Skutečná přátelství jsou mezi piloty Formule 1 vzácná. Jedním z příkladů by mohl být vztah Marka Webbera (Red Bull) s Fernandem Alonsem (Ferrari), kteří si krátce povykládali o předjíždění, svých nejlepších závodech i o svých velkých nehodách.
Kvůli vysoké soutěživosti F1, stresu a požadavkům na čas svůj vztah nemůžou rozvíjet, takže o nejlepším přátelství na světě nemůže být řeč. Přesto je patrné, že mezi sebou mají dobrý vztah, což nedávno například doložili na Twitteru fotkou ze společné večeře.
Oba minule v Bahrajnu oslavili svůj 200. závod v F1, při této příležitosti došlo na unikátní rozhovor, v němž si navzájem kladli otázky - odvysílán bude britskou BBC Sport v průběhu Velké ceny Španělska tento víkend. Výsledkem je ojedinělý a fascinující pohled do vztahu dvou špičkových pilotů.
Nejlepší předjížděcí manévryNa začátku vzpomínají na Velkou cenu Belgie 2011, kde v nájezdu do Eau Rouge pilot Red Bull předjel rudé Ferrari.
Webber: "Na dráze jsme prožili některé opravdu hezké okamžiky."
Alonso: "Na ten, který si vzpomínám, je Eau Rouge."
Fantastické předjetí Marka Webbera (zdroj: Youtube)
Webber: "Existuje několik kluků - ty, Jenson Button... závodění může být opravdu tvrdé a férové, může vypadat ještě lépe při pohledu na celkový obrázek. S jedním jsi nebyl spokojený. V Bahrajnu 2005 s Jaguarem jsem neměl žádnou přilnavost ani trakci a Renault na tom byl úplně opačně. V podstatě jsem ti to všude zavíral, blokoval tě. Teď bych za to dostal asi zákaz na 10 závodů."
Alonso: "Nevzpomínám si, asi to nebylo tak špatné. Potkali jsme se ve spoustě závodů."
Webber: "Měl jsem štěstí, že jsem ho několikrát předjel. To, jak jsi vzal Romaina Grosjeana minulý rok ve Valencii, bylo neuvěřitelné předjetí - velmi, velmi zvláštní manévr. A pak přišel další na mě ve stejném závodě a já si pomyslel: 'Jo, fair-play.'"
Alonso: "Je to příjemné bojovat s někým, koho respektuješ, bitva pak může být férová. Někdy to u nováčků, kteří přicházejí do F1 s GP2 mentalitou, může být velmi riskantní."
Nejoblíbenější vítězstvíWebber dále v rozhovoru nezakrývá, že Alonsa disponuje tím pověstným kouskem talentu navíc. Španěla se dotázal na jeho nejlepší závod, a než jezdec Ferrari stihl odpovědět, vybral za něj výjimečné vítězství ve Velké ceně San Marina 2005, v níž Alonso odrazil závěrečné útoky Michaela Schumachera s Ferrari, které cílovou páskou projelo o 2 desetiny za Renaultem.
Fernando přitom odhaluje zajímavou skutečnou: celý závod odjel s poškozeným motorem. Jeho výměnou by se však propadl o deset míst. "Měl jsem po kvalifikaci problém s motorem. Odhalili, že jeden z pístů měl v sobě dírku. Hovořili o výměně motoru, což by znamenalo odsun o 10 míst na startovním roštu.
Nakonec se lidé od Renaultu rozhodli, že to zvládnou, budou s válcem zacházet jinak, sníží v něm výkon a řekli: 'Můžeš v závodě skončit lépe, než kdybys startoval jedenáctý - protože jsme získali pole-position. V posledních kolech byl Michael velmi rychlý, bylo to hodně riskantní.'"
Oba kamarádi společně na pódiu (foto: Scuderia Ferrari)
Webber projevil jistou dávku skromnosti, když své vítězství v Monaku 2010 považuje částečně za Alonsovu zásluhu: "Měl jsem velké štěstí, že jsi tam v tréninku havaroval, což mi trochu pomohlo, protože jsi byl společně s Robertem Kubicou a Sebem Vettelem po celý víkend rychlý.
O vítězství to bylo mezi námi čtyřmi. Robert byl velmi rychlý na tvrdší směsi, ale já jsem se v kvalifikaci dostal do dobré pozice - obě kola byla dostatečně dobrá na pole position. Závod byl..."
Alonso: "Kontrolován."
