Včera jsme se podívali na upravená křídla některých týmů pro Monzu - nejrychlejší okruh kalendáře vyžadující nejnižší přítlak. Všechny týmy pro tento závod jednorázově upravují aerodynamiku svých monopostů - dnes si ukážeme změny na zadních spoilerech u BMW, McLarenu a Brawnu.
BMW
Ačkoliv na Monzu nepřivezl tak extrémní řešení minimalizující aerodynamický odpor jako v minulosti, BMW Sauber bezesporu patřil k těm týmům, které nasadily ukázkové zadní křídlo generující nízký přítlak.
Z obrázku je vidět, jak se vyvíjela závodní verze v posledních třech závodech od Valencie, kde BMW využívalo i přídavné centrální křidélko (1). Oproti Monze ubyl výřez v boční části, což vylepšuje průchod vzduchu a umožňuje dosáhnout vyšších rychlostí (2). Hlavní profil i klapka již nejsou tak hluboké jako v Belgii (3).
McLaren
Stříbrní pro Itálii také pro Velkou cenu Itálie upravili zadní křídlo, i když ne tak extrémně jako výše uvedené BMW. Bočnice jsou pobdobné jako u Renaultu, na rozdíl od něj (a většiny ostatních) McLaren si v nich ponechal žebrování (3 otvory) i pro zdejší závod.
Na obrázcích vidíte, jakou verzi nasazovali pro poslední 3 závody. V jednom z deštivých tréninků v Belgii McLaren testoval více zakřivenou verzi křídla, kterou ale zatím v závodech nepoužil.
BrawnGP
Brawn ve již do Spa přivezl nové zadní křídlo se systémem pro změnu polohy obou profilů zároveň. Na Monze byl snížen se úhel náklonu obou profilů.
Barrichello (nejen v Monze) údajně volil nižší aerodynamický přítlak, což by mohlo vysvětlovat to, že na rychlých tratích poráží Buttona (i když ve Valencii ho také porazil a jelo se s vysokým přítlakem - Brit se údajně více trápil s pneumatikami).
Carlos Sainz se na startovním roštu Velké ceny Japonska propadá z 12. na 15. pozici. Španělský jezdec tak ztrácí tři příčky a do závodu bude vyrážet z méně výhodné pozice, než původně plánoval.
Přestože šlo o očekávaný výsledek, Liam Lawson přepsal titulky, když ve Velké ceně Japonska porazil v kvalifikaci Yukiho Tsunodu – muže, který ho nahradil. Byl to scénář, který mnozí předpovídali, ale pro Christiana Hornera je přesto trochu trapný.
Max Verstappen překvapil pole position v momentě, kdy se zdálo, že Red Bull zůstane ve stínu konkurence. Svým mistrovským kolem zajistil týmu stylové rozloučení s Hondou při jejich poslední společné Velké ceně Japonska.
Lando Norris si v třetím tréninku na Velkou cenu Japonska připsal nejrychlejší čas, když těsně překonal týmového kolegu Oscara Piastriho. Třetí trénink ovšem výrazně narušily dvě červené vlajky, které musely být vyvěšeny kvůli požárům trávy v okolí trati.
Jack Doohan havaroval v druhém tréninku na Velkou cenu Japonska, když nezavřel DRS před první zatáčkou, což vedlo k masivní ztrátě přítlaku a neovladatelnosti vozu. Mistr světa Jacques Villeneuve naznačil, že Doohanovo zoufalství může být způsobeno tlakem, který cítí po příchodu konkurenta Franca Colapinta do týmu Alpine.
Lando Norris a Oscar Piastri byli ohromeni rychlostí George Russella během tréninků na japonskou Grand Prix Formule 1. Oba piloti ocenili jeho výkon na trati, který naznačuje, že Russell má velký potenciál pro tento víkend.
Yuki Tsunoda odstartoval svůj debut u Red Bullu na domácí půdě nadějně. V úvodním tréninku na Velkou cenu Japonska předvedl solidní výkon a zajel šestý nejrychlejší čas, čímž potěšil své domácí fanoušky.
Liam Lawson po pátečních trénincích v Japonsku působil optimisticky, když se vrátil do týmu Racing Bulls po náročné zkušenosti s hlavním týmem Red Bull. Novozélanďan byl plný pozitivní energie a naznačil, že je připraven čelit výzvám a soustředit se na zbytek víkendu.
Yuki Tsunoda poprvé usedl do vozu RB21 během tréninků na japonské Grand Prix v Suzuce, kde se setkal s většími výzvami, než očekával. V prvním tréninku skončil šestý, ale ve druhém se propadl na 18. místo kvůli několika přerušením.
Oscar Piastri se stal nejrychlejším jezdcem druhého tréninku v Japonsku, který se proměnil v chaotickou podívanou s hned čtyřmi červenými vlajkami.
Andrea Kimi Antonelli, největší talent mezi nováčky letošní sezony F1, si mezi závodními víkendy udělal zastávku v Praze. Hlavní město mu ukázala jeho česká přítelkyně.
Lewis Hamilton si ve svém premiérovém závodním víkendu za Ferrari připsal první triumf ve sprintu Velké ceny Číny, ale radost mu dlouho nevydržela – v hlavním závodě byl diskvalifikován kvůli technickému prohřešku.