Povýšení Verstappena k Red Bullu - to nebyla rána jen pro Kvjata, přiznává Sainz

Carlos Sainz v Austinu
Carlos Sainz v Austinu, foto: Red Bull Content Pool
Petr Hlawiczka 14. prosince 2016 06:20
Sdílej:

Carlos Sainz jr. se ohlíží za letošní sezónou F1, kdy se Red Bull rozhodl povýšit jeho týmového kolegu Maxe Verstappena a povolat jej z Toro Rosso do svého "áčkového" týmu.

Vedení Red Bull se rozhodlo po Velké ceně Ruska kvůli rozdílům ve výkonnosti prohodit své piloty - zpět do Toro Rosso putoval místo mladého Holanďana Daniil Kvjat, jenž se pak zlepšil a své místo si tam pro příští sezónu zachránil.

Sainz byl pochopitelně zklamaný z toho, že si mateřský tým k sobě vytáhl Verstappena a ne jeho. To jej motivovalo k dobrým výsledkům - hned v dalším závodě ve Španělsku, kde Max zvítězil, dojel šestý, poté bodoval i v Monaku a v Montrealu. V Baku nedokončil, ale v dalších třech podnicích dojel třikrát na osmém místě. Šestý pak skončil před koncem sezóny v USA i v Brazílii.

"Snažil jsem se ukázat velkou sílu, šlo však samozřejmě o náročný okamžik, protože nikdo nemá rád, když je přehlížen. Lidé hovoří o tom, jak to bylo těžké pro Kvjata, ale zároveň si myslí, že to pro mě bylo snadné," hovoří Sainz o velkém zklamání které před svým domácím závodem prožíval.

"Neberou v potaz to, že to bylo těžké i pro mě, že jsem musel reagovat a najednou jsem musel Red Bull zaujmout. Řekl jsem si: 'Dokážu, že jste se mýlili,' a hned poté jsem odjel ty tři nejlepší závody v F1. V Baku dorazila smlouva a já jsem ji hned podepsal," vzpomíná španělský pilot.

"Šlo o velký obrat a dobrou reakci na velmi těžkou situaci. Pro mě by to najednou bylo celkem náročné, kdybych proti Kvjatovi neodvedl tak dobrou práci. Svou kariéru v F1 jsem mohl dostat do obtížné situace, takže jsem byl pod velkým tlakem a předvedl tu svou nejlepší úroveň," pokračuje Sainz, jenž skončil v šampionátu dvanáctý poté, co svého nového ruského kolegu během společného působení u Toro Rosso na body deklasoval 42:4!

"Vzpomínám si, že když se to přihodilo, tak jsem byl na cestě do Barcelony ke svému domácímu závodu. Byl tam tlak ze strany mého týmového kolegy a pro mě to byla téměř povinnost být před ním. Byl jsem pod velkým tlakem, ale najednou se pak vše v sezóně vyvíjelo perfektně, takže se jednalo o dobrý okamžik a něco, na co jsem velmi hrdý," dodává Sainz.

Stalo se
Grand Prix
George Russell v Rakousku

GP Rakouska: Mercedes potvrdil formu. George Russell vyhrál poslední trénink před kvalifikací

George Russell ovládl třetí trénink na GP Rakouska a v závěru připravil Kimiho Antonelliho o třetí prvenství v řadě. Lewis Hamilton skončil třetí se ztrátou desetiny, ale po výjezdu z tratě Ferrari preventivně zkontrolovalo převodovku. Kvalifikace slibuje mimořádně vyrovnaný boj.

Grand Prix
Kimi Antonelli

GP Rakouska: Mercedes dál dominuje. Kimi Antonelli nejrychlejší i ve druhém tréninku

Kimi Antonelli ovládl oba páteční tréninky v Rakousku. Ve FP2 zajel nejrychlejší čas 1:07,014 a potvrdil silu Mercedesu. McLaren se po problémech v FP1 zvedl a obsadil zbytek top 3. Ostatní týmy řešily spolehlivost i nastavení v extrémně horkých podmínkách.

Grand Prix
Kimi Antonelli v Rakousku

GP Rakouska: Mercedes vyslal konkurenci jasný vzkaz. Kimi Antonelli ovládl první trénink

Mercedes zahájil Velkou cenu Rakouska ve skvělé formě. První trénink na Red Bull Ringu ovládli Kimi Antonelli a George Russell. McLaren řešil technické potíže, Red Bull testoval rozsáhlé úpravy monopostu a Ferrari nasadilo modernizovaný motor. Prostor dostali i nováčci.

Novinky
Nový prezident FIA Mohamed ben Sulajem

Ben Sulayem získal neomezenou vládu. FIA ruší limit funkčních období prezidenta

FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.