Jak hodnotí své sobotní výkony jednotliví piloti a představitelé týmů?
Lewis Hamilton, 1. místoPotenciálně jsme byli o desetinu před oběma Ferrari, potom to v poslední části kvalifikace vypadalo, že byly mnohem blíž. Věděli jsme, že to bude intenzivní, ale udělali jsme pár změn a auto bylo skvělé, byl jsem s ním moc spokojen. První část byla velmi, velmi náročná, ve druhé to bylo kolo tak tak, ale dostatečně dobré, a potom první kolo v poslední části bylo velmi dobré. Ve druhém kole jsem ztratil dvě desetiny a nedojel je tak, jak jsem měl, ale i tak to stačilo.
Valtteri Bottas, 3. místoZačátek dne s výměnou motoru a návrat ke staré pohonné jednotce znamenal, že budeme mít co dohánět. Trápil jsem se se stabilitou zadní části auta. To byl hlavní problém, bylo těžké najít rytmus. Nebyla to jedna z mých nejlepších kvalifikací, ale jsem spokojen vzhledem k práci, kterou tým odvedl. A Lewis byl dnes hodně silný. Jako vždy - závod je zítra a ze třetího místa už se mi v minulosti podařilo pár pěkných věcí.
Toto Wolff, šéf týmuBylo překvapující, jak se Vettel dokázal v posledním kole dostat zpátky do hry. Vypadalo to, že tam mají nastavený nějaký tajný mód, ale nakonec to dopadlo lépe pro nás. I tak to ale bude hodně těžký závod. U Bottase je škoda těch chybek, jinak by mohl bojovat o pole position, ale tak to prostě je.
FERRARISebastian Vettel, 2. místoRozhodlo asi to probrždění. Já vám nevím. Je to hrozné, najezdil jsem tu tolik kol a zároveň je tu ta poslední šikana, do které vám to vždy nevyjde. Je pro mě dosti zrádná. Navíc ten začátek nebyl nic moc. Bylo to dobré kolo, než se to na konci zvrtlo. I tak to ale bylo hodně těsné. Musím také poděkovat týmu, jelikož jsme na poslední chvíli měnili motor a stihli jsme vše dát do kupy za pět dvanáct.
Kimi Räikkönen, 4. místoCelý víkend se auto chovalo dobře, jsem spokojen, ale s výsledkem kvalifikace nikoliv. Podmínky byly náročné, avšak lepší než včera. Přestože jsem měl rychlost, trošku sem se místy trápil a dělal malé chybky jako nájezd na obrubník, vyježí zeširoka, a tak jsem nezajel perfektní kolo. Zítra to zkusíme znovu. Můžeme si plánovat stovky variant, ale nic není garantováno, že to půjde podle našich představ. Víme naši strategii, ale ne to, co dělají ostatní. Budeme reagovat a volit správná rozhodnutí. Délka DRS zóny je nyní delší, ale nevíme, jestli to bude znamenat rozdíl. Ale asi to trošku pomůže.
RED BULLMax Verstappen, 5. místoAuto jelo velmi dobře. Celý víkend se snažíme najít optimální nastavení, jelikož tu máme nový balíček vylepšeních. A podařilo se nám udělat pár dobrých změn i pro kvalifikace. Zatím bylo auto nejlépe vyvážené, co jsem zatím letos měl. Ztráta šesti desetin je velký posun, za což děkuji týmu. V poslední kvalifikaci to byl rozdíl 1,5 vteřiny. Myslím si, že můžeme být šťastní a teď jen musíme ještě více zabrat a rozdíl ještě o něco stáhnout.
Daniel Ricciardo, 6. místoNečekali jsme, že jsem přijedeme a hned získáme pole-position. Pořád ale něco ztrácíme, asi sekundu. Max je na tom o něco lépe. Ale pořád v tom autě ještě něco je. Pokazil jsem poslední sektor, tam jsme dost ztratili. V prvních dvou jsme ale velmi vyrovnaní. Ce se týče tempa, tak si nemyslím, že bychom se někam zásadně posunuli. Jsou pořád o krok napřed. Musíme ale pracovat s tím co máme a i nadále se zlepšovat.
