě nejsem týmový hráč. To rozhodně ne, vždy jsem o to maximálně usiloval, zvláště u Ferrari. Tato role mě naplňovala štěstím. Když hraji nějakou hru a má mě učinit šťastným, je třeba mít jasná pravidla. Pokud jsou daná a leží přede mnou na stole, je to v pořádku. Ale pokud se regule změní uprostřed hry a ví o tom jen určitá skupina lidí, že k takové úpravě došlo, je pak nesmírně složité se s tím nějak vyrovnat. Představte si fotbal, derby Inter Milán proti AC Milán, kdy jeden z hráčů AC sebere rukou míč a hodí ho do branky. Budete protestovat: »Tohle není dovoleno« a rozhodčí vám řekne »Ne, je to dovoleno, právě teď se to může!«. Budete se sice bránit a tvrdit: »Kdybychom to věděli, tak jsme to udělali také«, ale to vám nebude nic platné," vysvětlil svůj názor na tehdejší situaci pro Motorsport.com Smedley.
Massa se od Grand Prix Německa ještě dvakrát postavil na stříbrný stupínek (jednou na Ferrari, podruhé v barvách Williamsu), ale nikdy už žádný závod v F1 nevyhrál. Můžeme se jenom dohadovat, zda by ho vítězství v Německu postrčilo výš, zda by našel větší jistotu a mohl ještě zkusit druhý útok na mistrovský titul. Na ten titul, který mu v roce 2008 tak těsně proklouzl mezi prsty. U Ferrari závodil ještě další tři sezóny, ale počínaje rokem 2011 v každé další klesl o jedno místo v celkovém pořadí. U Williamsu se pak opět setkal se Smedleyem. Už před koncem tohoto roku oznámil svůj odchod z F1 - je otázkou, zda po současných šarádách ve startovním poli odolá vábení Williamsu, který by vedle nováčka Strolla potřeboval zkušeného pilota. Ostatně něco takového naznačuje například francouzský list L'Equipe, který informuje o "intenzivních" jednání mezi vedením Williamsu a Massou ohledně příští sezóny. Jako pravděpodobnější se však jeví spíš ta alternativa, že Massa bude zastávat nějakou funkci ve vedení týmu.
Kimi Antonelli ovládl dramatickou Velkou cenu Monaka a přidal páté vítězství v řadě. Závod poznamenaly nehody, penalizace i přerušení. Hlavní favorité chybovali, zatímco mladý Ital zvládl i restart a potvrdil svou rostoucí dominanci ve Formuli 1.
Kvalifikace v Monaku znovu ukázala, jak klíčová je přesnost bez chyb. Antonelli uspěl díky čisté jízdě a dobrému nastavení vozu, zatímco Leclercova nehoda potvrdila, že i malá chyba znamená ztrátu šance. Startovní pozice bude pro závod zásadní.
George Russell připustil, že by se v budoucnu nebránil spolupráci s Maxem Verstappenem ve Formuli 1 i ve vytrvalostních závodech, jako je 24h Nürburgring. Přestože mezi nimi panuje napětí, Russell zdůraznil, že chce závodit s nejlepšími.
Aston Martin před GP Monaka představil speciální jednorázové zbarvení monopostu s iridescentním povrchem, který během víkendu mění odstíny. Design vznikl s partnerem Maaden a symbolizuje přeměnu surovin v technologie. Změny se týkají i kombinéz a vybavení týmu.
FIA před Velkou cenou Monaka upravila pravidla nočního zákazu práce týmů a zkrátila tzv. curfew o tři hodiny pro šest členů zodpovědných za práci s pneumatikami. Důvodem jsou specifické logistické podmínky městského okruhu. Zároveň došlo ke změně v systému předjíždění – „Straight Mode“ nebude v Monaku k dispozici, jezdcům zůstává pouze „Overtake Mode“.
Charles Leclerc prodloužil smlouvu s Ferrari a zůstává v týmu na další sezony. Ukončil spekulace o odchodu a potvrdil, že chce s Ferrari bojovat o titul. Stáj ho považuje za klíčovou postavu budoucnosti.
FIA uzavřela technickou mezeru v pravidlech F1 týkající se kompresního poměru pohonných jednotek. Nová úprava vstupuje v platnost od Velké ceny Monaka, která bude prvním závodem podle zpřísněných pravidel. Změna reaguje na podezření z využití nejasností pravidel ze strany Mercedesu.
Lando Norris a šéf McLarenu Andrea Stella se shodují, že Ferrari bude patřit mezi hlavní favority Velké ceny Monaka. Italský tým má podle nich výraznou výhodu v pomalých zatáčkách a technických pasážích, které rozhodují na městském okruhu v Monte Carlu, zatímco McLaren věří v vlastní šanci.
Kimi Antonelli pokračuje ve výjimečné sezoně ve a potvrzuje status jednoho z největších talentů současnosti. Připouští, že budoucnost ve Ferrari nevylučuje, ale jeho prioritou je nyní Mercedes, kterému chce přinést úspěchy a naplno využít jeho důvěru.
Lewis Hamilton po silném výsledku na Velké ceně Kanady uvedl, že pravděpodobně už nebude využívat simulátor Ferrari při přípravě na závody. Sedminásobný mistr světa vysvětluje, že mu tento nástroj nepřináší vždy očekávaný přínos, protože chování vozu ve virtuálním prostředí se liší od reality na trati.
McLaren si při Velké ceně Monaka připomene jeden z nejvýznamnějších milníků ve své historii. Britská stáj představila speciální výroční zbarvení monopostu, kterým oslaví dlouholetou přítomnost ve Formuli 1. Symbolické je, že oslavy proběhnou právě v Monaku, kde tým před desítkami let absolvoval svůj první závod v královně motorsportu.
Odstoupení George Russella z Velké ceny Kanady mohlo podle všeho Mercedesu ušetřit potenciálně krizový scénář v rámci týmové dynamiky mezi ním a Kimim Antonellim. Souboj o vedení byl velmi těsný a situace mohla vyústit v nehodu.