Změnil se nějak přístup komisařů k závodění mezi piloty?

Charles Leclerc a Max Verstappen si na dráze nedarují ani centimetr
Charles Leclerc a Max Verstappen si na dráze nedarují ani centimetr, foto: Red Bull Content Pool
Jiří Izer 16. července 2019 19:55
Sdílej:

O uplynulém víkendu jsme byli svědky zajímavé grand prix, během níž došlo k několika soubojům kolo na kolo a až na jeden incident komisaři počínání jezdců na trati nijak penalizacemi neovlivňovali. Tento způsob závodění je obecně vítaný, avšak je to výsledkem "měkkčího" přístupu delegátů od FIA?

Asi nebudeme daleko od pravdy, že si snad všichni fanoušci přáli vidět na dráze duely ostřejšího charakteru a pokud možno co nejméně zasahování do těchto bitev tzv. "od zeleného stolu". Pro samotnou Formuli 1, zejména v posledních letech získávající stále více nálepku sterilního závodění, byly totiž nedávná Velká cena Rakouska a posledně odjetý podnik na britském okruhu v Silverstone zcela určitě dobrou reklamou.

V posledních kolech na dráze v rakouském Spielbergu se odehrál incident mezi do té doby vedoucím Charlesem Leclercem na Ferrari a čím dál více dotírajícím Maxem Verstappenem, jenž se svým vozem od Red Bullu chytl doslova vražedné tempo a na domácí trati pro svůj tým vybojoval tvrdými lokty vítězství. Holandský pilot se ihned po závodě nechal slyšet, že "toto je závodění, jinak bychom museli zůstat doma".

Možná leckoho napadlo, zda nedošlo u komisařů obecně k nějakému zmírnění pohledu na závodní situace a jestli se můžeme i pro příště na podobně tvrdé souboje těšit? "Vypadá to tak a bylo to skvělé závodění," radoval se Christian Horner po nervydrásajícím souboji svého svěřence s Charlesem Leclercem na Silverstone. "Pro davy diváků to bylo zábavné. V posledních několika zatáčkách vyjeli oba na dráze trochu zeširoka, avšak bylo to tvrdé, férové závodění a je fajn se na to dívat." Šéf stáje Red Bull Racing také dodal, že rozhodnutí, zda se konkrétní událostí zabývat či nikoli "je dle uvážení ředitele závodu, jenž dnes odvedl skvělou práci."

Přitom samotný ředitel závodů Michael Masi tvrzení o větší svobodě pro jezdce popírá a zároveň zdůrazňuje, že jakékoli incidenty mohou zaznamenat samotní komisaři nebo jim mohou být nahlášeny přímo od týmů skrze jeho osobu. "Komisaři mohou vyšetřovat cokoli," říká pro RaceFans. "Vlastně se věcmi zabývám spíše častěji, nicméně v závislosti na tom, jak hektický je závod a co se odehrává jsou komisaři zcela oprávněni prošetřovat věci jakýmkoli způsobem, v jakékoli podobě či formě dle jejich vlastní vůle."

"Abych byl tak nějak upřímný, filosofii 'nechat je závodit' využíváme po celý rok," pokračuje. "Myslím, že povaha okruhu, způsob, jak to bylo, ano, byla tu nějaká akce kolo na kolo, ale [je to] stejné, jako tomu bylo předtím a bylo to posuzováno úplně stejným způsobem. Charakter tohoto podniku možná vyvolává dojem, že je v tom více této filosofie, ale byla přijata a uplatněna naprosto stejně tak, jako tomu bylo po celý rok."

Nicméně připouští, že to, jak přísně pravidla vyžadovat je věcí "probíhající diskuse. Co je to 'nechme je závodit', jak to vypadá? V mnoha ohledech to byly praktické příklady, jenž ukázaly, co je a co není považováno za přijatelné. Myslím, že je to jenom jedna z těch věcí, které přetrvávají." K incidentu, kdy se při opětovném zisku pozice od Leclerca dostal Verstappen všemi čtyřmi koly za čáru se Masi řekl, že si tuto událost nevybavuje a ani mu to nebylo oznámeno.

"Kdyby to bylo zásadní, ručím vám za to, že tým by mě na to okamžitě upozornil," dodává závěrem k již zmiňovanému incidentu z rakouské trati mezi Leclercem a Verstappenem, jenž nikdo z jezdců neřešil. "Na setkání jezdců o tom nebyla vůbec žádná diskuse. Myslím, že když se jezdci mají na co zeptat, věřte mi, zeptají se. A když chtějí vyjasnění, ještě jsem neviděl jezdce, jenž by se držel zpátky. Nicméně ne, nepadly zde ohledně tohoto vůbec žádné dotazy."

Stalo se
Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.