Christian Horner, šéf týmuOba naši piloti dnes z vozu získali maximum. Páté a šesté místo je realisticky to nejlepší, v co jsme mohli doufat. Je však pozitivní vidět, že snižujeme ztrátu. Snad se nám podaří zužitkovat start ze třetí řady a budeme moci navázat na dobrý pokrok během víkendu.
MCLARENFernando Alonso, 7. místoNa tomto okruhu není snadné předjíždět, takže je skvělé, že jsem zajel takovýto čas a snad se nám podaří pozici udržet. Budeme se rvát zuby nehty. Je tu končeně naděje na body, ale nikdy nevíte, kdy přijde nějaký problém. My jich měli opravdu dost, takže cokoliv se může stát. Snad zítřek nebude tím dnem a my si připíšeme nějaký ten bodík.
Co se týče strategie, tak musíme počkat na zítřejší předpověď. Většina týmů ale pojede na dvě zastávky. My ale máme dobrou pozici a jedem na čisté straně, tak se nám může podařit předjet třeba dvě či tři auta a pak bude boj.
Stoffel Vandoorne, 19. místoNevím, co se stalo. Včera jsem se cítil dobře a byl jsem spokojen i s výkonem, vše pokračovalo správným směrem. Je škoda, že se to dnes nepovedlo. Myslím, že potenciál tu byl. Musíme se podívat, proč jsme ztratili trošku ze včerejšího výkonu. Ale bylo to náročné, snad to bude zítra lepší.
Opravdu jsem se trápil, vše bylo náročnější. Jak jsem říkal, nevím proč. Musíme se podívat na data. Nebylo to lehké a je důležité zjistit, co pro zítřek můžeme udělat. Nemám cíl, chci jen bezproblémový závod a myslím, že důležitá bude i strategie. Fernando se dostal dál a to ukazuje, že jdeme správným směrem. Musíme se ujistit, že vše poskládáme dohromady. Všichni musejí zapracovat a zlepšit situaci. Snad se to v následujících závodech podaří.
Zak Brown, výkonný šéf týmuSkvělé kolo. Tým odvedl parádní práci. Erik a zbytek se fakt pochlapili. Alonso je tady doma a podařilo se mu to. Teď už to jen v podobném duchu dojet, třeba i lépe (smích). Nesmíte se nikdy vzdát, já si klidně půjdu s Alonsem zahrát tenis, pokud to pomůže. Tohle je Formule 1, je to drsné. Dnešek je ale pro tým velkou vzpruhou.
FORCE INDIASergio Pérez, 8. místoJsem moc spokojen, i když je škoda, že jsem jen tak těsně ztratil na Alonsa. Je to překvapení, po náročných trénincích, ale myslím, že jsme dnes udělali vše správně. Myslím, že klíčem byl přístup k zahřívacímu kolu, protože pneumatiky byly ve správném provozním okně a měl jsem přilnavost, když bylo třeba. Závod bude dlouhý, ale mám novou sadu, kterou jsme ušetřili a to by mělo zítra hrát svoji roli. Hůř se tu předjíždí, takže doufám, že nám pomůže start. Máme za sebou rychlá auta, která nám dají zabrat, ale myslím, že to může být dobrý závod.
Esteban Ocon, 10. místoJe skvělé být v první desítce, ale jsem zklamán, že nejsem ještě výš. Moje kolo bylo negativně ovlivněno kvůli DRS, otevřel jsem je příliš brzy a potom nefungovalo - neotevřelo se. Takže jsem trošku ztratil, možná tři desetiny, což by byl velký rozdíl. Na druhou stranu tým má oba vozy v první desítce a ukázali jsme, že jsme konzistentní a silní. To je povzbudivé. Důležitý bude zítra start a jsem si jistý, že máme rychlost na dobrý výsledek.
