Renault rozchodu s Red Bullem nelituje. Cítí se teď svobodnější

Cyril Abiteboul má teď pocit větší kontroly nad věcí
Cyril Abiteboul má teď pocit větší kontroly nad věcí, foto: Renault Sport F1
Jiří Izer 23. prosince 2018 16:50
Sdílej:

Ještě před několika lety se to zdálo být nemyslitelné, vždyť na období nadvlády týmu producenta energetických nápojů ve Formuli 1 nelze samozřejmě zapomenout. Avšak přišly také časy, kdy se již tolik nedařilo a rakouská stáj dávala svou nespokojenost hlasitě najevo. I toto bylo jedním ze zásadních důvodů, proč partnerství mezi Renaultem a Red Bullem dospělo ke svému konci.

Sezóny 2010 až 2013 znamenaly pro tým Red Bull Racing velmi úspěšné období, vždyť dokázal vybojovat čtyři konstruktérské a čtyři jezdecké tituly, všechny v rukou Sebastiana Vettela. Tady ale radostné chvíle, stejně jako éra atmosférických motorů skončila a v následujícím roce nastoupily na scénu přeplňované šestiválce s hybridním pohonem, přičemž se vlády ve Formuli 1 ujal Mercedes.

Nedostatečný výkon a častá nespolehlivost pohonné jednotky francouzského výrobce vedla k vlně kritiky stáje sídlící v Milton Keynes. Není nutné zdůrazňovat, že od té doby se stával jejich vzájemný vztah stále napjatější. Rozpad dlouhodobého svazku byl zjevně nevyhnutelný a Red Bull bude od příští sezóny pohánět agregát Hondy.

Renault od časů, kdy společně s Red Bullem sbíral vavříny jako na běžícím pásu, si také postupem doby začal převzetím bývalého Lotusu provozovat od sezóny 2016 svůj vlastní tovární tým. Cyril Abiteboul stojící v jeho čele prohlašuje, že kritické hlasy z řad jejich rakouského konkurenta jim vůbec nebudou chybět.

"Jedním z důvodů, proč je nám to líto, ale ukončení partnerství s Red Bullem nelitujeme je jednoduše to, že Red Bull řídil naši komunikaci a museli jsme reagovat," říká pro Autosport. "Nejednalo se o vyrovnanou hru, protože z komunikačního hlediska je Red Bull mnohem silnější než my. Cítili jsme se neustále být napadáni a při mnoha příležitostech to byla komunikace, která sloužila jejich účelu. A nacházíme se ve světě, ve kterém se šum a komunikace bohužel stávají skutečností. Aby bylo jasno: s motorem stále nejsme tam, kde je to zapotřebí, ale není to tak špatné, jak to možná z dálky vypadá a mohu vám říct, že příští rok to bude mnohem lepší."

Renault odloučením od Red Bullu přišel také o možnost vzájemného srovnání výkonnosti. Avšak šéf francouzského týmu v tom nevidí tak zásadní problém.

"Partnerství s Red Bullem mělo své světlé stránky," pokračuje. "A upřímně, kdybych mohl vrátit čas, nic bych nezměnil. Bylo skvělé mít Red Bull v posledních třech letech, což byly skutečně roky rozběhu našeho vlastního továrního týmu, protože jejich tým dovedl ukázat, čeho je motor schopen, jak toho dobrého, tak i toho špatného. To je zjevně něco, čím jsme se vyhnuli situaci McLarenu, kdy McLaren žil bohužel v iluzích a když tyto skončily, tak to zabolelo.

My nemáme žádné iluze. Nežijeme ve snu. Víme přesně, kde se s šasi a motorem nacházíme. Ale dostatečně jsme dozráli k pochopení našich silných stránek i slabin, abychom byli schopni přijít o Red Bull a soustředit se, řídit naši komunikaci, řídit náš image, řídit naše útraty, řídit naše investice a naši vývojovou strategii. Máme to pod palcem a mít to pod palcem byl jedním z důvodů, proč jsme se chtěli vrátit jako tovární tým."

Stalo se
Novinky
Lewis Hamilton v Rakousku.

Teplotní riziko v Rakousku. FIA aktivovala opatření pro chlazení jezdců

FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.

Novinky
Fernanado Alonso v Barceloně

Aston Martin se vyjádřil k nejisté budoucnosti Fernanda Alonsa

Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.

Novinky
Lewis Hamilton

Ferrari v Rakousku nasadí první ADUO upgrade, očekávání ale brzdí

Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.

Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.