Vettel kritizuje rostoucí počet závodů. F1 by se podle něj měla zamyslet

Sebastian Vettel se svou trofejí za druhé místo po závodě v Baku
Sebastian Vettel se svou trofejí za druhé místo po závodě v Baku, foto: Pirelli
Pavel Mandát , F1NEWS.CZ 17. října 2021 23:45
Sdílej:

Počet závodů v kalendáři Formule 1 neustále roste. Sebastian Vettel si myslí, že to není dobře. Královská třída motorsportu by podle něj mohla kvůli tomu ztratit svou výjimečnost.

„Podle mě bychom měli mít méně  závodů. Ty zásadní důvody jsou z mého pohledu dva, prvním jsou fanoušci. Pro ně je současný počet závodů dost možná přehnaný. Formule 1 by kvůli tomu mohla ztratit svou exkluzivitu. Ne úplně každý chce skoro každý druhý víkend trávit u Formule 1," přemítá Vettel.

Druhým důvodem jsou podle čtyřnásobného šampiona zaměstnanci týmů. Jde prý o skupinu pracovníků, kteří jsou na tom co do vytížení ještě hůř než piloti. „My jezdci jsme na tom ještě slušně, můžeme přiletět ve středu večer a odletět v neděli po závodě. Ale lidé z týmu přilétají na místo závodu už s týdenním předstihem, musí vše vybalit, připravit, postavit a nachystat. Do toho všechny dny pracují a připravují se továrně," pokračuje Němec.

The 2022 #F1 calendar is here! 🙌A record-breaking 23 races 🏅A brand new grand prix in Miami 💜Australia, Canada, Singapore and Japan all return 👌 pic.twitter.com/khq5lAF1IR

— Formula 1 (@F1) October 15, 2021

„Tihle lidé makají celý týden, kvůli čemuž mnohdy nemají čas na své rodiny. Mnoho z nich si to přitom začíná více  více uvědomovat. Mám pocit, že co se týče počtu závodů, měli bychom najít rozumný kompromis, abychom udrželi vášeň k Formuli 1 a zároveň všechny tyhle pracanty po pár letech nezničili a nevyždímali," uzavírá pilot Aston Martinu.

Pravda je taková, že si zcela jistě většina z nás ještě pamatuje doby, kdy se za sezonu jezdilo šestnáct nebo sedmnáct závodů. Příští rok by jich mělo být na programu 23, což je rekordní počet a zároveň téměř třetinový nárůst oproti letům výše zmíněným. Neustálé navyšování počtu Velkých cen přitom v minulosti kritizovalo více osobností. Jaký je váš názor? 

Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Kimi Antonelli měl namále. Penalizace z Barcelony ho v Rakousku nepostihne

Andrea Kimi Antonelli po Velké ceně Španělska obdržel pětisekundovou penalizaci za opakované porušování traťových limitů. Přestože trest přišel až po závodě a mladý Ital nedokončil posledních pět kol, díky klasifikaci ve výsledcích se vyhnul posunu na startovním roštu pro nadcházející Velkou cenu Rakouska.

Novinky
Nico Hülkenberg v Barceloně

Neuvěřitelná smůla Nica Hülkenberga. Jeden kamínek ukončil jeho závod

Nico Hülkenberg přišel ve Velké ceně Španělska o nadějný výsledek kvůli mimořádně neobvyklé technické závadě. Kámen odmrštěný vozem Liama Lawsona zasáhl nouzový mechanismus jeho Audi, aktivoval vypínač motoru a způsobil odstoupení ze závodu.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Z kritiky k uznání. John Elkann chválí Lewise Hamiltona po velkém triumfu

Lewis Hamilton vyhrál GP Španělska v Barceloně díky strategii Ferrari se třemi pit stopy. Startoval 2., využil agresivní taktiku a chyby Mercedesu, převzal vedení a zvítězil o 19,561 s. John Elkann ho pochválil a označil výsledek za emotivní i důležitý pro celý tým.

Grand Prix
Lewis Hamilton v Barceloně

GP Španělska: Lewis Hamilton slaví historické vítězství. Ferrari trefilo strategický jackpot.

Lewis Hamilton získal první vítězství za Ferrari ve Velké ceně Španělska díky skvělé strategii s využitím virtuálního safety caru. Porazil George Russella, třetí skončil Lando Norris. Závod ovlivnily i odstoupení Kimiho Antonelliho a Charlese Leclerca.