Robert Fernley, zástupce šéfa týmuByl to dobrý den. Tým přes noc odvedl skvělou práci s vyladěním vozu přes noc.Barcelona je testem formulí 1 a být osmí a desátí ukazuje pokrok, který nadále děláme. Sergio byl po celý den silný a dostal se do další části jen s použitím jedné sady, zajel čistá a pěkná kola. Esteban měl možná i na víc, ale on se z toho problému s DRS poučí. Pozice na startu je tu důležitá, takže jsme v dobrém postavení na zisk bodů.
WILLIAMSFelipe Massa, 9. místoNebylo to nejlepší, protože víme, že maximum, co jsme mohli získat, bylo sedmé místo. A jsme devátí. Trápil jsem se s přehříváním pneumatik, zvlášť ve třetím sektoru. Bylo náročné dostat se i do druhé a třetí části, protože se pneumatiky přehřívaly. Byl jsem hodně pomalý, víc než ostatní během zpomalovacích kol, ale zkrátka to nefungovalo. Potom jsem se rozhodl ještě zpomalit, abych věděl, jestli pneumatiky vydrží do třetího sektoru. Pomohlo to. Získal jsem možná čtyři desetiny a dostal se dál. V poslední části jsem opět zpomalil, ale i tak byly pneumatiky přehřáté a ztratil jsem ve třetím sektoru a to možná pár pozic. Závod je však zítra. Zkusíme udělat maximum a zabojujeme s vozy okolo, i McLaren se tu ukázal. Fernando odvedl skvělou práci.
Lance Stroll, 18. místoHodně jsme zápolili s přilnavostí. Moje kolo nebylo až tak špatné, ale celý víkend máme problém s přilnavostí. Navíc měkká směs je jiná než třeba ultra-měkké či super-měkké směsi... Je to pro nás těžký víkend, nedaří se nám tu adaptovat. Zítra nás ale čeká závod a uvidíme. Bude to hodně o strategii, máme de facto jen dvě směsi, tak uvidíme. Je to ale samozřejmě velké zklamání, jelikož v předchozích závodech jsem se kvalifikoval vždy okolo desátého místa a dnes osmnácté místo. Teď se ale musíme začít soustředit na zítřek.
Paddy Lowe, technický ředitelBylo to náročné a hodně děsné pro celý střed pole. Pár desetin udělalo rozdíl pěti až deseti míst. Byli jsme nuceni vyjet ve druhé části dvakrát a i tak to pro Felipeho bylo těsné, aby postoupil. Bohužel Lance to nezvládl, přestože jeho čas nebyl o tolik horší než Felipeho. Potom jsme změnili přístup a to pomohlo a Felipe postoupil opět dál. Pokusili jsme se o další zlepšení, ale bohužel Felipe udělal v poslední zatáčce chybku a nedostal místo, které jsme chtěli. Ale to asi bude kvůli první části a setu navíc, který jsme museli použít. Jinak by to mohl zkusit ještě jednou. Co se strategie týče, zítra to může být jedno, dvou či tří zastávkový závod. Ale myslím, že jedna je mimo a bude se nyní rozhodovat mezi dvěma či třemi.
HAASKevin Magnussen, 11. místoJe vždy frustrující, když jen těsně nepostoupíte dál. Vždy se dá říci, že jste na to měli, ale my se tam dostaneme, první desítka je blízko. Myslím, že jsme získali maximum. Vždy je něco víc, co můžete udělat. Nemyslím, že nám tento trať sedí. Je dobré vidět, že novinky trošku fungují. Nebylo to špatné. Musíme z toho těžit. Musíme zítra získat body. Rádi bychom získali víc než jeden. Ale bude uspokojující získat alespoň něco. Budu doufat v dobrý start. Doufám, že klesne teplota a utiší se vítr. Pro nás by to bylo lehčí.
