Lewis Hamilton se Sebastianem Vettelem zajeli oba v pátém kole Velké ceny Číny do boxů. Po výměně pneumatik se zdálo, že McLaren porušil pravidla, když vypustil Hamiltona přímo do cesty projíždějícího Red Bullu. Proč nebyl potrestán?
Rozhodl jsem se po třetím shlédnutí závodu v Číně se k onomu incidentu naposledy vrátit a krom svého názoru přinést pár důkazů v podobě vytípaných obrázků z televize (proto prosím omluvte jejich sníženou kvalitu).
Proč McLaren nebyl potrestán za nebezpečné vypuštění Lewise Hamiltona před Sebastiana Vettela? Protože oba vozy od svých mechaniků vyjeli téměř stejně. Mechanik McLarenu zvedl "lízátko" o desetinu vteřiny později než mechanik Red Bullu. Nemohl tedy kolem sebe vidět žádné projíždějící vozidlo, nepustil svého pilota záměrně do cesty Vettelovi - viz první obrázek.
Moment vypuštění Hamiltona, kdy mechanik zvedl lízátko, vůz byl položen ze zvedáků na vozovku a pohnul se vpřed. Sebastian Vettel také zrovna vyráží.
Druhý snímek dokládá, že vyjeli téměř současně a McLaren nebyl puštěn do cesty projíždějícího vozu. Red Bull ještě nebyl ani za bílo-modrou zónou. Vettel vyrazil o desetinu vteřiny rychleji, situaci ovlivnilo to, že Hamilton měl výjezd od mechaniků horší než Němec, protože více protočil kola. Díky tomu se Vettel dostal před Hamiltona a zdálo, že McLaren porušil pravidla, když svého svěřence nebezpečně vypustil.
Jednalo se tedy o běžný závodní incident, protože z opakovaných záběrů vyplývá, že lízátka se zvedla před oběma piloty téměř současně. Komisaři, kteří měli k dispozici opakované záběry, nikoho netrestali penalizacemi - což bylo správně.
Na závěr jsem si nechal ještě jeden kontroverzní moment - předjetí Hamiltona před nájezdem do boxů. Pilot McLarenu měl ze 14. zatáčky mnohem lepší výjezd a dostal se před Vettela už na krátké rovince před poslední zatáčkou.
Na snímku jde vidět, že byl před Vettelem a dával mu pravou rukou najevo, že pojede do boxů, aby nedošlo ke kontaktu. Byl před ním, měl právo volit stopu a pokud by Sebastian také nemířil k mechanikům, musel by McLaren před odbočením vlevo na cílovou rovinku nechat projet. Lewis trochu zvolnil a Red Bull se tak dostal předními koly před něj. Pilot McLarenu si však pozici vzít nenechal, v zatáčce do boxů zůstal na vnitřní straně a dostal se definitivně před Vettela.
Nájezd do boxů je v Číně zvláštní - nejen, že je široký jak letiště a přímo vybízí k předjíždění, ale také před ním chybí čára, která by jej oddělovala od závodní dráhy. Závodní dráha je v poslední zatáčce čárou uzavřena (chybí i přerušení pro její opuštění), takže piloti jedoucí do boxů se ocitají mimo závodiště a mohou přejíždět tenkou čáru v poslední zatáčce před boxovou uličkou - čáru, která de facto nemá žádný význam. Proto zcela v souladu s pravidly nebyli potrestáni Hamilton, Alonso, ani desítky dalších pilotů, kteří ji tam během závodu a tréninků přejeli.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.