Absolutně nejvyšší rychlost dnes dosáhl na cílové rovince Lewis Hamilton - 310,3 km/hod. Druhým nejrychlejším zde byl také McLaren, který pilotoval jeho stájový kolega Jenson Button. V článku se podíváme nejen na rychlosti, které jezdci dosahovali na rovinkách, ale i v dalších dvou místech okruhu na rozhraní jednotlivých sektorů.
Nejprve si připomeňme mapu okruhu. V něm nás nyní zajímají hlavně čtyři místa, z nichž zbylé tabulky maximálních rychlostí budou vycházet.
Na cílové rovince se měří rychlost jednak na cílové čáře, a potom také na jejím konci těsně před brzdnou zónou do první zatáčky.
Další dvě místa, ze kterých budeme snímat rychlost, se nacházejí na konci prvního sektoru před brzděním do zatáčky č. 6 a na konci 2. sektoru před rychlou 11. zatáčkou.
První tabulka nám přibližuje hodnoty z cílové rovinky - první sloupec z rychlosti na cílové čáře a druhý z měření v nejrychlejší části okruhu před první zatáčkou (speed trap).
Jezdci jsou v ni seřazeni dle maximální rychlosti na speed trapu. Sloupec "Zrychlení za cíl. čarou" obsahuje rozdíl mezi rychlostí dosažené na speed trapu a rychlostí zaznamenané na cílové čáře. Poslední údaj je časové razítko maximální rychlosti na konci rovinky, které podle mě lépe svědčí o době měření než číslo kola.
Tab č. 1 - Maximální rychlosti ze dvou čidel na cílové rovince
Nejrychlejší zde byly s jasnou převahou oba McLareny. Jejich systém F-duct jim očividně skvěle funguje, protože v pomalejších zatáčkách není patrný kompromis v přítlaku. Ostatní údaje vyčtete z tabulky.
Velký nárůst rychlosti u všech pilotů krom Webbera - např. u Glockova Virginu až o 17,4 km/hod - je dán podle mě tím, že piloti jeli v závěsu za jiným vozem v aerodynamickém stínu. Není možné, aby byl Renault v Australanově Red Bull tak slabý. Jako jediný se zde zřejmě nepokoušel ani o předjetí.
U Sutila a Senny vidíme záporné hodnoty. Jak to? Oba totiž v závodě skončili poměrně záhy (první jmenovaný v desátém, Brazilec již v pátém kole) v době, kdy byla dráha mokrá bez vyjeté suché stopy a monoposty měly plnou nádrž - začínali tudíž brzdit těsně před čidlem na konci cílové rovinky.
Pro úplnost dnes přidávám ještě naměřené rychlosti míst, která ohraničují jednotlivé sektory. V tom prvním před 6. zatáčkou byl také nejrychlejší Lewis Hamilton - ovšem před Markem Webberem. Oba totiž v poslední fázi závodu po svých druhých zastávkách předvedli zběsilou stíhací jízdu - zatímco ostatní zde již znatelně ztráceli. Měli sice také prázdné vozy, ovšem staré pneumatiky v bídném stavu.
Tab. č. 2 - Maximální rychlosti na konci 1. sektoru
I na pomezí druhého a třetího sektoru před velmi rychlou zatáčkou č. 11 a 12 byl nejrychlejší Lewis Hamilton. A to s obrovským náskokem, který si vysvětluji tím, že jako jediný zde zaútočil na pilota před sebou (Rosberga) - zavěsil se za jeho zadní spoiler a pokusil se předjet.
Tab. č. 3 - Maximální rychlosti na konci 2. sektoru
McLareny díky svému chytrému řešení F-kanálu na rovinkách kraloval. Na vítězství to dnes sice stačilo, ale na pomyslný titul momentálně nejrychlejšího vozu zdaleka ne. MP4-25 má krom kvalifikační rychlosti další slabiny, na kterých musí ve Wokingu zapracovat, chtějí-li pomýšlet na titul.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.