Romain Grosjean, 14. místoDoufal jsem ve víc. Bez posledních hodin v posledním kolem, možná by to bylo lepší. Nicméně vyvážení bylo náročné a vítr je nepředvídatelný. Trápilo nás to, takže je pár věcí, na kterých musíme zapracovat, protože bychom měli pracovat jinak. Problém je, že když zatlačíme na hranu, jedna zatáčka je v pořádku, druhá ne. To je problém, ale prostě to tak je. Auto nereaguje tak, jak bych chtěl a přilnavost je velmi malá. Uvidíme, jak to půjde.
Günther Steiner, šéf týmuZajímavý a stresující den. První desítka byla velmi blízko a myslím, že kvalifikace byla dobrá. První trénink byl dobrý. Oba piloti odvedli dobru práci. Myslím, že Romain se snažil až moc v posledním kole, ale střed pole je těsný. Půl desetiny a můžete být od sedmého do čtrnáctého místa. Je to tak těsné. Ale jsme na dobrých místech pro zisk bodů.
TORO ROSSOCarlos Sainz, 12. místoJak můžete vidět, bylo to dosti těsné. Jakákoliv chyba znamená trest. Dnes to bylo opravdu těžké. Věřili jsme si, že se dostaneme do první desítky. To bylo takové maximum, kdyby dalo štěstí a nějaký Williams či Renault by udělal chybu. Haas a Force India ale zajeli lepší časy a my jsme se tam těsně nevešli. Snad se nám pro zítřek podaří najít dobrou směs pro start. Cílem jsou samozřejmě další body, nechci být dvanáctý. Tenhle okruh by nám měl sedět.
Daniil Kvjat, 20. místoAuto se dnes nedalo řídit. Nevím, s autem je něco v nepořádku, tím jsem si jistý. Musíme na tom teď hodně zapracovat. Navíc ani počasí moc nepomohlo, ale to je pro každého stejné. Zítra to asi nebude o moc lepší, ale uvidíme, jaký pokrok po dnešku uděláme. Máme dostatek přilnavosti a páteční tempo nebylo až tak strašné.
James Key, technický ředitelZklamání. Museli jsme zlepšit vyvážení a myslím, že se nám to zčásti podařilo. Nakonec ráno jsme byli spokojeni, ale bohužel to bylo hodně těsné. Když je mezi sedmým a třináctým místem půl desetiny, můžete být kdekoliv a my bohužel byli na konci té skupiny. Musíme se zamyslet, jaký bude nejlepší postup pro zlepšení. Co se Daniila týče, měl problémy a nebyl s autem moc spokojen. Nastavení byla podobná, tak se na to musíme podívat. Víme, že máme na víc než poslední místo! Musíme zabojovat a protlačit se. Musíme se na to opravdu podívat do detailu a uvidíme, jaké jsou možnosti a uděláme zítra maximum.
RENAULTNico Hülkenberg, 13. místoPodmínky v kvalifikaci nám nesedly. Bylo větrno a tepleji a mělo to vliv na náš aerodynamický výkon. Moc jsme toho od rána nezměnily, protože to bylo slušné a tak byla tato změna hlavní. Nebyl jsem s autem tak spokojen jako ráno, ale kola jsem zajel dobrá. Zvlášť to poslední ve druhé části. Ale to bylo vše. Zapracujeme na tom a zatlačíme, cílem je zítra dobrý závod.
Joylon Palmer, 17. místoAbych byl upřímný, tak nevím, co se stalo. Rychlost je ale pryč. Včera jsem byl docela spokojený a vše vypadalo dobře. Dneska to je vše pryč. Jsem z toho sám zmatený, necítil jsem se dobře v autě a nebyla tam rychlost. Doufejme, že zítra ukážeme páteční formu, ale nevím. No, budeme pracovat a uvidíme, jak to dopadne. Musíme teď najít příčiny, je to celé divné.
