"Mých nejlepších závodů s McLarenem si nikdo ani nevšimnul," stěžuje si Vandoorne

Stoffel Vandoorne ve Velké ceně Abú Zabí
Stoffel Vandoorne ve Velké ceně Abú Zabí, foto: McLaren
Petr Hlawiczka 7. prosince 2018 06:35
Sdílej:

Stoffel Vandoorne si postěžoval, že jeho nejlepších závodů ve Formuli 1 si ve skutečnosti nikdo ani nevšiml. Věří, že kvůli trápícímu se McLarenu toho víc dokázat nemohl.

V roce 2017 vstoupil do F1 jako náhrada za Jensona Buttona poté, co v sezóně 2015 dominoval v šampionátu GP2 a o rok později skončil v japonské Super Formuli čtvrtý. Jenže s McLarenem se trápil a po boku Fernanda Alonsa hodně zaostal za očekáváními. Letos se svým španělským týmovým kolegou navíc prohrál všechny kvalifikace.

"Ono to nikdy není lehké, když nejste v tom správném autě. Myslím, že jsem v této sezóně odjel několik opravdu dobrých závodů, aniž by si toho někdo povšiml," hájí se Vandoorne, jenž opouští Formuli 1 - za McLarenu budou příští rok totiž závodit Carlos Sainz a Lando Norris.

"Pokud se ale ocitnete v tom nejlepším autě, pak najednou bojujete o vítězství, nebo o druhé či třetí místo. Zkrátka to hodně změní vnímání lidí, což je svým způsobem škoda. Myslím si, že to tak bylo vždycky. Z tohoto pohledu to je škoda dostat se do takové pozice, ale nic jsem s tím nemohl udělat," pokračuje belgický pilot.

"Všechno to bylo dobré, dokud jsem nezačal závodit za McLaren - nato jsme prožili zřejmě dvě nejhorší sezóny v historii týmu. Z tohoto hlediska to nebylo ideální. Ale žel jde o něco, co jsem nemohl změnit. Nejsem tady kvůli tomu, abych naříkal nebo si stěžoval, jen se dívám dopředu, abych se příliš nezabýval příležitostmi, jež se mohly objevit," říká Vandoorne.

S McLarenem dojel ve své kariéře nejlépe na sedmém místě, což se mu povedlo v minulé sezóně v Singapuru a v Malajsii, letos skončil dvakrát osmý (Bahrajn a Mexiko) a s 12 body obsadil v šampionátu jezdců 16. příčku.

"Zažil jsem několik dobrých okamžiků. Letos byl Bahrajn zřejmě jedním z mých nejlepších závodů, kde jsem byl po první zatáčce poslední a dojel jsem na bodech. Myslím, že Mexiko bylo celkem dobré a Brazílie vlastně také patřila k mým nejlepším. Někdy za to nejste odměněni body," hodnotí bývalý pilot McLarenu.

"Nejlepší byl asi začátek sezóny. Přijeli jsme do Melbourne hodně nepřipravení. Všechno vypadalo před příští sezónou skvěle, ale žel to nenabralo směr, který jsme si přáli. Nicméně jsem spokojený s výkony, které jsem podával," uzavírá Vandoorne, jenž bude příští rok závodit ve Formuli E za tým HWA patřící Mercedesu.

Stalo se
Novinky
Adrian Newey v Monaku

Adrian Newey nepovoluje. Aston Martin dál čeká na velký upgrade

Aston Martin v sezoně 2026 dál odmítá nasazovat drobné úpravy vozu AMR26 a pod vedením Adriana Neweyho čeká na velký balík vylepšení. Navzdory slabým výsledkům tým věří své strategii, přičemž problémy se netýkají jen aerodynamiky, ale celého fungování monopostu.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Nový inženýr, nový začátek. Lewis Hamilton píše nový příběh

Lewis Hamilton vyhrál v Barceloně poprvé jako jezdec Ferrari. Klíčovou roli sehrál nový závodní inženýr Carlo Santi, se kterým si rychle vytvořil silné pouto. Hamilton označil spolupráci za zásadní a po závodě se posunul na 2. místo v šampionátu se ztrátou 41 bodů.

Novinky
Max Verstappen

Budoucnost Maxe Verstappena znovu v centru pozornosti. Mercedes měl údajně učinit důležitý krok

Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

George Russell varuje konkurenci. Ferrari může zamíchat bojem o titul

Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.