Jedna trať, jeden časový limit a hned deset jezdců chce mít na dráze co nejlepší podmínky pro zajetí svého co nejlepšího měřeného kola. A to nekončí vždy dobře, alespoň ne pro všechny účastníky. A ne všichni pak mají na vzniklou situaci shodný názor...
V samotném závěru kvalifikace na čínskou grand prix nechali někteří své závěrečné jízdy takřka na poslední chvíli a hned čtyři piloti nestihli najet do měřeného kola. Důvod byl zcela jasný - každý by rád vyrážel na dráhu co nejpozději (dobře pogumovaná trať) a zároveň měl před sebou dostatečný odstup od ostatních vozů (čistý vzduch). Samozřejmě se to nemůže podařit všem a tak pro podobné situace existuje jakési nepsané pravidlo o tom, že se jezdci nebudou těsně před ostrým kolem předjíždět. Ale jak už to tak bývá, ani na toto nemají všichni stejný pohled na věc.
Asi nejrozzlobenějším účastníkem třetí části kvalifikace byl beze sporu Max Verstappen, jehož na konci přípravného kola předjeli Sebastian Vettel, Nico Hülkenberg a Daniel Ricciardo. "Snažil jsem se následovat Ferrari přede mnou a snažil se být hodný," říká holandský pilot stáje Red Bull. "Také jsem ho býval mohl předjet, ale to není to, co v kvalifikaci děláte. Tentokrát jsem se nechal nachytat, takže samozřejmě z toho nemám radost, ale ono se to otočí a ostatním se to vrátí. Naštve to, protože jsme dnes mohli bojovat o třetí místo. Teď prostě musíme více předjíždět. Je to v zásadě druh džentlmenské dohody, že zůstanete vzadu, tak jsem to udělal. Nicméně jsem si myslel, že nám stále zbývá nějakých dvacet, třicet sekund. Řekl bych, že ta další auta vzadu, která mě potom předjela, dostala pokyn od svých inženýrů, aby si pospíšila, protože zbývalo pouze deset sekund. Tak to je."
"Nikoli," reagoval stručně Lewis Hamilton na souhlas s nepsanou úmluvou mezi jezdci. K úřadujícímu pětinásobnému šampionovi se přidává také Charles Leclerc. "Abych byl naprosto upřímný, pro nepředjíždění se v přípravném kole nemůžete mít nějakou dohodu, protože různé týmy mají různé strategie s pneumatikami," vysvětluje monacký pilot ve službách Ferrari. "V zásadě musíme sledovat to, co je nám řečeno, takže to bohužel není možné."
Také Daniel Ricciardo obhajuje svůj přístup k závěrečným fázím kvalifikačního klání. "Musíte jet," říká. "Myslím, že každý to prostě nechal na poslední chvíli. Lidé jsou naštvaní, protože jak bych řekl, byli jsme na hraně. Musíte udělat to, co musíte udělat. Obvykle existuje nějaká etiketa, ale ta tím, jak to bylo těsné, šla bokem."
K incidentu se vyjádřil také Sebastian Vettel. "Zjevně to každý načasoval stejně, takže pro nás všechny zbyl jeden flek," hájí své počínání. "Jestliže jste byli na konci vláčku, což já byl, pak to bylo docela složité. Když mi tým sdělil, že máme jenom desetisekundovou rezervu na to, abychom včas protnuli cílovou čáru pro další pokus, neměl jsem o čem přemýšlet. Nevím, zda ostatním nebylo řečeno, že když každý zrychlí, což jsem učinil, pak bychom to všichni stihli. Nicméně v ten moment jsem dal samozřejmě přednost tomu, abych zvládl kolo. Vypadá to tak, že ostatní si toho nebyli vědomi."
S nějakou nepsanou dohodou mezi piloty se nijak zvlášť nechce zabývat ani Kevin Magnussen, jenž přitom sám společně se svým stájovým kolegou Romainem Grosjeanem přišel špatným načasováním o možnost uskutečnit ještě jedno ostré kolo. "Ke konci toho kola to bylo docela zapeklité," říká dánský jezdec závodící za Haas. "Každý se snažil odstartovat, ale zároveň měl někoho před sebou a skončilo to tak, že toho bylo příliš a pár kluků to stálo kolo. Každý také vyrážel z boxů v přesně tu samou chvíli. Byli jsme jeden před druhým a již to bylo trochu napjaté a pak ke konci kola jste nevěděli, zda se pokusit ty lidi předjet, v jakém případě se pokusí bránit. Nechci být za kreténa. Závodíme, nejsem příliš za toto džentlmenské pravidlo. Na nikoho jsem nezaútočil, ne proto, že bych byl džentlmen, ale protože jsem si myslel, že moje šance na postup přes ostatní by byly docela nízké, jelikož oni vás nechějí pustit a je to prostě komplikované. Nechci nikoho naštvat, nevidím v tom žádný smysl. Snažím se dělat svou vlastní věc a snažím se za sebe mít slušnou kvalifikaci a nikdy bych se nesnažil kohokoli jenom tak bezdůvodně naštvat."
Závěrem bude následovat ještě ukázka z rádiové komunikace některých jezdců. Expresivní výrazy nechávám na fantazii čtenáře... ;-)
When "you're just trying to be nice" and... 👀#ChineseGP 🇨🇳 #Race1000 @Max33Verstappen pic.twitter.com/mGCv0R7BUJ
— Formula 1 (@F1) April 13, 2019Max Verstappentým > jezdec: "Ok, potřebujeme minimálně pětisekundovou mezeru na Leclerca."tým > jezdec (předjíždí ho Vettel): "Ok, momentálně tři a půl."tým > jezdec: "Pět sekund na Vettela. Pojďme na to."tým > jezdec (předjíždí ho Hülkenberg): "Kámo, musíš teď jet."jezdec > tým (nestíhá protnout cílovou čáru): "Myslím tím do h****u. Jsem vyřízen, správně."tým > jezdec: "Skončili jsme."jezdec > tým: "Jo, to jsou takoví č****i, upřímně. Každý se pouze řadí a oni na to prostě s***u. Snaží se být pouze hodní, ale každý na to prostě s**e."Romain Grosjeantým > jezdec: "Nemáme rezervu. Zbývá dvacet sekund."tým > jezdec: "Patnáct sekund."tým > jezdec: "Pět sekund."jezdec > tým: "Musíte si ze mně dělat legraci."
Kevin Magnussentým > jezdec: "Ok, dotáhněme se na tu skupinu vpředu. Máme menší časovou tíseň, ale budeme v pohodě."tým > jezdec (předjíždí ho Gasly): "Máš osm sekund do začátku kola, mělo by to být v pohodě. Šlápni na to, abys začal kolo."jezdec > tým: "Cože do p****e?"tým > jezdec: "Nestihli jsme to."jezdec > tým: "Do h****u. K***a."tým > jezdec: "Ok, sorry chlape. Zmáčkni tlačíko IN."
Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.
Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.
FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.
Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.
Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.
FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.
Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.
Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.
Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.
Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.
Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.