Jak se Alonso cítí? Nastoupí v Číně? Po tiskové konferenci zůstává v Bahrajnu

Fernando Alonso v Melbourne
Fernando Alonso v Melbourne, foto: Honda Racing F1
Jana Šrámková 31. března 2016 14:42
Sdílej:

Fernando Alonso se dnes zúčastnil tiskové konference před závodem v Bahrajnu. Vzhledem k vyjádření lékařů do ní nenastoupí, měl však spoustu otázek, na které odpovídal.

Jak jsme již informovali, španělský pilot McLarenu, Fernando Alonso, po nehodě v Austrálii do závodu v Bahrajnu nenastoupí. Doktoři to zakázali.

Bylo to trošku překvapení, tým v předzávodovém prohlášení nic podobného nenaznačil a Alonso se i podle plánu objevil na čtvrteční tiskové konferenci.

"Jsem trošku zklamaný. Chceme závodit a jsme soutěživí piloti, kteří ten sport mají rádi. Takže když přijedete sem a nemůžete to ani zkusit, je to vždy smutné. Ale chápu to a rozhodnutí respektuji. Snažil jsem se, abych byl schopen nastoupit do závodu i tréninků," popsal své pocity.

Přiznal však, že by závodil s bolestmi. "Trošku to bolelo, ale byl jsem připraven bojovat s tím a sednout i tak do auta a závodit. Bolest se možná ve spojení adrenalinem dá zvládnout. Ale podle doktorů existují rizika a já minimalizovat rizika je logické a chápu to," okomentoval situaci.

Navíc nevyloučil ani fakt, že vynechá i následující závod v Číně za dva týdny. "Není to 100%. Během dalších osmi či deseti dnů mě čekají další testy. Takže je možné, že to vyhodnotí stejně, jako to udělali teď," uvedl na tiskové konferenci. Bude prý v pořádku, ale léčba může trvat až 12 dní a jeho účast na následujícím závodě je tedy nejistá.

Uvedl, že minulou neděli byl v pořádku a bolelo jej pouze koleno, lékaři naznali, že je v pořádku. V pondělí jej podle jeho slov trošku bolel celý člověk, což se po návratu do Španělska zhoršilo. Byl tedy u lékařů a provedli CT vyšetření.

"Na plicích jsem měl malý peumotorax a na radu lékařů jsem tedy doma odpočíval, aby se vše vrátilo do normálu. Znovu jsem byl na vyšetření v pondělí, pneumotorax zmizel, ale kvůli nalomeninám žeber by bylo riskantní řídit vůz F1 kvůli přetížení, zlomeniny by mohy ohrozit moje plíce. Není to jako když si zlomíte ruku či nohu, ta bolest se dá zvládnout, protože je na hrudi mezi jinými orgány a moc s tím nejde udělat," vysvětlil.

Odmítl také, že by se zabýval rizikem závodění. "Nad tím nepřemýšlíme. Vidíte to teď, mám zlomená žebra a špatně se mi občas spí a bolí to, ale rád bych seděl v autě. Tohle je motorsport a stát se může cokoliv. A když to máte rád, rizika jsou vedlejší. Po celou svoji kariéru jsem měl štěstí, je to moje 16 sezóna a je normální, že máte sem tam nehodu. Je to bohužel už podruhé během pár let, co zmeškám závod. V Austrálii to byl velký náraz, takže jsem věděl, že to v Bahrajnu bude riskantní," nechal se slyšet.

Poděkoval také týmu za práci, kterou na voze odvedli a považuje to za velkou příležitost pro Stoffela Vandoorna. Potvrdil, že v Bahrajnu zůstane, protože mu chce pomoci a chce se naučit zvenku, jak vypadá příprava týmu na závod co se zastávek v boxech či strategií týče. Také se chce zaměřit na novinky v F1, jako například nový formát kvalifikace.

Stalo se
Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.

Novinky
Lando Norris v Barceloně

Nové přední křídlo konečně funguje. McLaren sklízí první výsledky

McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.