Alan Permane, sportovní ředitelFrustrující kvalifikace, pár desetin by znamenali zaslouženější pozici. Je to ve středu pole hodně těsné a my dnes tahali za kratší konec. Neměli jsme žádné větší problémy, ani na jednom voze, ale zkrátka chyběl přítlak a to znamenalo, že jsme neukázali lepší výkon. Trošku více se tu opotřebovávají pneumatiky a je tu možnost různých strategií. Střední sada je znatelně pomalejší a tvrdší a bude to výzva. Jako vždy, uděláme maximum, abychom se posunuli vpřed.
SAUBERPascal Wehrlein, 15. místoJsem spokojen. Po pátečním tréninku jsme něco podobného nemohli očekávat. Včera jsme měli problémy a vlastně i dnes ráno, takže jsem si nebyl jistý, jak to půjde v kvalifikaci. Nejdůležitější bylo dostat z auta maximum, což se mi povedlo. Tým také odvedl skvělou práci, když vezmeme v úvahu, že zatím stále nemáme zcela upravený vůz a novinky na něm.
Marcus Ericsson, 16. místoCelkově to byl pozitivní víkend. I když stále ještě nemáme všechny aerodynamické novinky na voze. Měli jsme ráno dobrý pocit, a to jsme mohli dokázat i v kvalifikaci. Jsme tu blíž středu pole a to je dobré znamení. Cílem je postup do Q2, takže jsem zklamaný, že se to o pět tisícin nepodařilo. Ale celkově jsem s pokrokem ze strany týmu spokojen, nicméně osobně je smůla, že jsem nepostoupil dál.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.
Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.
Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.
McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.
Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.
FIA schválila změny pravidel F1 motorů pro sezony 2027 a 2028. Reaguje tak na problémy nové hybridní éry od roku 2026, kde byl problém s hospodařením s energií. Zvýší se podíl spalovacího motoru a pokračují debaty o budoucích V8 motorech na udržitelná paliva.
Aston Martin v sezoně 2026 dál odmítá nasazovat drobné úpravy vozu AMR26 a pod vedením Adriana Neweyho čeká na velký balík vylepšení. Navzdory slabým výsledkům tým věří své strategii, přičemž problémy se netýkají jen aerodynamiky, ale celého fungování monopostu.
Lewis Hamilton vyhrál v Barceloně poprvé jako jezdec Ferrari. Klíčovou roli sehrál nový závodní inženýr Carlo Santi, se kterým si rychle vytvořil silné pouto. Hamilton označil spolupráci za zásadní a po závodě se posunul na 2. místo v šampionátu se ztrátou 41 bodů.
Budoucnost Maxe Verstappena je znovu v centru dění ve světě F1. Ralf Schumacher tvrdí, že Mercedes mu předložil nabídku na přestup z Red Bullu. Spekulace podporují i výkonnostní klauzule v kontraktu, zatímco Russell mluví o vlivu vývoje.
Ferrari v Barceloně výrazně zamíchalo pořadím sil ve F1. Díky rozsáhlým vylepšením získal Lewis Hamilton své první vítězství za italský tým a ukončil dominanci Mercedesu. George Russell upozornil, že o boji o titul letos rozhodne především rychlost vývoje monopostů a nasazování nových dílů.
Mercedes se připojil ke sporu kolem Velké ceny Monaka a požádal FIA o přezkum rozhodnutí, které vedlo ke zrušení časových penalizací Pierra Gaslyho. Tým upozorňuje na možné narušení sportovní spravedlnosti, nejednotné uplatňování pravidel a nerovné možnosti odvolání mezi jednotlivými jezdci a týmy.
Kontroverze po Velké ceně Monaka pokračuje. McLaren a Red Bull podaly odvolání k Mezinárodnímu odvolacímu soudu FIA proti zrušení dvou penalizací Pierra Gaslyho. Podle obou týmů rozhodnutí narušuje sportovní spravedlnost a vyvolává pochybnosti o jednotném výkladu pravidel.