Už to začíná: Honda po rozchodu obviňuje McLaren

Šéfové Hondy Jusuke Hasegawa (uprostřed) a Masaši Jamamoto (vpravo)
Šéfové Hondy Jusuke Hasegawa (uprostřed) a Masaši Jamamoto (vpravo), foto: Honda Racing F1
Petr Hlawiczka 19. září 2017 06:20
Sdílej:

Honda si ve včerejším prohlášení rýpla do McLarenu. Ten je podle ní sice systematickou organizací, která však nedokáže patřičně reagovat na změny.

McLaren je v současné chvíli až na devátém místě mezi konstruktéry s velmi malou nadějí na to, že by si ve zbývajících šesti závodech ještě nějako polepšil. Na kontě má jen 17 bodů. loni jich měl touto dobou o 31 více. Nejslabším článkem balíku je právě pohonná jednotka Hondy, která je nejen nejslabší v poli - a to o velký kus za ostatními, ale také nejméně spolehlivou.

Manažer Hondy Masaši Jamamoto o tříletém partnerství s McLarenem, které mělo původně trvat nejméně 10 let, říká: "Při práci s McLarenem jsem si uvědomil, že jsou velkou společností, která je velmi systematickou. Je kvůli tomu očividně velmi silná, ale zároveň je pro ně těžké se přizpůsobit změně."

Postěžoval si tak na svého odběratele motorů, konkrétní důvody přitom neuvádí. V minulosti právě to bylo vytýkáno Hondě, která odmítla akceptovat některé podněty či pomoc externích konzultantů, místo toho dbala na vývoj inženýrů z vlastních řad, byť s Formulí 1 a jejími technologiemi měli minimum zkušeností.

McLaren příští rok odchází k Renaultu, zatímco Honda bude pohánět Toro Rosso. Jamamoto uznává, že by raději zůstali se současným partnerem, jenže nedokázali splnit jeho výkonnostní a spolehlivostní cíle. Zdůrazňuje však, že Honda je rozhodnuta v F1 uspět.

A chce to dokázat v následujících třech letech ještě se současnými motory před jejich změnou v roce 2021: "Stále máme tři roky, během nichž chceme ukázat, jak vylepšujeme svou technologii. Chceme ukázat potenciál Hondy. Je to pro nás moc důležité, aby svět viděl, jakých pokroků dosáhneme a jak můžeme být úspěšní."

Pochvaluje si také šéfa Toro Rosso Franze Tosta, který v Japonsku nějakou dobu žil: "Ví toho o Japonsku hodně. Rozumí kultuře a dobře spolu komunikujeme. Viděli jsme také, že mají mladou továrnu a rostou, což je pro Hondu velmi důležité, protože můžeme pracovat se stejným rozpoložením a přístupem."

Poté pro McLaren a Toro Rosso volí Jamamoto gastronomické přirovnání: "Pokud bychom přirovnali oba týmy k odlišným kuchyním, pak bychom mohli McLaren označit za velmi sofistikovanou francouzskou kuchyni - jsou takoví. Toro Rosso pak je spíše jako venkovské, domácí, lahodné dušené maso, do kterého můžete přidávat nové ingredience. A na to se moc těšíme."

Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli a George Russell během souboje v Kanadě

Mercedes přišel oficiálně o svoji motorovou výhodu. Od Monaka začne platit omezení FIA

FIA uzavřela technickou mezeru v pravidlech F1 týkající se kompresního poměru pohonných jednotek. Nová úprava vstupuje v platnost od Velké ceny Monaka, která bude prvním závodem podle zpřísněných pravidel. Změna reaguje na podezření z využití nejasností pravidel ze strany Mercedesu.

Novinky
Start Velké ceny Kanady

Lando Norris vidí Ferrari jako hlavního favorita pro Monako

Lando Norris a šéf McLarenu Andrea Stella se shodují, že Ferrari bude patřit mezi hlavní favority Velké ceny Monaka. Italský tým má podle nich výraznou výhodu v pomalých zatáčkách a technických pasážích, které rozhodují na městském okruhu v Monte Carlu, zatímco McLaren věří v vlastní šanci.

Novinky
Andrea Kimi Antonelli

Kimi Antonelli připouští budoucnost ve Ferrari, ale zůstává věrný Mercedesu

Kimi Antonelli pokračuje ve výjimečné sezoně ve a potvrzuje status jednoho z největších talentů současnosti. Připouští, že budoucnost ve Ferrari nevylučuje, ale jeho prioritou je nyní Mercedes, kterému chce přinést úspěchy a naplno využít jeho důvěru.

Novinky
Lewis Hamilton v Kanadě

Změna přístupu Lewise Hamiltona k přípravě přináší ovoce

Lewis Hamilton po silném výsledku na Velké ceně Kanady uvedl, že pravděpodobně už nebude využívat simulátor Ferrari při přípravě na závody. Sedminásobný mistr světa vysvětluje, že mu tento nástroj nepřináší vždy očekávaný přínos, protože chování vozu ve virtuálním prostředí se liší od reality na trati.