Webber: "Jo, mohl jsem docela snadno řídit odstup. A tvé oblíbené vítězství?"
Alonso: "Myslím, že Malajsie 2012. Bylo to úplně nečekané. Startoval jsem z devátého místa, a poté přišla červená vlajka, která přerušila závod. Když na hodinu a půl zastavíte, je to pro piloty opravdu náročné - vidět, jak se změnila přilnavost. Auto se chovalo dobře, já se tehdy cítil dobře. Startoval jsem na pneumatikách do extrémního deště, pak jsem nasadil intermediálky a suché. Byla to velmi těžké."
Největší havárieRozhovor se stáčí k velým nehodám v F1. K jedné z nich došlo, když se Webber za mokra roztočil v roce 2003 v Brazílii, Alonso do něj narazil a potřeboval lékařskou pomoc.
Webber: "Měl jsem hodně paliva a snažil jsem se na přechodných pneumatikách dojet do konce závodu. Při jízdě do kopce jsem udělal opravdu velkou chybu, když jsem se na studených pneumatikách dostal na mokrou část dráhy. Neuvědomil jsem si, jak kluzké pneumatiky jsou. A bylo to. Do zdi. Fernando byl svým týmem povzbuzován, aby rychle zajel do boxů. Lidé nechápou, jak to je prudké.
Alonso: "Naslepo."
Webber: "A měl jsi velký náraz. Společně jsme pak zastavili závod. Byla to tvá největší nehoda v F1?"
Alonso: "Jo, bez jakékoliv pochybnosti. A tvoje?"
Video z nehody Marka Webbera ve Valencii 2010 (zdroj: Youtube)
Webber: "Myslím, že Valencie," vzpomíná Australan na rok 2010, kdy udělal ve vzduchu divoké salto po kontaktu s Caterhamem Heikkiho Kovalainena. "Bylo to na pohled parádní. A také náraz do zdi byl působivější. Rozdupl jsem z toho adrenalinu či tlaku - nebo nevím z čeho - brzdový pedál na půl. Pedál by neměl prasknout. Ale síla před blížící se zdí a ta, kterou jsem použil, jej zlomila."
Alonso: "Mě se to v Brazílii stalo taky. Oba pedály."
Pilot Ferrari se nato svého soupeře z Red Bull dotázal na to, co bylo horší: nehoda ve Valencii či ta, kterou zažil se sportovním vozem Mercedesu v Le Mans v roce 1999? Webber tehdy cítil, že to zřejmě nepřežije, odpovědí však překvapil.
Webber: "Zřejmě ta z F1, protože se dívalo více lidí, obzvlášť moje máma. V Le Mans to nikdo nesledoval. Až dostanu licenci na helikoptéru, můžu tě přibrat."
Alonso s úsměvem: "Neexistuje."
Přátelství dále vzkvétáŠpaněl v závěru uvádí, že se jejich dobrý vztah ani po veškerém tom tlaku v F1 nezměnil, ani po společné napínavé bitvě o titul, o který kromě nich bojovali také Vettel a jezdci McLarenu: Lewis Hamilton s Jensonem Buttonem.
"Chtěl jsem vyhrát, druhou volbou byl Mark. Nic se v našem vztahu nezměnilo. Myslím, že se stal ještě lepším. Podle mě jsme si na konci byli ještě blíže, než na začátku," dodává Alonso.
Mark před dvěma lety v Německu svezl Fernanda se svým Red Bullem (foto: Red Bull Racing)
George Russell si po dramatické kvalifikaci na Velkou cenu Rakouska udržel pole position. FIA po přezkoumání telemetrie a dalších důkazů rozhodla, že při průjezdu úsekem se žlutými vlajkami neporušil pravidla. Brit tak definitivně odstartuje z první pozice.
Max Verstappen dal podle šéfa Red Bullu Laurenta Mekiese jasně najevo, že chce v týmu zůstat. Zároveň ale požaduje, aby Red Bull pravidelně zrychloval a posouval vývoj vozu dopředu.
George Russell ovládl třetí trénink na GP Rakouska a v závěru připravil Kimiho Antonelliho o třetí prvenství v řadě. Lewis Hamilton skončil třetí se ztrátou desetiny, ale po výjezdu z tratě Ferrari preventivně zkontrolovalo převodovku. Kvalifikace slibuje mimořádně vyrovnaný boj.
Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.
Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.
FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.
Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.
Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.
FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.
Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.
Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.
Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.