Ačkoliv týmy prohlašují, že veškeré zdroje již přesunuly k vývoji budoucích monopostů, v Brazílii představily spoustu modifikací a také pár nových dílů pro své vozy.
BrawnGP
V dnešním přehledu se podíváme nejprve k Brawnu. Do Brazílie přivezli poměrně dost modifikací - jednou z nich jsou deflektory s výřezem, jež před pár lety používalo i Ferrari. Krom změny "hardwaru" došlo i ke změnám vzhledu - díky novým sponzorům přibyly nový nápisy (Itaipava, Mapfre, Banco de Brasil, TNT, Gallactic) a zpočátku vůz bílý jak stěna začíná s příchozím podzimem pěkně vybarvovat.
Týmy dále pracují i na svých difuzorech, drobně jej pozměnili nejen Brawni, ale také u McLarenu. Tento díl má nyní agresivnější tvarování a delší vertikální oddělovač jednotlivých kanálů proti verzi z Monzy; v Brazílii se zdá být v pravé spodní části byl u Jensona v závodu navíc na boku o něco protažen.
V trénincích nastoupil britský tým s upraveným předním spoilerem - krom jiného tvarování okrajů spodního profilů před bočnicí se jemně liší i vykrojení hlavní klapky směrem ke středu vozu a použití Gourneyho klapek. Do závodu však nastoupili s klasickým křídlem, se kterým jezdili i v Suzuce.
Tým možná zkouší něco pro Abú Zabí nebo snad pro budoucí vůz, stejně jako McLaren již dlouho (od Valencie) testuje přední křídlo s pozměněnou bočnicí - do závodů ani do kvalifikace jej však také zatím nikdy nenasadili.
Red Bull v Brazílii v trénincích zkoušel také tři typy předních spoilerů, do závodu zde také nic nového ale nenasadil.
BMW
Zato stáj z Hinwilu se vrátila ke starší verzi předního křídla podobnému tomu "krabicoidnímu" z Valencie. Proti vyspělému spoileru z Japonska to vypadá jako krok zpět, BMW však pro Interlagos a vyvážení jeho monopostu a nastavení aerodynamiky vyhovoval více.
Toyota
Výkonnost Toyoty jde v závěru sezony hodně nahoru a má proti Ferrari i McLarenu o něco navrch poté, co se uprostřed sezóny trochu trápili. TF109 je vybavená dvojitým difuzorem podobným Brawnu či McLarenu s prohnutou střední částí směrem dolů (1). V předchozí verzi používali řešení podobné tomu, s čím původně přišel Williams, Japonci však rychle pochopili výhody vylepšeného konceptu, s nímž přišly ostatní týmy.
Zajímavá je také spodní strana bočnic, jakoby byla rozstříhaná (2). Vychází z prodloužené verze, kterou používá Red Bull, ale přidává výstřihy pro lepší odvod vzduchu z vnitřní části směrem ven do boku, čímž se zvyšuje přítlak. Na bočních stranách difuzoru se nachází také malé křidélko (3), které zvedá proud vzduchu vzhůru a dělá v podstatě to, co difuzor, který jej táhne stejným směrem. Tento prvek zřejmě představuje jedinou změnu proti závodu v Japonsku v této části.
Za povšimnutí stojí také umístění spodního profilu zadního křídla. Toyota upravila zadní část vozu tak, aby umožnila volné proudění vzduchu pod křídlem, s čímž přišel již Red Bull v Austrálii.
Carlos Sainz se na startovním roštu Velké ceny Japonska propadá z 12. na 15. pozici. Španělský jezdec tak ztrácí tři příčky a do závodu bude vyrážet z méně výhodné pozice, než původně plánoval.
Přestože šlo o očekávaný výsledek, Liam Lawson přepsal titulky, když ve Velké ceně Japonska porazil v kvalifikaci Yukiho Tsunodu – muže, který ho nahradil. Byl to scénář, který mnozí předpovídali, ale pro Christiana Hornera je přesto trochu trapný.
Max Verstappen překvapil pole position v momentě, kdy se zdálo, že Red Bull zůstane ve stínu konkurence. Svým mistrovským kolem zajistil týmu stylové rozloučení s Hondou při jejich poslední společné Velké ceně Japonska.
Lando Norris si v třetím tréninku na Velkou cenu Japonska připsal nejrychlejší čas, když těsně překonal týmového kolegu Oscara Piastriho. Třetí trénink ovšem výrazně narušily dvě červené vlajky, které musely být vyvěšeny kvůli požárům trávy v okolí trati.
Jack Doohan havaroval v druhém tréninku na Velkou cenu Japonska, když nezavřel DRS před první zatáčkou, což vedlo k masivní ztrátě přítlaku a neovladatelnosti vozu. Mistr světa Jacques Villeneuve naznačil, že Doohanovo zoufalství může být způsobeno tlakem, který cítí po příchodu konkurenta Franca Colapinta do týmu Alpine.
Lando Norris a Oscar Piastri byli ohromeni rychlostí George Russella během tréninků na japonskou Grand Prix Formule 1. Oba piloti ocenili jeho výkon na trati, který naznačuje, že Russell má velký potenciál pro tento víkend.
Yuki Tsunoda odstartoval svůj debut u Red Bullu na domácí půdě nadějně. V úvodním tréninku na Velkou cenu Japonska předvedl solidní výkon a zajel šestý nejrychlejší čas, čímž potěšil své domácí fanoušky.
Liam Lawson po pátečních trénincích v Japonsku působil optimisticky, když se vrátil do týmu Racing Bulls po náročné zkušenosti s hlavním týmem Red Bull. Novozélanďan byl plný pozitivní energie a naznačil, že je připraven čelit výzvám a soustředit se na zbytek víkendu.
Yuki Tsunoda poprvé usedl do vozu RB21 během tréninků na japonské Grand Prix v Suzuce, kde se setkal s většími výzvami, než očekával. V prvním tréninku skončil šestý, ale ve druhém se propadl na 18. místo kvůli několika přerušením.
Oscar Piastri se stal nejrychlejším jezdcem druhého tréninku v Japonsku, který se proměnil v chaotickou podívanou s hned čtyřmi červenými vlajkami.
Andrea Kimi Antonelli, největší talent mezi nováčky letošní sezony F1, si mezi závodními víkendy udělal zastávku v Praze. Hlavní město mu ukázala jeho česká přítelkyně.
Lewis Hamilton si ve svém premiérovém závodním víkendu za Ferrari připsal první triumf ve sprintu Velké ceny Číny, ale radost mu dlouho nevydržela – v hlavním závodě byl diskvalifikován kvůli technickému prohřešku.